Бізнес в Польщі - як відкрити польську фірму. Частина2

Все про бізнес в Польщі — від реєстрації компанії до податків та звітів. Частина 2

Час читання: 8 хвилин

В попередній статті ми детально розглянули, які переваги для ведення бізнесу дає створення юридичної особи в Польщі. А також які організаційні форми доступні для українців і як обрати серед них оптимальну.

Але як відкрити компанію? Читайте нашу статтю, щоб дізнатися, які основні кроки необхідно зробити і які документи  необхідно буде підготувати.

Як відкрити фірму у польщі? Основні кроки

Ще до початку реєстрації необхідно переконатися, що ваше перебування на території Польщі є легальним і залишатиметься таким ще досить довго для вирішення ваших бізнес-завдань. Так як у випадку, якщо у вас закінчується віза, тимчасовий дозвіл на проживання тощо, то і ваша компанія виключається з реєстру CEIDIG і втрачає право на легальну роботу.

Наступний крок – це збір та систематизація необхідних документів і даних. Для відкриття фірми вам потрібно буде:

 1. Зібрати оригінали та скан-копії документів (закордонного паспорта, візи, документи про біженство тощо).
 2. У разі потреби – кошти для внесення статутного капіталу.
 3. Продумати назву компанії.
 4. Визначити необхідні PKD – польські аналоги КВЕД. Це важливо зробити наперед тому, що деякі накладають обмеження на ведення бізнесу. Наприклад, можуть вимагати обов’язкового використання касового апарату, вимагати лише певного виду юридичних осіб або потребувати отримання додаткової ліцензії або мати особливості в оподаткуванні.

Отримання PESEL

Якщо ви плануєте розпочати бізнес у Польщі, то отримати PESEL необхідно не пізніше ніж через 60 днів після в’їзду на територію країни.

Зробити це можна у будь-якому управлінні гміни (орган місцевого самоврядування). Заповнити заяву на присвоєння індивідуального номера можна як самостійно, так і попросити заповнити її працівника офісу на підставі наданих вами даних.

Це єдиний крок, який потрібно обов’язково виконати фізично, особисто прийшовши в управління гміни, оскільки заяву потрібно підписати особисто та особисто ж письмово подати в управління гміни.

Допомога з отриманням PESEL — частина послуги реєстрації компанії для тих клієнтів, хто фізично перебуває в Польщі. У Любліні наш юрист може супроводжувати вас під управлінням гміни. У Варшаві — допомогти з реєстрацією на обрану дату та підготувати пакет необхідних документів, які треба взяти із собою.

Відкриття рахунку в польському банку

Для нерезидентів ЄС відкрити рахунок у банках Шенгенської зони — зазвичай завдання із двома зірочками. Без нього вести бізнес досить проблематично, тому що польські банки відносно легко відкривають рахунки іноземцям — величезна перевага та важлива нагода реєструвати свій бізнес саме тут.
Фізичній особі для відкриття рахунку у банку знадобиться:

 • особиста присутність у відділенні банку;
 • закордонний паспорт або ID-картка. Важливо! Деякі банки не приймають паспорт без біометрики, тому обов’язково перевірте умови обраного банку;
 • номер PESEL;
 • номер телефону польського оператора мобільного зв’язку.

Якщо ви плануєте вести діяльність як ФОП, такого рахунку буде достатньо.

Проте, вам буде необхідно відкрити банківський рахунок компанії (не особистий), якщо ваша фірма буде платником ПДВ або ви плануєте використовувати механізм розділених платежів.

Якщо ви відкриваєте рахунок для компанії, з’являються додаткові умови:

 • необхідна особиста присутність одного із засновників компанії;
 • рахунок може бути відкритий у євро, злотих, фунтах, франках;
 • необхідні оригінали паспортів усіх засновників та керівників компанії;
 • необхідні оригінали та копії установчих документів.

Після успішної реєстрації компанії необхідно в обраному банку заповнити анкету отримання рахунку. Після цього протягом 2-7 робочих днів з банку надходить відповідь і призначається дата співбесіди. Саме на ньому потрібна обов’язкова фізична присутність одного із засновників.

