Авторське право в E-commerce бізнесі. Частина 2 - Як подати скаргу

Захист авторського права в E-Commerce бізнесі. Частина 2: Подання скарги

Час читання: 15 хвилин

У першій частині статті про захист авторського права в e-commerce бізнесі ми говорили про те, що таке АП (авторське право), його об’єкти, види та специфіку цього поняття у сфері електронної комерції. Також ми торкнулися питання важливості державної реєстрації авторського права та наслідків його порушення. 

Однак одне питання в тому матеріалі залишилося нерозкритим. Мова про подання скарги на порушника права інтелектуальної власності. Ми вирішили виправити це упущення і детально розглянути законодавство у сфері захисту АП, алгоритм вирішення спорів і способи запобігання конфліктам у цій галузі.

DMCA – надійний захист власників авторського права в цифрову епоху

Через тотальну цифровізацію всіх сфер сучасного життя не завжди виходить керуватися законами, прийнятими десятиліття тому. Правовідносини в галузі інтелектуальної власності не стали винятком із цього правила, що призвело до внесення деяких змін до законодавчої бази щодо ІВ в цілому та авторського права зокрема.

У США такі зміни полягають в ухваленні Закону про авторське право у цифрову епоху – DMCA, або Digital Millennium Copyright Act. Відповідно до цього законодавчого акту, будь-який об’єкт (чи текст, аудіо- або відеоконтент), що порушує авторське право, може бути видалений з просторів Інтернету.

DMCA не тільки передбачає покарання за пряме порушення АП за допомогою неправомірного копіювання матеріалів, а й стосується створення та розповсюдження технологій, за допомогою яких можна обійти технічні засоби захисту авторського права.

Для довідки: Технічними засобами захисту авторського права вважаються будь-які пристрої або технології, що допомагають контролювати доступ до об’єкта АП і дають змогу запобігти вчиненню щодо нього незаконних дій: копіювання, розповсюдження, продажу тощо. Одним із перших таких засобів стала технологія захисту від копіювання аудіо-CD – її впровадила компанія Sony ще 2005 року.

Щоб застосувати Закон про авторське право у цифрову епоху, достатньо подати скаргу при виявленні цифрового контенту, який порушує ваше авторське право. Після розгляду звернення та підтвердження факту порушення піратський матеріал буде видалено із сайту.

Згідно зі звітом Google, за період дії Закону з її пошукових результатів було видалено понад 7 млрд URL-адрес, що порушують права інтелектуальної власності. З огляду на той факт, що скарги подаються не тільки на матеріали, які розміщені в сервісах Google, масштаби подібних порушень можна тільки уявити.

Зверніть увагу: DMCA-скарги негативно позначаються не тільки на правопорушнику, а й на ресурсі, де опубліковано незаконно скопійований контент. Якщо така скарга надійде один раз, матеріал, швидше за все, буде видалено без шкоди для вебсайту. Якщо ж подібні звернення стануть регулярними, DMCA-фільтр застосовується до всього ресурсу, що з великою ймовірністю призведе до падіння його позиції в результатах пошукової видачі.

Структура скарги щодо DMCA

Не існує єдиної форми DMCA-скарги, яка б застосовувалася на всіх ресурсах, але, загалом, вони відповідають структурі скарги, описаній у Законі. У цьому матеріалі ми розглянемо загальну структуру таких звернень – перерахуємо перелік пунктів, які обов’язково повинні бути присутніми у скарзі за DMCA:

 1. Контактні дані заявника, достатні для того, щоб представники інтернет-ресурсу могли з ним зв’язатися. Вони містять номер телефону, e-mail та адресу проживання.
 2. Дані про матеріал, який порушує авторське право, а саме – опис такого об’єкта та посилання на нього.
 3. Заява про те, що сторона, яка подала скаргу, сумлінно вважає, що використання матеріалу способом, зазначеним у скарзі, не дозволено власником АП, його агентом або законом.
 4. Заява про те, що інформація в повідомленні правдива, і сторона, яка подає скаргу, під страхом покарання за неправдиві свідчення підтверджує, що уповноважена діяти від імені власника ймовірно порушеного АП.
 5. Посилання на незаконно скопійований матеріал захищений авторським правом.
 6. Фізичний або електронний підпис заявника – власника АП або особи, уповноваженої діяти від його імені.

