Все про бізнес у Польщі — від реєстрації компанії до податків та звітів. Частина 1

Час читання: 10 хвилин

У 2022 році кількість підприємців-українців у Польщі неймовірно зросла: у звіті CEIDIG зазначено, що всього за рік українці відкрили майже 14 тисяч юридичних осіб, що у 10 разів більше, ніж за попередній період.

У цій статті ми детально розглянемо, у чому причини та вигоди, а також як відкрити бізнес у Польщі та як це зробити максимально просто.

Плюси відкриття бізнесу в Польщі

Нерезиденти можуть відкрити компанію. Необов’язково бути громадянином Польщі, українцям не обов’язково навіть мати посвідку на проживання чи бізнес-візу.

Рівні права та обов’язки. Ваша компанія матиме всі права, обов’язки та переваги, що і юридичні особи, відкриті громадянами Польщі. Польське законодавство ніяким чином юридично не обмежує фірми, відкриті іноземцями.

Можливість відкрити рахунок у Європейському банку. Загалом громадянам України надто складно відкрити рахунки в банках Євросоюзу, навіть для юридичної особи. І саме Польські банки надають таку можливість.

Розмір та стабільність польської економіки. Вона шоста за розміром серед країн ЄС і, незважаючи на кризові роки, продовжує нехай і не швидке, але цілком стабільне та впевнене зростання, що зазначають експерти Світового банку. Прогнозований темпи зростання до 2030 року – близько 3% на рік.

Для польських компаній відкрито кордони всіх країн Євросоюзу. Ви зможете легко перевозити та продавати товари або надавати послуги у будь-якій країні Шенгенської зони. А це – вкрай вигідні умови, оскільки у Польщі відносно низька податкова ставка порівняно із сусідами.

Реєстрації VAT-номера. Ви зможете з легкістю розмитнювати свої товари та повертати сплачений VAT.

Польська фірма може бути відповідальною особою (EU Responsible Person). З 16 липня 2021 року діє Регламент 2019/1020/EU (Нагляд за ринком та відповідністю продукції). З цього моменту продукти з маркуванням CE не можуть продаватись у Європі без відповідальної особи в ЄС (EU Responsible Person).

Простота ведення бізнесу. Польща – одна з найпривабливіших країн для ведення бізнесу. За версією рейтингу вона займала 40-й рядок. Ось лише кілька важливих переваг:

 1. Відносно лояльне законодавство у питаннях контролю – крім кількох виняткових ситуацій, податкова, санстанція, екологічна інспекція тощо можуть прийти з перевіркою лише за умови письмового повідомлення.
 2. Діє право на помилку для новачків.
 3. Після реєстрації компанії у Польщі на підставі того факту, що ви ведете у цій країні бізнес, ви маєте право подати документи на отримання громадянства.
 4. Можливість отримати гранти чи дотації. Більше про це можна прочитати тут.

Хто може відкрити бізнес у Польщі?

Набір вимог до засновників фірми дещо відрізняється залежно від виду юридичної особи, яку ви плануєте створити, проте набір вимог насправді мінімальний.

Насамперед, засновник фірми має бути повнолітнім.

Також для реєстрації компанії обов’язково потрібно отримати PESEL – індивідуальний реєстраційний номер. Це аналог українського ідентифікаційного коду (ІПН). Далі у тексті ми докладно розповімо, як це зробити.

Які типи бізнесів може відкрити громадянин України у Польщі?

Польське законодавство пропонує велику різноманітність можливостей для створення юридичних осіб під різні задачі.

Обмежень насправді не так багато, в основному вони стосуються сфер, які вимагають додаткового ліцензування, таких як фармацевтика, наприклад. Але вони діють і для громадян Польщі, тож жодних додаткових обмежень для українців немає.

Якщо ваш очікуваний дохід перевищує цю мінімальну суму (1500 злотих на місяць), вам необхідно зареєструвати юридичну особу в Польщі.

