Захист інтелектуальної власності: як і навіщо захищати права в інтернеті

Час читання: 5 хвилин

Прописна істина: будь який оригінальний твір є працею і власністю творця і в більшості випадків, якщо ці об’єкти підпадають під умови креативності та індивідуальності, то вони безсумнівно мають захист від використання третіми особами.

Давайте сьогодні розберемося в тому, що таке авторське право, як саме можна його захистити в інтернеті і як саме працює Закон про авторські права. У статті ми торкнемося практичних порад, як і куди можна відправляти скаргу, якщо Ви знайшли свою працю на чужих сайтах, в чужих додатках або інших джерелах.

Що таке авторське право

Авторське право – це право, яким володіють автори на свої твори, в яких входить великий масив творів. Авторське право відбувається автоматично, в ту хвилину, коли Ви фіксуєте щось в «матеріальну форму вираження» – навіть якщо ця форма являє собою дірку в стіні. Ви автоматично володієте авторськими правами на будь-який творчий твір мистецтва, яке Ви створюєте, в момент його створення.

Які види творів охоплює авторське право

Закон про авторське право говорить, що авторські твори включають в себе наступні види:

 • Літературні твори. Романи, наукова література, поезія, газетні статті та газети, журнальні статті та журнали, комп’ютерне програмне забезпечення, програмна документація і керівництва, навчальні посібники, керівництва, каталоги, брошури, рекламні оголошення (текст) і збірники, такі як ділові каталоги;
 • Музичні твори. Пісні, рекламні сингли та інструментали;
 • Драматичні твори. Ігри, опери та пародії;
 • Пантоміми та хореографічні твори. Балети, сучасні танці, джазовий танець і пантоміми;
 • Живописні, графічні та скульптурні роботи. Фотографії, плакати, карти, картини, малюнки, графіка, рекламні оголошення, смуги мультфільмів і герої мультфільмів, опудала тварин, статуї, картини та твори образотворчого мистецтва;
 • Кінофільми та інші аудіовізуальні твори. Фільми, документальні фільми, фільми про подорожі, навчальні фільми та відео, телевізійні шоу, телевізійна реклама та інтерактивні мультимедійні роботи;
 • Звукозаписи. Записи музики, звуків або слів;
 • Архітектурні роботи. Проекти будинків, чи то у вигляді архітектурних планів, креслень або самого побудованого будинку.

Вперше про авторське право заговорили в Англії ще в 1710 році. Тоді закон, який захищав твір від тиражування без згоди автора, називався «Статус королеви Анни» і діяв 14 років з дати публікації.

Види авторського права та права, якими наділені автори

Як автор твору, лише ви один маєте право виконувати одну з наступних дій або дозволяти іншим виконувати одну з наступних дій:

 • робити копії своєї роботи;
 • поширювати копії ваших робіт;
 • публічно виконувати свою роботу (наприклад, для п’єс, фільмів, танців та музики);
 • показувати вашу роботу публічно (наприклад, для художніх робіт, або кадрів з аудіовізуальних творів; а також
 • створювати «похідні твори» (включаючи внесення змін, адаптацій або інших нових видів використання твору або перенесення твору на інший носій).

Авторське право об’єднує в собі два види прав – майнові та немайнові права:

 • Майнові права дозволяють автору отримувати фінансову винагороду внаслідок використання його твору іншими особами.
 • Немайнові права дають правовласнику можливість претендувати на авторство твору, а також заперечувати проти внесення змін до його роботи, які можуть нашкодити репутації автора.

Використання повідомлення про авторські права є необов’язковим для творів, які розповсюджуються після 1 березня 1989 року. Повідомлення про авторські права може приймати будь-яку з наступних двох форм:

 • © з зазначенням дати та імені.
 • «Copyright» із зазначенням дати та імені.