Однак навіть за умови їх правильного складання інтернет-ресурси задовольняють далеко не всі скарги щодо DMCA. Нижче ви побачите кілька прикладів скарг на адресу Google, автори яких не знайшли підтримки у провайдера.

#1. Певна компанія опублікувала на сторінці з негативним відгуком клієнта текст зі свого сайту. Після цього представники компанії звернулися зі скаргою до Google, оскільки вказана сторінка нібито порушувала їхнє авторське право. Звичайно, спроба схитрувати була помічена, і запит на видалення сторінки не задовольнили.

#2. Людина, яка назвала себе представником сайту новин, подала скаргу на порушення авторських прав у статті на іншому популярному ресурсі. Під час розгляду виявилося, що сайт заявника був створений спеціально для подання цієї скарги.

#3. Представники відомої звукозаписної компанії зажадали від Google видалити десятки URL-адрес, що містять слово coffee. Цей запит також не задовольнили.

Якщо ж факт порушення авторських прав таки було підтверджено і скаргу задоволено, постраждалій стороні рано святкувати остаточну перемогу над піратством – порушники можуть подати контр-скаргу. З іншого боку, якщо на вас скаргу було подано незаслужено, це шанс оскаржити дії опонента та довести свою правоту.  

Структура контр-скарги за DMCA

Для подання контр-скарги по DMCA необхідно заповнити певну форму, яка має містити таку інформацію:

 1. Фізичний або електронний підпис особи, на яку надійшла скарга. 
 2. Ідентифікація матеріалу, який було видалено або доступ до якого було заблоковано, та місце, де матеріал з’являвся до того, як його було видалено або доступ до нього було заблоковано.
 3. Заява під страхом покарання за неправдиві свідчення про те, що особа сумлінно вважає, що матеріал був вилучений або заблокований внаслідок помилки або неправильної ідентифікації матеріалу.
 4. Ім’я та контактні дані особи (адреса та телефонний номер).
 5. Заява про те, що особа погоджується на юрисдикцію Федерального окружного суду для судового округу, в якому розташована адреса. Або, якщо адреса особи знаходиться за межами США, для будь-якого судового округу, де може бути знайдений постачальник послуг. Також особа зобов’язується прийняти вручення процесу від особи, яка подала скаргу, або агента такої особи.

Процес подання скарг та контр-скарг на різних маркетплейсах може відрізнятись. Пропонуємо розглянути, як відбуваються ці процедури на двох найбільших світових маркетплейсах – Amazon та Etsy.

Як подати скаргу DMCA на Amazon?

Щоб подати скаргу DMCA на Amazon, підготуйте стандартну інформацію, необхідну для цієї процедури (перелік потрібних даних ми надали вище). Потім заповніть спеціальну форму на сайті торгового майданчика. Як альтернативу можна надіслати письмову заяву агенту Amazon з авторських прав (адреса доступна у відповідному розділі на Amazon.com) або електронною поштою: copyright@amazon.com.

Як подати контр-скаргу DMCA на Etsy?

Щоб подати зустрічну скаргу DMCA на Etsy, необхідно виконати кілька дій:

 1. Перейдіть за посиланням, яке міститься в листі-повідомленні від маркетплейса про отримання скарги, і заповніть форму, що відкрилася.
 2. Якщо з якоїсь причини у вас немає можливості заповнити вказану форму, надішліть лист, який містить усі дані, про які ми говорили вище, на адресу legal@etsy.com.
 • Зверніть увагу: Перед поданням скарг або контр-скарг на маркетплейсах важливо проконсультуватися з юристами, які спеціалізуються на виході компаній на міжнародний ринок. Експерти компанії 4В готові надати детальну консультацію з цього питання та допомогти врегулювати суперечки щодо порушення АП. Також ми надаємо допомогу в підготовці та оформленні документації для реєстрації авторських прав.

