Де зареєструвати компанію для ведення бізнесу в Європі. Топ-10 країн

Час читання: 12 хвилин

Те, наскільки буде успішним ваш бізнес, багато в чому залежить від політичних та соціальних умов у країні. Держава може стримувати чи, навпаки, всіляко заохочувати підприємництво, створюючи максимально комфортні умови для сталого розвитку бізнесу.

Спираючись на дані топових індексів економічної конкурентоспроможності, знаємо, де в Європі відкрити компанію найвигідніше.

Рейтинг економічних конкурентоздатних країн за версією топових індексів

Глобальні дослідження з вивчення сприятливих умов для ведення бізнесу в різних країнах проводить кілька інститутів: Doing Business, Global Entrepreneurship Monitor (GEM), Index of Economic Freedom, Global Competitiveness Index.

Розглянемо специфіку деяких досліджень та ознайомимося з їхніми рейтингами за 2022 рік.

Рейтинг Doing Business

Doing Business вивчають країни за показником створення комфортних умов ведення бізнесу.

Згідно з цим рейтингом, найбільш комфортні умови для відкриття бізнесу створені в наступних країнах:

 1. Нова Зеландія.
 2. Сінгапур.
 3. Гонконг.
 4. Данія.
 5. Південна Корея.
 6. США.
 7. Грузія.
 8. Велика Британія.
 9. Норвегія.
 10. Швеція.

Рейтинг Global Competitiveness Index

Також популярним є рейтинг Global Competitiveness Index. Це глобальне економічне дослідження, яке вивчає конкурентоспроможність країн за версією World Economic Forum.

За версією Global Competitiveness Index десятка найкращих країн для економічних інвестицій виглядає так:

 1. Сінгапур.
 2. США.
 3. Гонконг.
 4. Нідерланди.
 5. Швейцарія.
 6. Японія.
 7. Німеччина.
 8. Швеція.
 9. Велика Британія.
 10. Данія.

Рейтинг Global Entrepreneurship Monitor

А ось згідно зі звітом Global Entrepreneurship Monitor за 2022 рік рейтинг очолили ОАЕ, Нідерланди та Фінляндія. Загалом у рейтингу оцінювалося 50 країн світу. Global Entrepreneurship Monitor щорічно оцінюють національні умови підприємництва, ранжуючи країни, виходячи з їхньої здатності створити найбільш комфортні умови для розвитку бізнесу. Дані цього дослідження є висловлюванням точки зору понад 2 000 експертів з 36 країн світу.

Рейтинг Economic Freedom Index

Інтерес для інвесторів становить і дослідження Economic Freedom Index, який вивчає ступінь економічної свободи країни. У 2022 році лідерами цього рейтингу стали:

 1. Сінгапур.
 2. Швейцарія.
 3. Ірландія.
 4. Нова Зеландія.
 5. Люксембург.

Індекс оцінює економічні свободи в країні, такі як, свобода бізнесу, свобода торгівлі, податкова та фінансова свобода, а також свобода інвестицій та свобода від корупції. Корисна інформація, якщо ви бажаєте зареєструвати фірму в ЄС.

Рейтинг World Competitiveness Ranking

Також конкурентоспроможність країн із 1989 року аналізує IMD (Швейцарський інститут управління розвитку). Оцінку економіки на конкурентоспроможність під час цього дослідження отримує 63 країни. Рейтинг World Competitiveness Ranking складається на базі дослідження за 333 критеріями.

Дані для своїх досліджень експерти беруть із відкритих джерел міжнародних організацій, як Світовий банк чи ООН.

За версією цього дослідження, список країн з найбільш високою конкурентоспроможністю у сфері економіки виглядає так:

 1. Данія.
 2. Швейцарія.
 3. Сінгапур.
 4. Швеція.
 5. Гонконг.
 6. Нідерланди.
 7. Тайвань.
 8. Фінляндія.
 9. Норвегія.
 10. США.

Данія входить до десятки найкращих країн для ведення бізнесу за версією багатьох рейтингів, у цьому дослідженні займає лідируючу позицію.

Актуальність інформації для формування рейтингів фіксується весь фінансовий рік, оновлення даних відбувається щороку. Дані, подані у цій статті, за 2022 рік.

