Що таке ITIN номер США та як його отримати з-за кордону

Час читання: 11 хвилин

У недавньому матеріалі, присвяченому відкриттю рахунків в США для фізичних осіб нерезидентів і LLC, керованих нерезидентами, ми згадували те, що іноді американські банки просять надати ITIN номер.

Сьогодні ми розберемося в тому, що таке ITIN-номер, для чого він потрібен, розберемо стандартні помилки та відповімо на найчастіші запитання про індивідуальні ідентифікаційні номери платника податків США.

Почнемо ми з того, що повна процедура отримання індивідуального ідентифікаційного номера платника податків (ITIN) детально описана на сайті податкової служби США. У нашій статті ми зупинимося на основних моментах процедури віддаленого отримання номера ITIN, а також запропонуємо альтернативу самостійному проходженню процедури.

Що таке ITIN?

ITIN (Individual Taxpayer Identification Number) – індивідуальний ідентифікаційний номер платника податків США. Це дев’ятизначний номер, який видається Податковою службою США (IRS).

Номери ITIN видаються людям, у яких немає номеру соціального страхування (SSN) або які не мають права на його отримання. Тобто ITIN і SSN – взаємовиключні номери, у вас може бути тільки або ITIN або SSN.

Номери ITIN видаються як резидентам, так і іноземцям-нерезидентам («nonresident aliens» – юридичний термін, який використовує податкова США для визначення іноземців).

А зараз дуже важливий момент: з позицій податкової служби ITIN використовується для подання податкової декларації в США (або надання інформації в IRS) і не може бути використаний ні для чого іншого.

Важливо про це пам’ятати, коли ви будете подавати заявку на отримання номеру ITIN.

Для чого потрібен номер ITIN?

Якщо ви нерезидент США, то ITIN може знадобитися в наступних випадках:

 • Ви очікуєте отримання оподатковуваної стипендії або грантового доходу, і при цьому ви не маєте права на отримання номеру соціального страхування
 • Ви збираєтеся вимагати податкових пільг згідно з умовами угоди про уникнення подвійного оподаткування (DTA)
 • Ви зобов’язані подавати податкову декларацію в США
 • Ви збираєтеся вимагати повернення податку
 • Ви збираєтеся відкрити рахунок в США (опціонально і потрібно не завжди, залежить від банку)

На що ITIN не дає права (всупереч деяким помилкам, які існують в мережі):

 • працювати в США
 • отримати правовий статус в США
 • отримувати допомогу по соціальному забезпеченню
 • отримати податковий кредит на зароблений дохід

Говорячи “працювати в США” ми маємо на увазі найману працю. Одноосібне володіння американською LLC сюди не відноситься, тому що хоч ви й працюєте у своїй компанії, але виступаєте в ролі її власника.

Кому може знадобитися ITIN номер:

 • Як ми зазначили вище – іноземцю-нерезиденту, який повинен подати податкову декларацію в США
 • Іноземцю, який задовольняє умовам тесту істотної присутності (Substantial Presence Test) і є податковим резидентом США
 • Утриманцям або чоловікові/дружині громадянина США/іноземця-резидента (resident alien)
 • Утриманцям або чоловікові/дружині тримача візи іноземця-нерезидента (nonresident alien)

Приклад повідомлення про реєстрацію номеру ITIN

Як отримати ITIN з-за кордону?

Чи можливо отримати ITIN віддалено? Так, це можливо. Як це зробити, ми зараз розповімо детально, але для початку поговоримо про документи, які подаються для отримання ІПН США.

Ваша заявка на отримання ITIN може містити наступні документи:

 • Форма W-7 Application for IRS Individual Taxpayer Identification Number (“Заява на отримання індивідуального ідентифікаційного номера платника податків в IRS”)
 • Федеральна податкова декларація США
 • Документ, що засвідчує вашу особу
 • Доказ іноземного статусу

Деталі роботи з формою W-7 ми розглянемо нижче, а зараз поговоримо про інші документи.

Федеральна податкова декларація США

Більшість людей, які подають заяву на отримання ITIN, можуть зробити це тільки разом з подачею своєї федеральної податкової декларації в США. Однак, якщо ви відповідаєте одному з винятків IRS, ви можете подати заяву на отримання ITIN в будь-який час, і вам не потрібно включати податкову декларацію США у вашу заяву ITIN.