Крім того, що процедура подання скарг та контр-скарг за DMCA відрізняється залежно від ресурсу, різниця може бути обумовлена ​​і локалізацією конфлікту. Ми систематизували інформацію про подання скарг у різних країнах та подали її у вигляді таблиці:

СШАУкраїнаІспаніяКитай
Де можна подати скаргуНа сайті через представника чи прямоНа сайті через представника для юридичних осібДо спеціальної організації Seccion SegundaНа сайті через представника чи прямо
Охоплення DMCA-скаргУсі об’єкти АПУсі об’єкти АПВсі об’єкти ІВВсі об’єкти ІВ
Наслідки отримання скаргиЗаборона доступу або видалення матеріалівЗаборона доступуЗаборона доступу або видалення матеріалівВидалення, блокування, призупинення транзакції та послуги, відшкодування збитків
Що робити, якщо скаргу отриманоРозблокування контр-скаргоюАвторозблокуванняЗаходи щодо рішення Seccion SegundaАвторозблокування

Copyright Claims Board. Що це та як може допомогти власникам АП?

Один зі способів урегулювання спорів щодо порушення авторського права – звернення з позовом до суду. Це крайній засіб, який потребує значних тимчасових і, що найголовніше, фінансових витрат.

У 2020 році Конгрес Сполучених Штатів ухвалив Закон «Про альтернативу авторському праву під час розгляду дрібних позовів» (закон CASE), який передбачав створення Ради із захисту авторських прав – CCB. Він охоплює вирішення спорів за фактом порушення АП щодо низької економічної цінності. Це ті спори, за якими запитується відшкодування збитків у розмірі до $30 тис. 

CCB став простою та економічно виправданою альтернативою судовим розглядам. Нижче ви зможете ознайомитися з деякими його особливостями:

 • Процедури CCB прозорі та зрозумілі, завдяки чому звернутися сюди можна не лише за участю адвоката, а й самостійно.
 • Розгляди в CCB вимагають значно меншої кількості документів та інформації для ухвалення рішення. У зв’язку з цим процес займає менше часу та обходиться дешевше, ніж розгляд справи у Федеральному суді.
 • Процедури CCB проводяться в режимі відеоконференції.
 • Участь у розгляді CCB суворо добровільна для позивачів та відповідачів. Позивач може відмовитися від розгляду справи Радою і звернутися до Федерального суду, а відповідач має право просто відмовитися від такого розгляду.
 • На відміну від суду, CCB може розглядати лише певні види претензій:
  • про порушення АП;
  • про те, що певні дії не порушують авторське право;
  • про спотворення відомостей у скаргах, направлених відповідно до DMCA.
 • CCB визначається як суд, що складається з трьох неупереджених експертів у галузі авторського права. На офіційному сайті CCB.GOV можна знайти детальну інформацію про кожного учасника трибуналу.
 • Процедури CCB захищені проти зловживання. Тобто позивач, який подає претензію нечесно, навмисно вводячи в оману експертів, може бути зобов’язаний сплатити витрати відповідача та послуги адвокатів. Такі виплати сягають $5 тис. До інших санкцій проти несумлінних заявників належить заборона на подання позовів протягом року або відхилення всіх поточних позовів.
 • Рішення, винесені Радою захисту авторських прав, не впливають на подальший розгляд справи в суді (якщо таке відбудеться).
 • Сторони можуть подавати обмежену кількість претензій на рік.
 • Сторона, яка не задоволена відповіддю CCB з об’єктивних причин, може вжити таких дій:
  • Вимагатиме перегляду винесеного рішення.
  • Звернутися до Реєстру авторських прав для ухвалення рішення щодо зловживання CCB своїми повноваженнями.
  • Подати позов до Федерального суду щодо перегляду рішення CCB.

Особливості вирішення спорів щодо порушення АП у судах Великобританії

На противагу правовій системі США, що регулює питання відносин у галузі інтелектуальної власності, хочемо зупинитися на судах Великобританії, які мають деякі особливості.

Великобританія належить до країн «загального права», де особлива роль приділяється судовому прецеденту.

Для довідки: Судовий прецедент – це рішення вищої судової інстанції у певній справі, на яку обов’язково потрібно спиратися під час розгляду наступних аналогічних позовів.

У сфері захисту авторського права слід згадати кілька найвідоміших справ, що розглядалися в судах Великобританії:

 • Sabaf проти MFI;
 • Campbell проти MGN Limited;
 • Regina проти Johnstone;
 • Buchanan проти Alba Diagnostics Limited;
 • Designer Guild Limited проти Russell Williams.