Топ-10 кращих країн для відкриття компанії в Європі

Вище ми розглянули найкращі країни світу для ведення бізнесу, тепер пропонуємо зосередитися на десятці європейських країн, де найбільш лояльна податкова політика, можлива швидка віддалена реєстрація компанії онлайн, а також створені комфортні умови для E-Commerce.

Португалія

У Португалії найнижчі операційні витрати на ведення бізнесу та є вільні економічні зони з вигідними податковими пільгами. Для нових резидентів у країні діє спеціальна податкова програма — Non-Habitual Resident

У цій країні можна відкрити компанії трьох типів:

 • Зареєструвати фірму у Португалії на материку. Для них корпоративний податок становить від 17% до 21%.
 • Відкрити фірму у Європі на острові на загальних умовах. Податок – 11, 9% – 14, 7%.
 • Відкрити бізнес за умов Міжнародного БЦ Мадейра як вільної економічної зони. Податок – 5%.

Термін реєстрації фірми у Португалії від 25 робочих днів. Також необхідно врахувати, що існує низка аспектів при отриманні індивідуального податкового номера в Португалії на власника компанії.

Естонія

Естонська адміністрація є лояльною до іноземного бізнесу. В Естонії діє 0% податку на нерозподілений прибуток, вихід на ринок ЄС, а також доступ до наднадійної банківської системи скандинавських країн.

Реєстрація компанії в Естонії можлива у таких формах:

 • можна відкрити ІП у Європі;
 • генеральне партнерство;
 • приватну компанію з обмеженою відповідальністю;
 • некомерційне об’єднання;
 • акціонерне товариство.

На реєстрацію компанії піде до 25 робочих днів. Це відмінні показники, оскільки середній термін реєстрації у Європі становить від 5 до 10 днів.

Податкова ставка на прибуток — 20%, на прибуток з-за кордону — 0%, за умови реінвестування у фірму.

Велика Британія

Зареєструвати компанію у Британії можна швидко та мало не на найвигідніших умовах.

Плюси реєстрації фірми у Великій Британії:

 • податок на прибуток, отриманий в Англії – 19%, податок на світовий дохід для нерезидентів – 0%;
 • діють урядові податкові пільги.

У Великій Британії передбачено кілька форм підприємницької діяльності — партнерства, акціонерні, публічні, приватні підприємства. На відкриття фірми Британії може піти близько 30 днів.

Особливо популярно відкривати бізнес у форматі Private Company Limited by Shares – це щось середнє між АТ та ТОВ. З плюсів реєстрації LP можна відзначити те, що в реєстрі інформація конфіденційна, тобто, про справжнього власника нічого відомо не буде. Якщо замислюєтеся про те, де відкрити бізнес у Європі, подумайте про те, щоб вийти на британський ринок, радимо ознайомитися з оглядом: «Як вийти на Амазон в Англії та ЄС?».

Польща

Для тих, хто хоче розпочати бізнес у Європі, інтерес може представляти Польща. У цій країні можна зареєструвати підприємство не лише на 1 особу, засновників може бути до 9 осіб. Згодом діяльність можна розширити на Шенгенську зону та її межі. Зареєструвати фірму можна без особистої присутності, отримання виписки Krajowy Rejestr Sądowy та іншої документації триватиме до 15 днів.

Поширена форма підприємництва — Sp. Zo.o (аналог ТОВ). У Польщі охоче реєструються стартапи, оскільки при відкритті бізнесу податок на прибуток становить лише 9%, і лише якщо річний дохід досягне 1 200 000 євро, ставка збільшується до 19%. ПДВ — 23%, але якщо компанія постачає послуги в інші країни, то 0%, внесок у пенсійний фонд — 9, 76%. Більш детально про податки у Польщі та про процес реєстрації ми розповіли у статті.

Пільги ulga badawczo-rozwojowa дозволяють розробникам зараховувати деякі витрати у подвійному розмірі, що зменшує базу оподаткування.

Кіпр

Якщо ви думаєте, де краще відкрити компанію в Європі, радимо вивчити податкові пільги на Кіпрі. Тут податкова ставка – 12, 5%, безподатковий мінімум – до 19 500 євро на рік. На Кіпрі можна зареєструвати:

 • індивідуальне підприємництво;
 • приватна компанія з обмеженою відповідальністю або LTD – найпопулярніший вид підприємницької діяльності на Кіпрі.