Що це за виключення? Всі вони описані в інструкції до форми W-7 на цій сторінці: викладені в кінці розділу Reason You’re Submitting Form W-7. Майже всі ці винятки стосуються роботи з фінансовими установами та надання їм (фактично: третій стороні) звітності із зазначенням ITIN номера.

Винятки прописані не самим явним способом, тому вам краще проконсультуватися з податковим юристом або з компанією, яка надає бухгалтерські послуги в США, щоб зрозуміти, чи підпадаєте ви під дію одного з цих винятків.

Ось перелік цих винятків (детальне пояснення і застереження шукайте тут,але краще проконсультуєтеся з податковим юристом):

 1. Отримання пасивного доходу (партнерський дохід, процентний дохід, ануїтетний дохід, орендний дохід і т.п.), який підлягає утриманню третьою стороною або покривається пільгами по податковій угоді;
 2. Отримання інших доходів (заробітна плата, компенсації, гонорари, стипендії та гранти, дохід від азартних ігор і т.п.);
 3. Необхідність надання третій стороні звітності про відсотки по іпотеці;
 4. Ви берете участь у відчуженні права власності на нерухомість в США іноземною особою
 5. Рішення Казначейства (TD) 9363. Ви негромадянин США і є представником іноземної корпорації та маєте вимогу звітності до IRS. В цьому випадку форму на отримання ITIN ви відправляєте разом з формою 13350.

Документ, що засвідчує вашу особу

Цей же документ буде одночасно і підтвердженням іноземного статусу.

В Інструкції щодо заповнення форми W-7 перераховано 13 документів, які можуть бути використані для підтвердження іноземного статусу та посвідчення особи. Повний список документів і особливості їх подачі, можете знайти за цим посиланням.

Закордонний паспорт – це єдиний документ, який може подаватися самостійно. Тобто якщо подано паспорт, ніяких інших документів подавати вже не потрібно.

Отже, для посвідчення особи та підтвердження іноземного статусу при подачі заявки на отримання ITIN ви можете подати:

 • Паспорт (єдиний документ, що подається самостійно) *
 • Національне посвідчення особи (має містити фотографію, ім’я, поточну адресу, дату народження і термін дії)
 • Посвідчення водія США
 • Свідоцтво про народження (потрібно для утриманців до 18 років)
 • Міжнародне посвідчення водія
 • Посвідчення особи штату США
 • Реєстраційна картка іноземного виборця
 • Військове посвідчення особи США
 • Іноземне військове посвідчення
 • Віза в США
 • Посвідчення особи з фотографією Служби громадянства та імміграції США (USCIS)
 • Медичні карти (тільки для утриманців – до 6 років)
 • Шкільні документи (тільки утриманців – до 14 років або до 18 років у разі студентів)

Якщо разом із заявкою на ITIN ви не подаєте закордонний паспорт, то необхідно подати комбінацію як мінімум двох інших документів, принаймні один з яких має містити фотографію.

Якщо у документів немає термінів дії, то IRS прийме лише документи, видані протягом 12 місяців до моменту подачі заяви.

Запорука успішного отримання номера ITIN – правильне заповнення форм та подання документів, які задовольняють вимогам податкової служби США.

Апостиль як спосіб завірити документи

Ні в якому разі не відправляйте оригінали документів. Ви можете скористатися апостилем для того, щоб завірити копії документів.

Сполучені Штати офіційно долучились до багатосторонньої угоди, підписаної в 1961 році, відомої як Гаазька Конвенція, яка скасовує вимогу легалізації іноземних офіційних документів в США.

Відповідно до положень Гаазької конвенції, фізична особа з однієї з країн підписантів конвенції може надавати завірені копії певних документів державним посадовим особам іншої країни підписанта.

Ми присвятили цілу статтю в блозі темі апостиля.

Якщо в загальному, то “компетентні органи” країни підписанта Гаазької конвенції, заповнять лише одну сторінку форми, відомої як «апостиль», яку вони потім або підпишуть, або скріплюють печаткою. Потім цей апостиль прикріплюється до копій документів і він служить в якості юридичної аутентифікації підписів на документах, або в якості посвідчення автентичності відбитку печатки або штампу, нанесеного на документи.

У матеріалі, присвяченому апостилю, ви знайдете інформацію про те, хто може виконувати цю процедуру в Україні, в залежності від типу документів.

Форма W-7

І ось ми дісталися до основної форми при поданні заявки на отримання номеру ITIN. Критично важливо заповнити цю форму правильно, тому що при будь-якій невідповідності вимогам, IRS відхилить вашу заяву на ITIN (і це трапляється дуже часто).