Рішення, винесені у цих справах, допомагають у тлумаченні законодавчих актів, і навіть застосуванні положень статутів практично.

Крім прецедентів, судді Великобританії можуть враховувати при ухваленні рішення такі аргументи та докази:

 • листування з видавцем чи редактором;
 • чернетки або ескізи оригінальної роботи;
 • паперовий екземпляр твору;
 • інші документи, які можуть підтвердити авторство – наприклад, договір, що підтверджує звернення до нотаріату.

Попри панування у Великій Британії прецедентного права, останнім часом у цій державі простежується явна тенденція до збільшення ролі закону у врегулюванні суперечок у галузі ІВ. Суди Великобританії керуються у своїй практиці такою законодавчою базою:

 • Бернська конвенція про охорону літературних та мистецьких творів;
 • Всесвітня конвенція про авторське право;
 • Copyright, Designs and Patents Act. 

Алгоритм вирішення спорів з авторського права

У США середня вартість подання судового позову щодо порушення авторських прав становить $400. Додайте до цієї суми витрати на послуги адвоката, які сягають $150-400 на годину, та отримайте солідну статтю непередбачених витрат. У комплексі зі збитками від неправомірного використання вашого твору судовий розгляд може суттєво підірвати фінансову стабільність вашого бізнесу.

Саме тому перед зверненням до суду доцільно спробувати розв’язати проблему іншими способами. Розглянемо кожен із них.

Переговори між сторонами

Якщо ви виявили факт несанкціонованого використання свого твору, завжди є сенс зв’язатися з правопорушником особисто. Результатом таких переговорів може стати згода опонента на припинення незаконних дій або видачу автором ліцензії на публікацію, продаж, видання або інше використання своїх матеріалів.

Ліцензійний договір, або ліцензія – це дозвіл власника об’єкта, захищеного АП, використовувати його у певний спосіб. Такий договір може містити інформацію щодо обсягу допустимих дій, географії, строку та інших умов використання об’єкта. Існує кілька видів ліцензій:

 • Виключна – ніхто, крім ліцензіата, не може використовувати матеріал у проміжок часу, на який укладено договір.
 • Невиключна – аналогічні ліцензії можуть бути видані одночасно кількома особами.
 • Одинична – ліцензіар залишає за собою право використовувати об’єкт, на який видано ліцензію, але не може передавати це право третім особам.

Якщо домовитися без участі третьої сторони не вдалося, можна вдатися до допомоги посередника – нейтральної третьої сторони, яка візьме участь у переговорах та допоможе дійти консенсусу.

Крім особистого спілкування з правопорушником, ви можете надіслати йому Лист про припинення та утримання – документ, який не має юридичної сили, але містить у собі вимогу припинити незаконне використання об’єкта, захищеного авторським правом. Також до нього може бути включено попередження про звернення з позовом до суду, якщо таку вимогу буде проігноровано. Складанням і надсиланням такого листа зазвичай займається адвокат.

Зверніть увагу: Не слід плутати лист про припинення та утримання і Наказ про припинення та утримання.

Подання скарги за DMCA

Якщо переговори з порушником авторського права не дали бажаних результатів, все ще не варто поспішати звертатися з позовом до суду. Ви можете подати скаргу відповідно до Digital Millennium Copyright Act. Заповнивши відповідну форму, можна розраховувати на те, що URL, що містить піратські копії вашого матеріалу, буде видалено з Всесвітньої Мережі.

Серед переваг такого способу врегулювання суперечок щодо АП – простий алгоритм подачі, швидка реакція провайдера та можливість використовувати цей інструмент захисту незалежно від громадянства заявника.

Однак скарги не завжди задовольняють, до того ж заявник може отримати контр-скаргу, внаслідок чого процес вирішення спору суттєво затягнеться. У такому разі наступним кроком стане звернення до Ради з питань авторських прав – CCB.

Звернення до CCB

Рада захисту авторських прав – простіша й економніша альтернатива судовим інстанціям. Після звернення правовласника до цієї організації імовірний порушник отримає повідомлення про позов у ​​його бік.

