Законопроект № 2634 призведе до здорожчання цифрових послуг, а також реклами в Facebook і Google 

Час читання: 9 хвилин

У Верховній Раді з’явився законопроект №2634 про введення ПДВ 20% на електронні послуги таких компаній як Google, Facebook, Youtube.

Законодавець пояснює необхідність впровадження подібного закону тим, що поняття постійного представництва, як єдиної взаємозв’язку національної податкової системи та нерезидента, не враховує специфіку компаній цифрової економіки. Отже, діяльність таких компаній на території України здійснюється без належного оподаткування.

Але в народі така позиція була жорстко розкритикована, оскільки люди вважають, що це всього лише обгортка, а насправді цей закон просто є черговим вигаданим способом викачування грошей:

Також законодавець зазначає, що основною метою цього законопроекту є збільшення доходів державного бюджету від податку на додану вартість шляхом залучення до оподаткування нерезидентів, які надають фізичним особам електронні послуги на митній території України.

Але і тут назовні виплеснулися хвилі обурення та невдоволення з боку Facebook-спільноти:

Як влучно зазначив Антон Смірнов – ці зміни стосуються 99% малого і середнього бізнесу, для яких такі гіганти, як Google і Facebook є одними з основних інструментів залучення клієнтів. Тому зміни, які вже здаються неминучими, скоро дадуть про себе знати, адже ми завжди чомусь слідкуємо за досвідом прийняття законів в Російській Федерації, не звертаємо увагу на те, був він позитивним чи ні.

Кого торкнуться зміни?

Подорожчання на 20% (ПДВ) може торкнутися будь-яких послуг, які споживач отримує через інтернет від компаній-нерезидентів (міжнародні корпорації на зразок Youtube, Netflix, Google, Apple, AliExpress і т.д.).

Аналогічне подорожчання очікується і у сфері E-commerce. Йдеться про розміщення реклами на платформах Facebook і Google, YouTube і в мобільних додатках.

Які послуги згадуються в законопроекті № 2634?

Законопроект не зачіпає послуги, замовлені через інтернет, але результат яких доставляється через мережу, наприклад, програмне забезпечення. Також поза дією закону залишилися послуги з надання доступу до мережі.

А ось наступному набору послуг пощастило менше і з прийняттям закону вони, швидше за все, подорожчають:

  • Доставка фотографій, текстів, зображень, електронних книг і журналів;
  • Доставка аудіо та відео контенту, азартні ігри та організація доступу до них;
  • Надання доступу до інформаційних, комерційних, освітніх та розважальних електронних ресурсів;
  • Доступ до хмарних технологій;
  • Доступ до програмного забезпечення (на основі ліцензій) і оновлень до нього, а також дистанційне обслуговування ПО та електронного устаткування;
  • Ну і найбільш очікуваний багатьма підприємцями пункт: надання послуг з реклами в інтернет, в мобільних додатках і на електронних ресурсах.

Як буде визначатися місце надання послуг?

Цей момент автори законопроекту № 2634 теж передбачили. Місце надання послуг буде визначатися за місцем розташування фізичної особи, якій вони надані:

  • За IP-адресою пристрою;
  • За номером телефону SIM карти, використовуваної для отримання послуг;
  • За розташуванням телекомунікаційного провайдера, через якого абонент підключений до мережі інтернет;
  • За розташуванням банку, в якому відкрито рахунок, з якого сплачувалися послуги.

Ухвалення законопроекту № 2634 призведе не тільки до подорожчання розважального контенту в інтернет, а й реклами в Google і на Facebook.

Оновлено в грудні 2020

Отже, на вулиці вже грудень, а доля законопроекту №2634 все ще залишається неясною. Станом на сьогодні він все ще знаходиться в списку тих, які вимагають доопрацювання в комітетах Верховної Ради (зокрема комітету з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва).

Очікується, що до другого читання законопроекту №2634 з Податкового Кодексу України виключать норму, описану в п.141.4.6, названу “податком на іноземну рекламу”. Це дозволить звільнити юридичні особи України від 20% податку, який вони платять, замовляючи рекламні послуги у нерезидентів (наприклад у Facebook або Google).

Ця норма була введена ще в 1997 році та вже давно морально застаріла, тому що ставить вітчизняних підприємців в явно невигідне становище при виході на іноземні ринки. Українські компанії змушені платити за рекламу в соцмережах на 20% більше, ніж їхні закордонні конкуренти, “зашиваючи” потім ці витрати в ціну товару.

Законопроект № 4184

І ще одна цікава новина: в Раді зареєстрували законопроект №4184, який можна назвати якщо не братом №2634, то принаймні його близьким родичем.