В рамках послуги відкриття бізнесу в Польщі наш співробітник супроводжує вас на співбесіду.

Зазвичай, після візиту до банку, корпоративний рахунок буде відкрити протягом 3 робочих днів.

Реєстрація індивідуального підприємця

Зазвичай, проходження всіх етапів відкриття ФОП у Польщі займає не більше 30 днів. Зробити це можна як традиційно – в офісі управління гміни, так і онлайн, якщо ви вже отримали PESEL та створили Довірений профіль.

Реєстрація ФОП відбувається на порталі CEIDIG. Для цього, окрім PESEL та довіреного профілю, вам необхідно підготувати скан-копії документів, які підтверджують, що ви на території Польщі легально та маєте право вести підприємницьку діяльність. Повний перелік можливих документів можна знайти тут. Це, наприклад:

 • рішення про надання посвідки на проживання;
 • свідоцтво про шлюб та підтвердження особи чоловіка/дружини;
 • рішення щодо надання статусу біженця або додаткового захисту,
 • карта поляка, що діє;
 • паспорт із візою тощо.

Після того як ви зареєструєтеся в CEIDIG, вам буде автоматично присвоєно номер NIP (Numer Identyfikacji Podatkowej), за яким вас ідентифікуватиме податкова. Також автоматично під час реєстрації ви отримуєте номер REGON – для служб статистики. Нічого додатково для цього не потрібно робити.

Ви можете обрати одну із форм оподаткування ПДФО (податкова шкала, фіксована ставка податку, одноразова сума на зареєстрований дохід, податкова картка). Докладніше оподаткування розглянуто у наступних розділах цієї статті.
Для цілей оподаткування вам потрібно лише подати річну податкову декларацію, вам не потрібно готувати чи подавати будь-які фінансові звіти до будь-яких органів.

Також автоматично, після реєстрації у CEIDG, ви будете зареєстровані в Установі соціального страхування (ZUS) як платник соціальних внесків. Для щойно створених компаній у перші півроку діють пільги (необхідно сплачувати лише внески на медичне страхування) та зменшені внески.
Як підприємець, ви повинні сплачувати такі внески до ZUS за себе та своїх співробітників:

 • обов’язкове пенсійне страхування, страхування по інвалідності та від нещасних випадків;
 • фонди праці та солідарності;
 • медичні страховки.

Звітність і оподаткування бізнесу в Польщі

Оподаткування бізнесу в Польщі можна вважати відносно лояльним, порівняно з іншими країнами ЄС – у середньому податкова ставка є нижчою, а також існує система податкових пільг та додаткових можливостей для підприємців. Наприклад, стимули для компаній, які запроваджують інновації.

Основні податки – це податок на доходи фізичних осіб (ПДФО або РІТ), податок на прибуток СІТ) та податок на додану вартість (ПДВ або VAT). Усі інші податки, такі як податок на землю, податок на транспортні засоби чи, так званий, податок на цукор залежить від сфери діяльності підприємства.

Податок на доходи фізичних осіб

Платником податку на доходи фізичних осіб (ПДФО або PIT – Personal Income Tax) є фізична особа, яка отримує дохід. У побутовому розумінні ПДФО зазвичай прирівнюють до податкової декларації.

Якщо ви відкрили ФОП, то ви є платником цього податку. За умови, що ви є власником бізнесу, зареєстрованого на території Польщі, цей податок застосовується до зарплат, дивідендів, а також доходів членів професійних та деяких інших видів товариств (нагадуємо, що кожен із членів є самостійним об’єктом оподаткування).
Прибутковий податок можна розділити на дві великі категорії:

 1. Фіксовані, тобто ті, які застосовувані до загальної суми доходу, незалежно від витрат чи заздалегідь встановлені у якійсь величині (Паушальний податок, податкова карта).
 2. Податок на прибуток, тобто залежний від величини цього прибутку. Сюди належать так звана податкова шкала та лінійний податок.