Сама форма IRS W-7 знаходиться тут
Інструкції Податкової США щодо заповнення форми W-7 можна знайти тут.

У США є ряд закордонних центрів, які можуть допомогти заповнити та відправити форму W-7 (в формі є спеціальне поле для їх відміток). Список цих центрів наведено на цій сторінці, але в Україні подібного центру немає, найближчі знаходяться в Чехії, Німеччині та на території Російської Федерації.

Уважно ознайомтеся з інструкцією щодо заповнення форми W-7, якщо будете подавати її самостійно. Вкрай важливо правильно вказати відповідь на перше питання: Reason you’re submitting Form W-7. Від цієї відповіді на 90% залежить чи буде ваша заявка схвалена, чи ні.

При заповненні форми W-7 окрему увагу варто приділити причинам подання форми та (відповідно) бажанню отримати номер ITIN

Якихось особливих рекомендацій щодо заповнення форми немає, головне – не забувайте при зазначенні дат, що американці вказують першим місяць, потім день та рік. Тобто 01.03.1980 це не звичне нам 1 березня 1980 року, а 3 січня 1980 року. Перед цифрами до 10 в даті обов’язкове зазначення ​​нуля перед числом: тобто НЕ 1.3.1980, а 01.03.1980.

Якщо для відправки форми ви будете використовувати пошту, то саму форму, податкову декларацію (якщо потрібно) і копію документа, який ідентифікує вашу особу можете відправити на цю адресу:

Internal Revenue Service
ITIN Operation
P.O. Box 149342
Austin, TX 78714-9342

Якщо використовуєте кур’єрські служби доставки, тоді цю:

Internal Revenue Service
ITIN Operation
Mail Stop 6090-AUSC
3651 S. Interregional, Hwy 35
Austin, TX 78741-0000

Терміни розгляду заявки та стандартні відповіді IRS

Термін обробки вашої заявки на отримання ITIN безпосередньо залежить від того, в який період вона була відправлена:

 • Заявку відправлено з 15 січня по 30 квітня – на обробку піде до 12 тижнів (у зв’язку з COVID терміни можуть бути збільшені)
 • Заявку відправлено з 1 травня по 31 грудня – на обробку піде до 8 тижнів.

Дізнатися статус своєї заявки ви зможете не раніше 7 тижня після розрахункового часу отримання документів IRS. Зробити це ви зможете за номером 1-267-941-1000.

Які можуть бути повідомлення від IRS:

 • Якщо все було подано правильно, то ви отримаєте документ CP-565A Notice (Notice of ITIN Assignment), в якому буде вказано ваш ITIN номер.
 • У разі якщо ви не дослухалися до наших рекомендацій і відправили оригінали документів, то вони будуть повернуті вам з листом 5872.
 • Повідомлення CP-567 приходить, коли IRS відхилила заявку на видачу ITIN номера (найчастіше в разі, коли податкова визнала причини для присвоєння номера непереконливими). У Повідомленні буде вказана причина і номер телефону, за яким можна уточнити деталі.
 • Повідомлення CP-566 ви отримаєте в разі, якщо IRS потрібні будуть якісь додаткові документи.

Раз ми вже заговорили про різні повідомленнях від IRS, то має сенс згадати й повідомлення CP-48, яке розсилається людям, у яких термін дії ITIN добігає кінця. Про терміни дії ІПН поговоримо в блоці з відповідями на часті питання.

Відповіді на часті питання

Замість висновку наведемо відповіді на найпоширеніші питання щодо отримання ITIN номера.

1. Термін дії ITIN?

Як такого терміну дії у номера ІПН США немає. Проте він може закінчитися, якщо за останні 3 роки ви не подавали податкову декларацію в IRS. В цьому випадку ITIN потрібно продовжити.

2. Як продовжити дію ITIN?

Процедура продовження аналогічна отриманню, за тим лише винятком, що ви подаєте лише форму W-7 (без податкової декларації та інших документів), в якій вказуєте Renew an Existing ITIN в правій верхній частині форми.

Для продовження дії ITIN використовується та ж форма W-7 та спрощений пакет документів.

3. У чому різниця між ITIN, SSN і EIN?