Повна назва законопроекту №4184 “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо скасування оподаткування доходів, отриманих нерезидентами у вигляді виплати за виробництво та/або розповсюдження реклами, та удосконалення порядку оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання нерезидентами електронних послуг фізичним особам”.

Обидва документи націлені на збільшення доходів Держбюджету України шляхом оподаткування податком на додану вартість послуг, які надаються нерезидентами на митній території України. При цьому деякі норми законопроекту №4184 “контрастують” з нормами, визначеними в №2634. Зокрема коли йдеться про розмір штрафів, списку нерезидентів, які визначаються як платники ПДВ, а також термінів, в які повинні подаватися заяви для реєстрації платників податку.

Нижче в таблиці ми привели порівняння декількох положень в обох документах.

Законопроект №2634Законопроект №4184
Здійснення нерезидентом діяльності з постачання електронних послуг фізичним особам на митній території України без реєстрації як платника ПДВ передбачає накладення штрафу у розмірі 8500 гривень.Здійснення нерезидентом діяльності з постачання електронних послуг фізичним особам на митній території України, без реєстрації як платника ПДВ передбачає накладення штрафу на таку особу нерезидента у розмірі 100 відсотків вартості наданих електронних послуг.
… особа-нерезидент, яка постачає фізичним особам електронні послуги, місце постачання яких розташовано на митній території України, або яка є посередником в операціях з постачання таких послуг.особа-нерезидент, яка не має постійного представництва та яка постачає фізичним особам електронні послуги, місце постачання яких розташовано на митній території України.особа-нерезидент, яка не має постійного представництва та яка постачає фізичним особам електронні послуги, місце постачання яких розташовано на митній території України.
Заява подається до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику до 31 січня включно відповідного календарного року, наступного за роком, у якому сума здійснених операцій з постачання фізичним особам електронних послуг в Україні таким нерезидентом сукупно перевищує встановлений еквівалент у 1 млн гривень.Заява подається до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику до 31 березня включно відповідного календарного року, наступного за роком, у якому сума здійснених операцій з постачання фізичним особам електронних послуг в Україні таким нерезидентом сукупно перевищує встановлений еквівалент у 1 млн гривень.

Тепер ми будемо відстежувати долю обох документів, тим більше, що за заявою Interfax, голова парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетьманцев, заявив про бажання розглянути законопроект №4184 до кінця поточного року.

Світовий досвід

Аналогічний закон з 2017 року діє в Російській Федерації та під його дію потрапили такі компанії як Apple, Netflix, Microsoft, Google Bloomberg, Alibaba, Booking.com та інші, всього понад 1500 компаній.

Аналогічні податкові правила були введені і в Білорусі на початку 2018 року, а також вже діють в Австралії, Казахстані та деяких країнах Європи.

Команда 4B буде стежити за ситуацією, що склалася навколо законопроектів №2634 і №4184, а також інформуватиме Вас про всі важливі нововведення, включаючи долю гучного Закону про КІК (№1210).

корисні матеріали в нашому блозі

Офшори та їх актуальність у сучасному корпоративному світі

За консервативними оцінками, в офшорах заховано 12-15% світового ВВП, вважають у Boston Consulting Group. Чи можна собі уявити сучасний бізнес без використання офшорів? Звісно!  Не маємо жодного сумніву, що офшори й надалі будуть активним гравцем на полі бою міжнародного бізнесу, але правила гри змінюються. Підписання Україною конвенції MLI (яка дозволяє в деяких випадках уникнути подвійного […]

читати далі
Навіщо реєструвати нерезидентам авторські права у США?

Авторське право покликане захищати форму висловлювання твори і не поширюється на ідеї, теорії, принципи, методи, процедури, процеси, системи, способи, концепції, відкриття, навіть якщо вони виражені, описані, пояснені, проілюстровані у творі. Ідеї не підлягають захисту засобами інтелектуальної власності, а методи, процедури, процеси, системи, засоби охороняються як об’єкти промислової власності. Згідно з міжнародними нормами, авторське право виникає […]

читати далі
За який термін до реєстрації патента можна розкривати інформацію про винахід, продукт, послугу

Бізнес, що розвивається, на певному етапі перестає задовольнятися реєстрацією торгових марок, копірайтом або отриманням патентів на різні дизайни. Патенти на винаходи є потужним інструментом створення нових конкурентних переваг з низки причин: Однак, за очевидності переваг для бізнесу в отриманні патентів на винаходи, на рівні малих та середніх підприємств рішення подати патентну заявку, як правило, приходить […]

читати далі