Повідомлення про авторські права може бути в формі спеціального символу © або у вигляді “copyright”

Вимоги, яким має відповідати твір, який захищається авторським правом

Існує три основні вимоги, яким має відповідати твір для захисту авторським правом:

 • Оригінальність:щоб бути оригінальним, твір має бути створений незалежно. Іншими словами, його не можна скопіювати з іншого. Немає вимоги, щоб твір був новим (як в патентному праві), унікальним, творчим або винахідливим.
 • Креативність: щоб задовольнити креативність, робота повинна демонструвати лише дуже невелику креативність. Мало який твір не зможе задовольнити цю вимогу.
 • Фіксація: щоб відповідати вимогам до фіксації, твір має бути зафіксовано в матеріальному вираженні. Захист автоматично прикріплюється до прийнятної роботи в той момент, коли робота є виправленою. Твір вважається виправленим, якщо він є досить постійним або стабільним, щоб його можна було сприймати, відтворювати або іншим чином передавати протягом проміжку часу, який перевищує тимчасову форму.

Бернська конвенція та міжнародний захист авторського права

Правила захисту авторських прав у всьому світі досить схожі завдяки кільком міжнародним договорам про авторське право, найбільш важливим з яких є Бернська конвенція. Згідно з цією угодою, всі країни-члени – а їх понад 100, включаючи практично всі промислово розвинені країни, повинні надавати захист авторських прав авторам, які є громадянами будь-якої країни-члена.

Цей захист має діяти як мінімум протягом життя автора плюс 50 років і повинен бути автоматичним без необхідності прийняття автором будь-яких юридичних заходів для збереження авторського права.

Захист інтелектуальної власності в сучасних реаліях

В епоху цифрових технологій обмін контентом здійснюється простим натисканням кнопки. Сьогодні користувачі Інтернету мають безпрецедентний доступ до фільмів, музики, книг та інших творчих робіт в Інтернеті. Однак при такій легкості поширення і доступності з’являється все більше невимушений підхід до обміну і використання захищеного авторським правом контенту і, як наслідок, ризик відповідальності за порушення авторських прав.

У той момент, коли автор створив оригінальне фото, вірш, відео, книгу, гру, блог або інший контент, воно автоматично захищається авторським правом. Але це не означає, що інші особи не порушуватимуть ваші права на цей твір.

Види захисту авторського права, які ми рекомендуємо

В першу чергу, ми завжди рекомендуємо подавати заявки на реєстрацію авторського права. Адже більшість юрисдикцій, в тому числі і США, вимагає для розгляду судових кейсів або для написання скарг наявність поданої заявки або вже реєстрації.

Як зазначено було раніше, можна подавати різні об’єкти на реєстрацію. Що найважливіше для захисту в інтернеті суб’єкту електронної комерції?

В першу чергу, це сам веб-сайт клієнта. Сам веб-сайт не визнається в якості об’єкту авторського права, відповідно до законодавства про «Захист авторського права». Однак Ви можете зареєструвати веб-сайт в якості збірки або колективної роботи. Це дозволить захистити контент, шаблони, дизайн і інші елементи сайту від копіювання. Звичайно, це можна зробити якщо є достатня кількість творчого та креативного вираження у розташуванні контенту, що з’являється на окремих веб-сторінках або веб-сайті в цілому, якщо є достатня креативність в загальній ієрархії сайту. Наприклад, способу яким сторінки пов’язані одна з одною, переходи між сторінками. Але все ж, для більшого захисту, рекомендуємо реєструвати кожен контент на сайті окремо.

Для більш надійного захисту веб-сайту, рекомендуємо реєструвати кожен контент і елементи сайту окремо

Наприклад, якщо ви хочете захистити свій блог, який містить в основному текст, можна подати заявку на захист в якості літературного твору.

Фотограф, який показує або поширює свої фотографії на сайті, може зареєструватися ці зображення як твори образотворчого мистецтва (visual arts) до 10 примірників в одній заявці або в якості фотографій, де в одній заявці може бути 750 штук.

Якщо Ви хочете захистити лого на сайті, то в основному ми рекомендуємо подавати такий об’єкт на реєстрацію як торгову марку Якщо домен – також у вигляді словесного знаку.

Про це ми докладніше розповімо далі.

Процес оскарження порушення авторського права

Якщо матеріали, захищені авторським правом, опубліковані на будь-якому веб-сайті без дозволу правовласника, у Вас є можливість подати скаргу в Apple, Google, Microsoft, YouTube і т.д.