Базовий тип оподаткування – це Податкова шкала (Skala podatkowa). Вона складається із двох частин:

 • Якщо дохід не перевищив 120 000 злотих на рік, то він оподатковується 12% податку мінус «зменшуюча сума» (у 2022 році — 5100 zl). При цьому підприємець може підсумовувати прибуток разом із дружиною/чоловіком, що вигідно, якщо та/той не має власного доходу або він мінімальний.
 • Якщо прибуток перевищив 120 000 злотих на рік, то з цієї суми береться податок 12% мінус «зменшуюча» (можна говорити, що це фіксована величина 15 300 злотих), а з решти доходу (з того, що понад 120 000 злотих) – податок 32%.

Якщо ви плануєте, що ваш дохід стабільно перевищуватиме суму 120 000 злотих, то можна вибрати лінійне оподаткування (Podatek liniowy). Він же – єдиний податок. Суть його в тому, що ставка завжди одна – 19%, якою й оподатковується база. Однак цей тип оподаткування не передбачає спільної сімейної декларації та неоподатковуваної суми.

При лінійному оподаткуванні ПДФО рахується за ставкою 19%, незалежно від суми доходу. Скористатися єдиним податком можуть лише особи (індивідуальні підприємці), які отримують дохід:

 • від господарської діяльності;
 • від спецвідділів сільського господарства;
 • фізичні особи-партнери товариств, які є самостійними юридичними особами.

Третя форма розрахунку цього податку – це Паушальний податок (Ryczałt ewidencjonowany). Суть методу в тому, що податок нараховується за фіксованою ставкою, а стягується не з прибутку (розрахункової бази), а з усіх пов’язаних із підприємницькою діяльністю надходжень (доходу, виручки). Він застосовується тільки у випадках, коли дохід за попередній рік не перевищив 2 000 000 євро (в злотих за курсом), натомість дозволяє вести спрощений бухгалтерський облік – без урахування витрат. Але є й складність: для кожного виду діяльності встановлюється своя ставка та їх розкид досить значний: від 17% до 2%.

При цьому ви не зобов’язані завжди залишатися на одній і тій самій системі оплати прибутку. Ви можете вільно змінювати її один раз на рік, своєчасно подавши відповідну заяву до CEIDG.

Крім того, з більшістю країн Польща уклала договори щодо відсутності подвійного оподаткування. Тобто для нерезидентів Польщі податкова ставка розраховується індивідуально та лише на доходи, отримані на території країни.

Податок на прибуток підприємств

Податок на прибуток підприємств, він же CIT. Компанії з зареєстрованим офісом або правлінням у Польщі сплачують цей податок з усього прибутку, незалежно від того, де цей прибуток був отриманий.
Платниками податку на прибуток є:

 • юридичні особи (у тому числі ТОВ, акціонерні товариства, фонди, асоціації, кооперативи);
 • повні товариства із зареєстрованим офісом або правлінням у Польщі, якщо партнерами є не лише фізичні, а й юридичні особи;
 • обмежені акціонерні товариства з офісом чи правлінням у Польщі;
 • товариства з обмеженою відповідальністю з офісом чи правлінням у Польщі.

Базова ставка на прибуток – 19%. Однак, для малих платників податків і компаній-початківців вона може становити всього 9%.

 Зниженою ставкою 9% можуть скористатися:

 • компанії, які розпочинають свою діяльність – у перший податковий рік. Важливо! Це право не поширюється на компанії, які відновлюють діяльність після перерви або компанії, які утворені шляхом перереєстрації.
 • малі платники податків, чий валовий дохід за попередній податковий рік не перевищив 2 млн євро (у перерахунку за середнім курсом обміну євро, оголошеним Національним банком Польщі у перший робочий день жовтня попереднього податкового року, заокруглений до 1000 злотих).

Зменшити суму податку на прибуток можна з допомогою різноманітних податкових відрахувань і пільг. Однак ця сфера є індивідуальною для кожної компанії і вимагає роботи досвідченого бухгалтера.

Оплата ПДВ (VAT) – податок на додану вартість

ПДВ – це податок, який сплачується на кожному етапі торгівлі товарами та послугами, та його розмір включений у кожну транзакцію. Оплачувати його необхідно незалежно від того, якою системою нараховується податок на прибуток.