Для підприємців діють податкові пільги з доходу як дивідендів і відсоткового доходу. Щоб відкрити нову фірму на Кіпрі, доведеться витратити від 15 до 20 робочих днів.

Швейцарія

У Швейцарії можна зареєструвати ВАТ (AG — Aktiengesellschaft). Цей тип компанії підходить великим підприємцям або компаніям, які хочуть бути розміщені на швейцарському фондовому ринку. Або ж вибрати (GmbH – Gesellschaft mit beschränkter Haftung) ТОВ. На кожному рівні (федеральному, кантональному та муніципальному) свої ставки. Найбільш високе оподаткування у Цюріху, Женеві та Берні, а найнижче – у Швіці та Обвальдені. Середня ставка на прибуток бізнесу в Швейцарії становить менше 18%.

Найпопулярнішими кантонами для ведення бізнес-діяльності у Швейцарії є Цуг, Во, Люцерн.

У країні діє багаторівнева податкова система:

 • податок на корпоративний прибуток відрізняється у різних кантонах – від 11.85% до 22%
 • податок для корпорацій – від 3,63% до 9,8%;
 • ставка ПДВ – 7,6%; Компанії з оборотом менше ніж 100’000 CHF на рік звільняються від ПДВ відповідно до Закону про ПДВ. Вони також не зобов’язані реєструватися як платник податків у Швейцарії.
 • фізичні особи резиденти Швейцарії сплачують прибутковий податок залежно від суми доходу – коливається від 8% до 19%;
 • податок дивіденди — 35% (але є можливість частково або повністю повернути їх за спеціальною індивідуальною процедурою)

За версією Global Competitiveness Index Швейцарія входить до ТОП-10 країн, вигідних для економічних інвестицій. Після подачі всіх необхідних документів на відкриття фірми у Швейцарії піде 2-3 тижні.

Найпопулярніші ділові міста Європи

У контексті тих країн, що ми розглянули серед найкращих міст для відкриття фірми в Євросоюзі, можна насамперед виділити Лондон. За результатами дослідження «Моніторинг міст Європи», проведеного консалтинговим агентством Cushman & Wakefield, Лондон є ідеалом бізнес-столиці за багатьма параметрами, починаючи з легкості виходу на ринок і закінчуючи комфортним інвестиційним кліматом.

У Лондоні найглибші ринки капіталу для залучення інвестицій у Європі, для підприємців тут створено здорове середовище. У Східній Європі лідером є столиця Естонії, а Прага та Варшава відзначені як міста, що роблять максимум для розвитку ділового клімату.

Топ країн з найнижчими податками

Де в Європі відкрити компанію, щоб скористатися найвигіднішими податковими пільгами? Всесвітній економічний форум у своєму щорічному звіті про світову конкурентоспроможність країн досліджував, у тому числі розмір податків, оскільки чим вищі податки, тим нижча конкурентоспроможність економіки. Для коректної оцінки використовувався рейтинг податкових ставок Світового банку. У ТОП увійшли Данія, Ірландія, Кіпр, де при високому рівню життя відносно невеликі податки.

Якщо вас цікавлять найнижчі податкові ставки і ви хочете відкрити ТОВ у Європі, зверніть увагу на Великобританію, де для резидентів світовий податок на прибуток дорівнює 0%, на прибуток, отриманий в Англії – 19%.

До нашого ТОП увійшли:

 • Естонія;
 • Велика Британія;
 • Кіпр.

Топ країн для E-Commerce бізнесу

У Великобританії E-commerce ринок має оборот до 93, 89 мільярдів на рік, онлайн-торгівля складає 30% економіки. Також згідно з дослідженням у Британії до 82% жителів країни здійснюють покупки онлайн, популярні такі товари — одяг, аксесуари, товари для дому, електроніка, спортивні товари, розваги.

У Польщі розмір E-commerce ринку становить 8, 18 мільярдів доларів, прогнози росту – 23%. Польська економіка є досить стабільною, за розміром серед країн ЄС знаходиться на шостому місці, показує стабільний приріст, як зазначають експерти Світового банку. До 2030 року прогнозується темпи зростання близько 3% на рік.