У скарзі слід показати основну інформацію, включаючи: ім’я власника авторських прав і його контактні дані, місце порушення (наприклад, URL), опис порушення авторських прав та матеріал і його місце розташування на сайті власника, якщо він містить матеріали, захищені авторським правом.

Після того, як скарга відправлена, сервіс відправляє автоматичне повідомлення про отримання скарги та впродовж декількох днів фактичний представник повинен зв’язатися з власником авторського права і запросити більш детальну інформацію.

Після надання підтвердження права власності, хостинг зв’язується з іншою стороною. Деякі веб-сайти пов’язують обидві сторони та відступають на другий план, в той час, як інші веб-сайти зв’язуються зі стороною, яка порушує права та вимагають видалення матеріалів (які порушують права).

Коли компанія вступає в контакт з іншою компанією, важливо, щоб законний представник відправив лист про припинення та утримання або юридичне повідомлення з вимогою видалити захищений авторським правом матеріал (Cease & desist letter). З невеликими та безіменними порушниками цей метод зазвичай дуже ефективний.

На жаль, не кожна скарга розглядається так ефективно і остаточно. Іноді хостер веб-сайту не може виявити, що матеріал порушує авторські права, а в інших випадках порушник відмовляється співпрацювати, і може виникнути судова тяжба.

Зрештою, загальний процес не є виснажливим. Хоча занадто багато власників авторських прав припускають, що онлайн-форма скарги ні до чого не приведе.

Навпаки, великі інтернет-корпорації є дуже сильними прихильниками захисту прав інтелектуальної власності справжнього власника і не хочуть бути пов’язаними з порушеннями авторських прав. Доказом тому можуть служити випадки, з якими ви і самі не раз мали справу. Наприклад на YouTube, часто можна зустріти онлайн-повідомлення про те, що відео більше недоступне для перегляду і було видалено через порушення авторських прав.

Коли Ви стикаєтеся з порушеннями своїх авторських прав в інтернеті – почніть з подачі скарги адміністрації того ресурсу, де розміщений контент, що належить Вам. Іноді вже цього буде достатньо, щоб неправомірно розміщений матеріал був видалений з цього ресурсу

Як надійно захистити інтелектуальну власність на сайті та контент в інтернеті

Кожен автор і правовласник інтелектуальної власності повинен вміти захищати свої права в інтернеті. Але не всі розуміють, який вид інтелектуальної власності і яким способом його необхідно охороняти та за допомогою яких державних інстанцій.

Зараз спробуємо розібратися.

Наприклад, Ви ведете свою інстаграм-сторінку і викладаєте свої авторські фотографії на ній і помічаєте, що Ваші фотографії публікують де-небудь ще без Вашого дозволу, а ще гірше під чужим авторством.

В першу чергу, як було сказано раніше, необхідно подати свої фотографії в якості авторського права на реєстрацію в Офіс з охорони авторського права (найнадійніше в декількох юрисдикціях). Також необхідно вказати на свій сторінці знак © (можна під кожною фотографією), що вказує, що авторські права належать саме Вам. Далі, можна написати претензійний лист порушнику, аргументуючи вище зазначеною інформацією та проханням до дій з видалення незаконно використаного контенту.

Не менш поширеною проблемою є реєстрація піддоменів чужих торгових марок (зареєстрованих або незареєстрованих), що в Америці іменується “Cybersquatting”.

Якщо Ваша торговельна марка ще не зареєстрована, то рекомендуємо якомога швидше зареєструвати її, а також зареєструвати під неї доменне ім’я. Це особливо актуально, якщо Ви працюєте з ринком Китаю, там явище “патентного тролінгу” набрало вже глобальні обороти.

Якщо у Ваша торгова марка зареєстрована, і Ви помітили вищевказані дії, то в такому випадку, Вам потрібно направити претензійний лист хостингу-реєстратору доменних імен. Подивитися реєстратора можна через сервіс WHOIS.

Також є ще один вихід – подати позов до арбітражу Всесвітньої організації з інтелектуальної власності (World Intellectual Property Organization, WIPO).