 • ITIN (індивідуальний ідентифікаційний номер платника податків) – використовується людьми, які не мають права на отримання SSN, але мають вимоги до подачі податкової або інформаційної звітності в США.
 • SSN(номер соціального страхування) – видається Управлінням соціального забезпечення (SSA) для ідентифікації громадянина США, постійного жителя або тимчасового неімміграційного працівника. Не всі мають право на отримання SSN.
 • EIN (ідентифікаційний номер роботодавця). Хоча в назві є слово “Роботодавець”, вам необов’язково мати співробітників, щоб отримати та використовувати цей номер. EIN видається IRS підприємствам для виконання вимог стосовно податкової звітності, також використовується для відкриття комерційного банківського рахунку після створення LLC в США.

4. Що робити якщо я згодом отримаю SSN?

Згідно із законодавством США, іноземець не може мати одночасно ITIN і SSN. Якщо згодом через зміну вашого статусу в США ви будете мати право на отримання SSN та отримаєте номер соціального страхування, то вам потрібно буде звернутися в IRS з проханням об’єднати ваші податкові записи.

Після чого IRS надалі буде використовувати ваш SSN номер у всіх майбутніх та минулих записах, а ITIN буде анульовано.

Ми дуже сподіваємося, що матеріал був вам корисний. Якщо ви найближчим часом збираєтеся отримувати ITIN номер, рекомендуємо відстежувати всі нововведення на сайті IRS, наприклад на за цим посиланням.

Допомога 4B в отриманні ITIN

Якщо самостійне отримання ITIN вам видається занадто складним або у вас немає часу вдаватися в усі тонкощі – компанія 4В може вам допомогти та отримати для вас ITIN через нашого бухгалтера в США.

Для отримання ITIN вам потрібно підготувати наступну інформацію:

 • Закордонний паспорт
 • Адреса місця проживання (Foreign non U.S. address)
 • Місце народження та країна
 • Адреса в США, т.зв. Applicants mailing address – USA (можна вказати адресу своєї компанії в США, якщо компанії немає – вкажемо адресу бухгалтера)
 • Віза в США (якщо є)
 • Дати перебування в США (день в’їзду та виїзду)

Після того як буде зібрана вся інформація, діємо за таким планом:

 1. Ви надаєте зібрану інформацію своєму менеджеру в 4В
 2. Призначається дата skype-зізвону з бухгалтером в США, який потрібен для ідентифікації та перевірки готовності всіх документів (при собі необхідно мати закордонний паспорт)
 3. На наступному етапі здійснюється підготовка форм (W7 і 1040NR)
 4. Заповнені форми підписуються заявником (вами) і відправляються в податкову США в фізичному вигляді. Разом з формами подається скан закордонного паспорта, віза (якщо є), плюс форми з даними бухгалтера.
 5. Процес очікування, зазвичай це 1,5 – 3 місяці
 6. Отримання документу про присвоєння ITIN на вказану в формах адресу в США

Як бачите, процес не складний. Для початку співпраці – заповнюйте форму нижче і наші експерти вас проконсультують. Стежте за нашим блогом, у нас в планах ще багато цікавих матеріалів.

корисні матеріали в нашому блозі

Офшори та їх актуальність у сучасному корпоративному світі

За консервативними оцінками, в офшорах заховано 12-15% світового ВВП, вважають у Boston Consulting Group. Чи можна собі уявити сучасний бізнес без використання офшорів? Звісно!  Не маємо жодного сумніву, що офшори й надалі будуть активним гравцем на полі бою міжнародного бізнесу, але правила гри змінюються. Підписання Україною конвенції MLI (яка дозволяє в деяких випадках уникнути подвійного […]

читати далі
Навіщо реєструвати нерезидентам авторські права у США?

Авторське право покликане захищати форму висловлювання твори і не поширюється на ідеї, теорії, принципи, методи, процедури, процеси, системи, способи, концепції, відкриття, навіть якщо вони виражені, описані, пояснені, проілюстровані у творі. Ідеї не підлягають захисту засобами інтелектуальної власності, а методи, процедури, процеси, системи, засоби охороняються як об’єкти промислової власності. Згідно з міжнародними нормами, авторське право виникає […]

читати далі
За який термін до реєстрації патента можна розкривати інформацію про винахід, продукт, послугу

Бізнес, що розвивається, на певному етапі перестає задовольнятися реєстрацією торгових марок, копірайтом або отриманням патентів на різні дизайни. Патенти на винаходи є потужним інструментом створення нових конкурентних переваг з низки причин: Однак, за очевидності переваг для бізнесу в отриманні патентів на винаходи, на рівні малих та середніх підприємств рішення подати патентну заявку, як правило, приходить […]

читати далі