Також радимо звернути увагу на Естонію, де діє унікальна програма електронного резидентства, що дозволяє онлайн керувати фірмою віддалено.

Кращі країни з надійними банками

Всесвітній економічний форум проводить щорічне дослідження, у якому вивчається надійність банків різних країн. Незмінно до ТОП-10 входить Швейцарія та банк Zürcher Kantonalbank. У цій країні банківська система може вважатися взірцем для наслідування. Також можна сміливо довіряти банкам Кіпру, Данії, Великій Британії — ці країни, на думку Doing Business, є найбезпечнішими для розвитку бізнесу.

Кращі країни для IT-бізнесу

Рейтинг World Competitiveness Ranking поставив Данію на перше місце в десятці найкращих країн із найбільш комфортними умовами для стартапів, у тому числі IT. Рівень ІТ-інфраструктури в країні, мабуть, найкращий у Європі. Якщо у цифрах:

Данія #1 у рейтингу найперспективніших країн для розвитку стартапів за версією Forbes та #8 за версією GII (глобального інвестиційного індексу). Два датські акселератори входять до ТОП-20 найкращих акселераторів Європи.

Також варто подивитися убік:

 • Великої Британії. Це центр розвитку інформаційних систем у Європі.
 • Ірландії. У країні розвинена ІТ-інфраструктура та особливий режим оподаткування для партнерств.

Кращі країни для відкриття фондів і трастів

Зі згаданих у цій статті країн найкращими для відкриття трастів та фондів є Швейцарія та Кіпр. Законодавство цих країн безпрецедентно захищає бенефіціарів, реєстрація трастів є найбільш гнучкою, ризики зведені до мінімуму. Нагадаємо, що за версією Global Competitiveness Index Швейцарія входить до десятки кращих країн для фінансових інвестицій. Ця країна є найбільшим центром адміністрування трастів, а у 2007 році у Швейцарії ратифікували Гаазьку конвенцію щодо трастового законодавства.

Одним із головних плюсів ведення бізнесу у вищезгаданих країнах є вихід на ринок ЄС, що функціонує з використанням єдиної валюти та за узгодженими правилами. Залиште заявку на безкоштовну консультацію юристів 4В, щоб підібрати компанію під мету вашого бізнесу.

Якщо ви плануєте відкрити свій бізнес у Європі, але не знаєте, яку країну краще вибрати для реєстрації компанії, скористайтесь безкоштовною консультацією юристів 4В, які підберуть для вас оптимальний варіант, враховуючи специфіку та завдання бізнесу, умови оподаткування та інші нюанси.

корисні матеріали в нашому блозі

Форма BE-12 Survey Forms for 2022

Подібно до Олімпійських ігор, які проводяться кожні чотири роки, кожні п’ять років Бюро економічного аналізу США (BEA) вимагає від усіх американських юридичних осіб, що перебувають у іноземній власності (неважливо, це Single Member LLC чи корпорація), заповнити і подати форму BE-12. Що ж таке BE-12?  Це обов’язкове опитування у формі звіту, яке проводить Бюро економічного аналізу […]

читати далі
Як отримати патент на винахід в Україні. Частина 1

Чим далі, тим швидшим стає процес технологічних змін: нові пристрої, нові методи, нові речовини, нові способи виконання звичайних завдань. Штучний інтелект кінець кінцем! Зараз не проходить дня, щоб десь не з’являлись нові технологічні продукти. І в умовах постійно зростаючої конкуренції патентування своїх винаходів – важливий інструмент боротьби за ринкові ніші і можливість забезпечити своєму бізнесу […]

читати далі
Як зареєструвати торгову марку у Великобританії

За даними урядового порталу Великобританії, кількість заявок на реєстрацію торгових марок у цій країні стрімко збільшується рік у рік. Якщо у 2016 році кількість охочих захистити свій бренд становила всього 65 710 осіб, то у 2021 році їх було вже 196 639. Експерти пояснюють таку тенденцію насамперед виходом Великобританії з Євросоюзу, про що свідчить велика […]

читати далі