Патенти в IT: Як і що можна запатентувати

Час читання: 7 хвилин

Патентування своїх продуктів і розробок, є необхідним етапом при побудові бізнесу.

Для того щоб отримати патент на нову ідею, потрібно знати про етапи отримання патенту, види патентів і що робити, щоб отримати реєстрацію рішення.

Крім видів патентів, сьогодні ми розберемо відмінності патентного права від авторського, особливості реєстрації патентів в різних країнах, а також декілька прикладів.

А почнемо ми з відповіді на питання: що можна запатентувати в IT-сфері?

Що можна запатентувати в сфері IT

Список об’єктів, які можна запатентувати у вигляді винаходу, можуть відрізнятися від обраної країни. Але в цілому, найпоширеніші види, це цілі апарати, які використовуються у виробництві, так і дрібні запчастини до них. Також це можуть бути товари, які давно вже відомі ринку, але в них внесені досить велика кількість змін, щоб в цілому поміняти корисність даних виробів.

За статистикою, 80% виданих патентів за останній час, як раз і є поліпшеннями або новими рішеннями, що стосуються раніше виданих патентів.

Якщо підсумувати, то це можуть бути:

 • машини, апарати, запчастини до них;
 • фармакологічні препарати;
 • програмне забезпечення, алгоритми;
 • електроніка, аксесуари, побутові предмети, аксесуари.

80% патентів, виданих останнім часом, це не що інше, як поліпшення і нові рішення для вже раніше виданих патентів.

Відмінність патентного права в ІТ від авторського права

Програмне забезпечення досить часто реєструють в якості патенту, але все ж рідше ніж в вигляді об’єкта авторського права. Залежно від виду патенту і юрисдикції, дії охоронного документа варіюється від 10 до 25 років, при цьому авторське право продовжує діяти додатково ще від 50 до 70 років після смерті автора. Але, незважаючи на тривалість дії охорони авторського права, цей вид інтелектуальної власності має свої мінуси.

Так як ПЗ реєструється як літературний твір, то в державний орган подається pdf файл з вихідним кодом, написаним на одній з мов програмування і захист поширюється тільки на цей текст. Якщо змінити мову програмування і перекомпелювати програму, то буде дуже складно довести, що мало місце порушення. Також авторське право не захищає функціональність програми, і для цього якраз і використовують можливість зареєструвати ПЗ як патент.

Зате авторське право відмінно підходить для захисту шрифтів. Нещодавно ми вже писали про те, як захищаються авторські права на шрифти в США.

Незважаючи на більш тривалий термін захисту, який надає авторського право, обійти його (захист) набагато простіше, ніж при використанні патенту на ПЗ.

Види патентів

В першу чергу, основні види патентів діляться на:

 • винаходи;
 • дизайни;
 • корисні моделі.

Корисна модель для реєстрації повинна мати новизну і промислову застосовність, в той час як винаходи, також повинні мати ознаки винаходу. Під реєстрацію цих об’єктів може підпадати нові пристрої, алгоритми, технічні рішення, а також процеси.

Патенти на дизайн захищають зовнішню форму виробу, який володіє неочевидними естетичними властивостями.

Реєстрація патентів в різних країнах

У кожній юрисдикції свої особливості реєстрації. Наприклад, корисні моделі не можна зареєструвати в США і Канаді, але можливо в Україні, Японії та Німеччини. Патенти на дизайн в Європі мають назву «Community designs» та прирівнюються до торгових марок і їх не можна включити в IPbox на Кіпрі.

В цілому, заявки на реєстрацію патенту можна подати двома шляхами:

 1. Локально, в кожну країну відомства, де у заявника сконцентрована бізнес-діяльність, йому цікавий цей ринок і він просить захисту.
 2. За договором про патентну кооперацію (PCT), де заявка подається через національне відомство (наприклад, Патентне бюро України) відразу по декількох країнах.

Другий варіант досить привабливий, якщо не одне “але” – якщо виникнуть проблеми на етапі експертизи в локальній країні, то необхідно буде заручатися допомогою патентного повіреного обраної країни.

Також можемо сказати, що наші клієнти зацікавлені саме в ринку США, але тут потрібно бути готовим до одного нюансу. У 80% випадках, якщо за договором про кооперацію, Ви вказуєте країну США, то необхідно бути готовим до попередньої відмови через невідповідність заявки правилам USPTO, так як в цій країні, правила жорсткіші, ніж в інших країнах.

Все частіше на перший план виходить Китай і захист авторських прав в цій країні. Зазвичай мова йде про захист товарів для уникнення проблем з патентним троллінгом, який став особливо актуальним в останні роки. Але, ми впевнені, що і захист ІТ-продуктів стане не менш актуальною в самий найближчий час.

Термін патентування та необхідні документи

В середньому термін реєстрації патенту на дизайн займає близько 18 місяців, на винахід – близько 3 років. Але, наприклад, в США є можливість прискорити експертизу, додавши необхідний пакет документів (патентний пошук, Форма перевірки патентної електронної системи) і заплативши збір, що зменшує термін реєстрації в два рази.

В цілому майже для всіх юрисдикцій пакет документів для реєстрації патенту на винахід, повинен виглядати наступним чином:

 • область техніки, рівень техніки;
 • короткий опис, повний;
 • реферат;
 • формули;
 • креслення.