Однак таке повідомлення ще не означає, що факт порушення буде підтверджено. Наприклад, із закону про захист АП існують винятки, які правовласник міг не врахувати. До таких винятків належить допустимість використання об’єкта, захищеного авторським правом, для навчання, досліджень чи викладання.

Судовий розгляд

Суд – це остання інстанція, яка може допомогти врегулювати суперечку щодо порушення прав інтелектуальної власності. Наслідком судового розгляду може стати:

 • Виплата відповідачем цивільного штрафу у розмірі до $150 000.
 • Відшкодування завданих збитків у сумі від $750 до $30 000.
 • Кримінальне покарання, яке передбачає виплату суми до $250 000 або позбавлення волі на строк до п’яти років.

Зверніть увагу: У судовій практиці існує поняття «терміну давності». Якщо говорити про нього в контексті порушення АП, позивач має три роки з моменту виявлення факту порушення, щоб подати позов до суду.

Як запобігти розгляду авторського права

Немає жодних сумнівів, що усім проблемам, пов’язаним із порушенням прав інтелектуальної власності, простіше запобігти, ніж розв’язувати. Ми підготували для вас кілька порад, які допоможуть уникнути неприємних ситуацій, пов’язаних із правопорушеннями у сфері АП.

 1. Вивчіть законодавство в галузі авторського права і з’ясуйте для себе відмінності цієї форми інтелектуальної власності від торговельної марки та патентів.
 2. Якщо ви плануєте використовувати об’єкт, який був створений кимось іншим, обов’язково знайдіть автора і запросіть прямий дозвіл на використання його твору.
 3. Подбайте про реєстрацію авторського права на свою інтелектуальну власність. Це дасть змогу легко довести правоту в суді або інших інстанціях, якщо ваші права буде порушено.

Підіб’ємо підсумки

Якщо ви помітили факт порушення вашого авторського права, вам необхідно зробити все можливе, щоб піратський контент був видалений з просторів Інтернету. Адже ігнорування протиправних дій третіх осіб може стати причиною ваших фінансових і репутаційних втрат.

Для вирішення спору в галузі порушення АП дотримуйтесь такої послідовності дій:

 • Спробуйте провести переговори з порушником і мирно врегулювати питання. Позитивним результатом таких переговорів можна вважати припинення незаконного використання матеріалу або видачу ліцензії правовласником.
 • Подайте скаргу відповідно до Закону про авторське право в цифрову епоху – DMCA (тільки в США).
 • Зверніться до Ради із захисту авторських прав – CCB (тільки в США).
 • Подайте позов до суду, дочекайтеся завершення судового розгляду.

Юристи компанії 4В спеціалізуються на питаннях реєстрації авторських прав і готові надати вам комплексну допомогу в будь-якому аспекті цієї галузі. Звертайтеся!

корисні матеріали в нашому блозі
Стратегії управління правами Інтелектуальної власності

Для багатьох бізнесів інтелектуальна власність (ІВ) – важлива частина їхніх бізнес-процесів та репутації, а в деяких компаній її вартість може навіть перевищувати вартість виробничих потужностей або бути основним джерелом доходу. У цій статті ми розглянемо як захистити такий цінний актив та отримати з нього максимальний прибуток. Що таке інтелектуальна власність компанії? WIPO – Всесвітня організація […]

читати далі
Як зареєструвати патент на винахід у Китаї

У Китайській Народній Республіці (КНР) підбили «патентні» підсумки 2023 року, згідно з якими кількіст2ь виданих охоронних документів на винаходи в країні збільшилася на 15,4%. Таким чином, під кінець 2023-го в Китаї налічувалося 4991 млн чинних охоронних документів. Інтерес до отримання патенту на винахід у КНР зберігається як у жителів країни, так і серед іноземних громадян. […]

читати далі
Related на Amazon. Розблокування пов’язаних Seller Account

На Amazon налічується понад 310 мільйонів активних облікових записів. Це не дивно з огляду на те, які широкі можливості платформа надає для ритейлерів по всьому світу. Крім того, безліч продавців об’єднують свої зусилля для спільного просування товарів на платформі, і при цій кооперації створюють усередині даних тригери для зв’язування своїх акаунтів. Хоча самі собою тригери […]

читати далі