Найпопулярніші типи – це:

 1. Аналог українського ФОП – Jednoosobową działalność gospodarczą.
 2. ТОВ – товариство з обмеженою відповідальністю, тобто Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, також часто використовується абревіатура sp zoo. Друга за популярністю форма ведення бізнесу, особливо серед e-commerce.
 3. Просте акціонерне товариство (Prostą spółkę akcyjną) – форма, рекомендована для стартапів.
 4. Акціонерне товариство (Spółkę akcyjną) – варіант для тих, хто планує виходити на біржу.

Вибір типу юридичної особи залежить від цілей та запланованого виду діяльності.

Якщо ви плануєте отримувати невеликий дохід, але сфера вимагає додаткового ліцензування, то реєстрація юридичної особи обов’язкова. До таких сфер можна віднести:

 • захист людей чи майна;
 • продаж алкоголю;
 • організація туристичних заходів;
 • детективні послуги;
 • збирання відходів.

Уточнити, чи потребує ваша сфера додаткового ліцензування чи внесення до реєстру, можна дізнатися в описі відповідних PDK (аналог українських КВЕД).

На щастя, для більшості видів діяльності, особливо в e-commerce, додаткове ліцензування не потрібне. Відкривши юридичну особу в Польщі, ви безперешкодно зможете продавати товари на Амазоні в різних країнах. Саме вам будуть доступні Amazon.pl, Amazon.de, Amazon.fr, Amazon.uk і навіть Amazon.us.

Далі розглянемо, для яких завдань найкраще підходять для різних завдань. Розглянемо переваги різних форм.

Gospodarstwo jednoosobowe (Індивідуальний підприємець, ФОП, ПП)

Як і в Україні, стати індивідуальним підприємцем у Польщі зовсім не складно, це найпростіша форма організації та ведення бізнесу.

Основні переваги бізнесу у Польщі для українців:

 1.  Можливість сплати єдиного податку чи прогресивної ставки.
 2. Немає верхньої межі допустимого доходу.
 3. На початку діяльності діють податкові пільги. Докладніше ми їх розглянемо у розділі оподаткування.
 4. Найпростіше зареєструвати – все можна зробити онлайн.
 5. Немає вимог до мінімального капіталу.
 6. Бухгалтерський облік залежить від форми оподаткування:
  • припустимо спрощений облік (книга доходів та витрат) якщо за попередній рік дохід не перевищив суму 2 000 000 євро.
  • бухгалтерський облік на загальних підставах, якщо цю суму було перевищено.
 7. Підприємець є платником ПДФО та може бути платником ПДВ.

До мінусів можна віднести те, що, як і в Україні, підприємець відповідає всім своїм майном за зобов’язаннями, що виникли під час підприємницької діяльності. Також цей вид юридичної особи вам не підійде, якщо ви плануєте працювати з партнерами і є необхідність укласти договір про розподіл відповідальності.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ (ТОВ, SP. Z O. O.)

Другий за популярністю тип юридичних осіб, які можуть бути відкриті. Причина популярності проста – саме цей тип ідеально підходить для роботи з Амазон, eBay та взагалі всіх видів e-commerce.

Оскільки наша компанія має величезний досвід роботи саме з цим напрямком бізнесу, то ми будемо раді допомогти вам з відкриттям подібної фірми та побудовою бухгалтерського обліку вашої компанії в Польщі.

Має декілька важливих переваг:

 1. Реєструється повністю онлайн.
 2. Мінімальний статутний капітал – всього 5000 злотих, а внесок кожного із засновників – не менше 50 злотих. Причому внесені кошти можуть бути не лише грошима, а й у так званій натуральній формі (власність, засоби виробництва, цінні папери тощо).
 3. Є окремою юридичною особою з правом володіти та розпоряджатися майном.
 4. Може бути засновано однією чи декількома фізичними чи юридичними особами незалежно від громадянства та місця перебування. Ми рекомендуємо реєструвати компанію на двох засновників, це допомагає уникнути сплати збору до Пенсійного фонду (125 євро на місяць). Для цього достатньо, щоб другий власник мав 5% акцій.
 5. Відповідає за зобов’язаннями всім майном підприємства, особистим майном учасники товариства з обмеженою відповідальністю не відповідають. У деяких випадках солідарну відповідальність можуть нести члени правління, оскільки вони є представниками, а не всі акціонери загалом.
 6. Податком (CIT) оподатковується не дохід, а прибуток, за ставкою 19% чи 9% на пільгових підставах для нових компаній.
 7. Чистий прибуток розподіляється між акціонерами виходячи з ради акціонерів і може бути спрямовано на розвиток компанії чи виплату дивідендів. Дивіденди також оподатковуються на дивіденди за ставкою 19%.