Ми рекомендуємо перед подачею заявки, зробити патентний пошук (Prior art Search), в якому буде проаналізовано, чи володіє Ваш продукт усіма характеристиками для реєстрації в якості патенту. Також радимо вибирати фірму, якій Ви довіряєте і впевнені, що вони не скористуються Вашими напрацюваннями.

В Україні програмне забезпечення можна зареєструвати тільки в якості корисної моделі

Практичні аспекти патентування ПЗ

У зв’язку з тим, що IT рішення і програми стають необхідним атрибутом при веденні бізнесу, то в цій статті ми зробимо наголос саме на реєстрації програмного забезпечення в якості патенту.

Програми за своєю природою можуть представлятися в різних варіаціях:

 1. Алгоритм
 2. Інтерфейс
 3. Метод, спосіб використання, дії пристрою, гри або програми
 4. Код
 5. Апаратура
 6. Архітектура

Перші три в цьому списку – є найпопулярнішими продуктами, які підлягають реєстрації та мають більше шансів бути захищеними патентом.

Найчастіше за допомогою патентів захищають алгоритм, інтерфейс і методи, яким ПЗ взаємодіє з технічними пристроями під час своєї роботи.

Приклади патентів в IT

В Патенті на корисну модель № 129836 (в Україні можливо зареєструвати програму тільки в якості корисної моделі) вказано, що основним результатом заявленого способу в порівнянні з попередніми аналогами є спрощення алгоритму генерації закритих ключів і підвищення швидкості роботи.

Якщо розглядати США, то інтерфейси є найбільш поширеними в патентуванні.

Патент на винахід №10,664,797, яким володіє технологічна компанія Nvidia, розкриває новий графічний інтерфейс користувача для медіа центрів, а саме метод роботи розділів медіацентру для навігації по медіаконтенту.

Нещодавно Amazon отримав патент №10,664,797 на алгоритм контролювання обсягу даних про ділові операції своїх продавців, починаючи від процесу завезення товару до доставки його покупцеві, що підпадає під першу групу IT-продуктів.

Також є можливість отримати метод роботи гри. Англійська компанія International Game Technology зареєструвала ігрову систему і спосіб ставок.

Ми рекомендуємо, перш ніж запускати свій продукт як стартап, не розкривати його через патентний пошук, особливо до подачі заявки на патент. До того ж в США легше це зробити за допомогою Provisional patent application. За допомогою цієї заявки Ви можете попередньо «забронювати патент», якщо Ваш продукт ще до кінця не готовий, ви можете розписати найголовніші особливості і не боятися, що недобросовісний постачальник або партнер, подасть заявку раніше Вас.

Середня вартість патентів у світі

На закінчення хочемо торкнутися питання вартості патентування. Залежно від країни, а також системи подачі, ціни за реєстрацію патентів на винахід, можуть кардинально відрізнятися.

Припустимо в Україні, самі збори за повну реєстрацію, включаючи подачу, експертизу і видачу свідоцтва досягають 300$ мінімально, плюс послуги кваліфікованого юриста. У США збори мінімально сягають вже 500$. Якщо ж подаватися через систему Патентній кооперації, то необхідно буде сплатити певну кількість зборів, починаючи з збору національного відомства заявника і закінчуючи країною, в якій заявник хоче захистити свій винахід.

У той же час, це безсумнівно цінний актив на майбутнє, адже Ви не тільки зможете захистити свої майнові права на патент від недобросовісних порушників, а й отримувати вигоду, у вигляді роялті мінімум 5% з кожного проданого товару або на інших умовах, в залежності від умов ліцензійного договору.

Вам потрібна допомога в ефективному захисту Вашого ПЗ або іншої інтелектуальної власності? Переходьте за посиланням і заповнюйте форму, ми відповімо на Ваші питання і надамо консультацію по темі патентування та авторського права.

корисні матеріали в нашому блозі

Офшори та їх актуальність у сучасному корпоративному світі

За консервативними оцінками, в офшорах заховано 12-15% світового ВВП, вважають у Boston Consulting Group. Чи можна собі уявити сучасний бізнес без використання офшорів? Звісно!  Не маємо жодного сумніву, що офшори й надалі будуть активним гравцем на полі бою міжнародного бізнесу, але правила гри змінюються. Підписання Україною конвенції MLI (яка дозволяє в деяких випадках уникнути подвійного […]

читати далі
Навіщо реєструвати нерезидентам авторські права у США?

Авторське право покликане захищати форму висловлювання твори і не поширюється на ідеї, теорії, принципи, методи, процедури, процеси, системи, способи, концепції, відкриття, навіть якщо вони виражені, описані, пояснені, проілюстровані у творі. Ідеї не підлягають захисту засобами інтелектуальної власності, а методи, процедури, процеси, системи, засоби охороняються як об’єкти промислової власності. Згідно з міжнародними нормами, авторське право виникає […]

читати далі
За який термін до реєстрації патента можна розкривати інформацію про винахід, продукт, послугу

Бізнес, що розвивається, на певному етапі перестає задовольнятися реєстрацією торгових марок, копірайтом або отриманням патентів на різні дизайни. Патенти на винаходи є потужним інструментом створення нових конкурентних переваг з низки причин: Однак, за очевидності переваг для бізнесу в отриманні патентів на винаходи, на рівні малих та середніх підприємств рішення подати патентну заявку, як правило, приходить […]

читати далі