Розібратися з усіма тонкощами реєстрації, нарахування та сплати цього податку обов’язково необхідно тим, хто відкриває компанію для e-commerce та товари зберігаються та продаються в інших країнах, окрім Польщі. Наприклад, для продажу на Амазон, eBay і т.д.

Об’єктом оподаткування ПДВ є продаж товарів і послуг у Польщі. Підприємець зобов’язаний зареєструватися як платник ПДВ, крім ситуацій, коли:

 • продажі не перевищують ліміт 200 000 злотих на рік;
 • продає тільки товари та послуги, звільнені від сплати ПДВ.

Ви сплачуєте ПДВ за такими ставками:

 • 23% – це основний податок на товари та послуги;
 • 8% – знижена ставка, що застосовується, напр. будівництву за програмою соціального житла, послуги, пов’язані з культурою, спортом та відпочинком, деякими продуктами харчування, садівництвом тощо, а також деякі види послуг;
 • 5% – знижена ставка, куди входять напр. основні продукти харчування (наприклад, хліб, молочні продукти), товари для дітей, книги та електронні книги;
 • 0% – пільгова ставка, яка використовується, серед іншого, при постачанні товарів усередині Співтовариства та при експорті товарів.

Важлива перевага польської фірми – це можливість, точніше, необхідність зареєструвати VAT-EU? Якщо ви плануєте працювати з іншими країнами ЄС та обсяг угод перевищує 50 000 злотих.

Реєстрація дозволяє уникнути сплати іноземного ПДВ, що стягується іноземними підрядниками або стягнення з цих підрядників польського податку. Тобто, по суті, захищає вас від подвійного оподаткування “і там, і тут”.

Для того, щоб зареєструватися платником VAT або VAT-EU, необхідно заповнити форму VAT-R не пізніше, ніж за 1 день до початку продажу товарів або надання послуг. Заяву можна подати особисто, надіслати поштою чи подати в електронному вигляді.

Система нарахування цього податку є досить заплутаною, тому якщо компанія буде платником ПДВ, то краще скористатися допомогою професійного бухгалтера. Спеціалісти нашої компанії будуть раді допомогти вам в організації та веденні бухгалтерського обліку у Польщі. Більше про цю послугу можна дізнатись тут.

Висновки

Як бачимо, Польща – чудова юрисдикція для ведення бізнесу. Реєстрація – проста, оподаткування – відносно лояльне. А головне — широкі можливості для спрощення роботи з іншими країнами ЄС.

Зробити процес старту ще простіше допоможуть наші спеціалісти.

корисні матеріали в нашому блозі
Стратегії управління правами Інтелектуальної власності

Для багатьох бізнесів інтелектуальна власність (ІВ) – важлива частина їхніх бізнес-процесів та репутації, а в деяких компаній її вартість може навіть перевищувати вартість виробничих потужностей або бути основним джерелом доходу. У цій статті ми розглянемо як захистити такий цінний актив та отримати з нього максимальний прибуток. Що таке інтелектуальна власність компанії? WIPO – Всесвітня організація […]

читати далі
Як зареєструвати патент на винахід у Китаї

У Китайській Народній Республіці (КНР) підбили «патентні» підсумки 2023 року, згідно з якими кількіст2ь виданих охоронних документів на винаходи в країні збільшилася на 15,4%. Таким чином, під кінець 2023-го в Китаї налічувалося 4991 млн чинних охоронних документів. Інтерес до отримання патенту на винахід у КНР зберігається як у жителів країни, так і серед іноземних громадян. […]

читати далі
Related на Amazon. Розблокування пов’язаних Seller Account

На Amazon налічується понад 310 мільйонів активних облікових записів. Це не дивно з огляду на те, які широкі можливості платформа надає для ритейлерів по всьому світу. Крім того, безліч продавців об’єднують свої зусилля для спільного просування товарів на платформі, і при цій кооперації створюють усередині даних тригери для зв’язування своїх акаунтів. Хоча самі собою тригери […]

читати далі