Spółka partnerska (Товариство: цивільно-правове, зареєстроване, професійне)

Ще одна форма ведення бізнесу – різні види товариств. Використовуються вони у Польщі відносно рідко, особливо іноземцями. Проте розглянемо основні особливості товариств, щоб ви могли бачити всі доступні варіанти реєстрації фірми у Польщі.

Поєднує різні види товариств те, що:

 • їхнє заснування не вимагає мінімального капіталу;
 • операційні витрати нижчі, ніж у ТОВ;
 • організовуються як мінімум двома членами, при цьому кожен є самостійним суб’єктом, зареєстрованим у реєстрі CEIDIG та REGON;
 • товариство не є окремою юридичною особою, тому кожен із членів сплачує податок на дохід окремо;
 • якщо всі партнери – фізичні особи, то дозволено спрощений бухгалтерський облік за умови, що дохід кожного за попередній період не перевищив 2 млн. євро;
 • при цьому товариство може мати майно, бути стороною кредитного договору, наймати співробітників.

Spółka akcyjna (акціонерне товариство)

Акціонерне товариство – це товариство комерційного права, у якому акціонери беруть участь у результаті купівлі акцій, випущених суспільством. Зазвичай цей вид реєстрації використовують великі компанії, які планують виходити біржу.

Засновником акціонерного товариства може бути одна або декілька фізичних чи юридичних осіб. Володіння акціями підприємства надає певні майнові та корпоративні права відносно компанії, залежно від умов, прописаних у статуті.

Переваги акціонерних товариств над іншими формами організації підприємств:

 • є самостійною юридичною особою з повною правоздатністю;
 • володіє власним майном, повністю окремим від інших активів та майна акціонерів;
 • забезпечує анонімність партнерів акціонерного товариства, тобто його акціонерів;
 • підходить для великих підприємств, включаючи компанії, які мають намір вийти на біржу;
 • він є обов’язковим для деяких видів діяльності, зокрема банків та страхових компаній.

Як бачите, країна надає цілу низку різних інструментів для ведення бізнесу: ви точно знайдете відповідну форму фірми в Польщі. У другій частині статті, детальніше розглянемо плюси та мінуси різних форм реєстрації та ведення бізнесу в Польщі, а також як вибрати відповідну саме вам.

корисні матеріали в нашому блозі

Як вийти на європейський Амазон. Частина 3: тонкощі розміщення та реклами товару, оптимізація лістингів та правила маркетплейсу

Попередня стаття від експертів 4В «Як вийти на європейський Амазон. Частина 2: Підготовка, логістика товару та початок продажів» ми розповіли про те, які обов’язки з’являються у продавця після реєстрації компанії. Також торкнулися теми логістики та захисту інтелектуальної власності. Однак питання про просування товарів та правила роботи на платформі залишилося відкритим. Саме про це і йтиметься […]

читати далі
Як вийти на європейський Амазон. Частина 2: Підготовка, логістика товару та початок продажу

У нашій попередній статті «Як вийти на європейський Амазон. Інструкція» ми детально розповіли, у чому полягає вигода освоєння європейського ринку Amazon. Ми розібралися, чим відрізняється торгівля на Amazon US та EU, і надали деякі рекомендації щодо вибору товару та створення облікового запису. У другій частині цього матеріалу поговоримо, що чекає продавця після реєстрації компанії та […]

читати далі
Все про бізнес у польщі — від реєстрації компанії до податків та звітів. Частина 1

В попередній статті ми детально розглянули, які переваги для ведення бізнесу дає створення юридичної особи в Польщі. А також які організаційні форми доступні для іноземців і як обрати серед них оптимальну. Але як відкрити компанію? Читайте нашу статтю, щоб дізнатися, які основні кроки необхідно зробити і які документи  необхідно буде підготувати. Як відкрити фірму у […]

читати далі