Існують інші форми захисту Вашої творчості, наприклад можливість в деяких юрисдикціях (Україна, Росія, Німеччина і Японія), спробувати захистити свій рецепт пирога або інструкцію до використання якогось механізму як патент на корисну модель, якщо присутні деякі фактори патентоспроможності (об’єкт який Ви бажаєте захистити повинен бути новим і промислово придатним), а щоб це дізнатися, необхідно звернутися до послуг юристів.

Цікавий факт: пісня “Happy birthday to you” до цих захищена копірайтом (з 1935 року права на неї належать Warner Music Group). Це не заважає співати її в родинному колі, але не здумайте виконувати її на публіці та з метою отримання прибутку.

Замість висновку: Покарання за порушення авторських прав

Які існують варіанти залучення до відповідальності правопорушника?

В першу чергу на практиці, щоб відшкодувати збиток власникові авторського права, а також залучити порушника до відповідальності необхідно, щоб були присутні 4 презумпції:

Також необхідно розділяти громадянську відповідальність (яка може включати в себе тільки матеріальну відповідальність) і кримінальну відповідальність.

У випадку цивільно-правової відповідальності, порушник може зазнати збитків в залежності від обсягу порушених прав, штраф може досягати до 150.000 доларів США. (Title 17, United States Code, Sections 504, 505.)

У випадку кримінальної відповідальності (17 U.S.C. 506 (A) AND 18 U.S.C. 2319), суб’єкт, котрий використовував чужий твір захищений авторським правом, може бути поміщений у в’язницю на термін до 5 років і оштрафований на суму до 250 000 дол. США

Деякі суди в Америці також вимагають, щоб уряд доводив відсутність доктрини першого продажу (наприклад, дозволяє людям продавати свої законно куплені книги або компакт-диски іншим), і посилались на це як на п’ятий елемент злочину розділу 506 (а).

Тому радимо завжди використовувати сервіси, які надають матеріал за ліцензійною угодою та уважно читати end-user license agreement (EUL`s) – Угода користувача.

Нещодавно ми писали про авторське право на шрифти в США. Якщо Ви займаєтеся дизайном чи графікою, рекомендуємо ознайомитися з цим матеріалом.

Якщо говорити про країни СНД, то майже все (крім, наприклад, Узбекистану) притягають порушників до адміністративної, кримінальної або цивільної відповідальності.

Судові справи по цивільної відповідальності розглядаються в ситуаціях пов’язаних з відшкодуванням збитків конкретному правовласнику.

Під адміністративну та кримінальну відповідальність підпадають справи пов’язані безпосередньо з доведеними порушеннями інтелектуальної власності, наприклад введення в незаконний обіг об’єктів інтелектуальної власності чи плагіат.

Ви можете замовити консультацію з питань захисту авторського права. Для цього достатньо заповнити форму нижче.

корисні матеріали в нашому блозі

Офшори та їх актуальність у сучасному корпоративному світі

За консервативними оцінками, в офшорах заховано 12-15% світового ВВП, вважають у Boston Consulting Group. Чи можна собі уявити сучасний бізнес без використання офшорів? Звісно!  Не маємо жодного сумніву, що офшори й надалі будуть активним гравцем на полі бою міжнародного бізнесу, але правила гри змінюються. Підписання Україною конвенції MLI (яка дозволяє в деяких випадках уникнути подвійного […]

читати далі
Навіщо реєструвати нерезидентам авторські права у США?

Авторське право покликане захищати форму висловлювання твори і не поширюється на ідеї, теорії, принципи, методи, процедури, процеси, системи, способи, концепції, відкриття, навіть якщо вони виражені, описані, пояснені, проілюстровані у творі. Ідеї не підлягають захисту засобами інтелектуальної власності, а методи, процедури, процеси, системи, засоби охороняються як об’єкти промислової власності. Згідно з міжнародними нормами, авторське право виникає […]

читати далі
За який термін до реєстрації патента можна розкривати інформацію про винахід, продукт, послугу

Бізнес, що розвивається, на певному етапі перестає задовольнятися реєстрацією торгових марок, копірайтом або отриманням патентів на різні дизайни. Патенти на винаходи є потужним інструментом створення нових конкурентних переваг з низки причин: Однак, за очевидності переваг для бізнесу в отриманні патентів на винаходи, на рівні малих та середніх підприємств рішення подати патентну заявку, як правило, приходить […]

читати далі