Кому та навіщо потрібна легалізація документів апостилем

Час читання: 5 хвилин

У багатьох життєвих ситуаціях ми можемо зіткнутися з необхідністю легалізації документа, який запитує іншу державу. Легалізація складається з ланцюжка офіційних перевірок достовірності документа і може бути повільною і дорогої.

Через це багато країн погодилися спростити процес, в результаті чого була прийнята Гаазька конвенція 1961 року. Традиційним методом перевірки автентичності документів, що використовуються за кордоном, стала апостилізація. Як вона працює – сьогодні ми це розберемо.

За допомогою апостиля, зарубіжні країни можуть упевнитися, що документ не є підробкою. Для використання апостиля як країни, що видають, так і приймаючі країни повинні бути учасниками Конвенції про апостиль.

В яких випадках використовується апостиль

Стандартно апостиль використовується, коли необхідно надати офіційні документи за кордоном. Це може згодитися в багатьох ситуаціях:

 • при отриманні громадянства в іноземній державі;
 • проведенні міжнародних ділових операцій;
 • під час процедури отримання іноземних інвестицій;
 • для заявок на відкриття банківського рахунку;
 • в операціях із захисту прав інтелектуальної власності за кордоном;
 • укладанні міжнародних шлюбів;
 • оформленні заявки на навчання за кордоном;
 • в операціях, пов’язаних з іноземним судочинством та інших випадках;
 • в операциях, связанных с иностранным судопроизводством и прочих случаях.

Конвенція про апостиля широко застосовується в світі. Перевірити які країни є учасниками Гаазької конвенції, можна за цим посиланням >>. На сьогоднішній день це 86 країн-учасників плюс Європейський Союз. Ще 6 країн подали заявку на приєднання до конвенції, серед них Таїланд, Колумбія і Гондурас.

Країни-учасниці Гаазької конференції з міжнародного приватного права (позначені синім). Салатовим відзначені країни які подали заявку на участь.

Структура апостиля

Давайте трохи детальніше розглянемо саму структуру апостиля, а точніше інформацію, яка повинна в ньому міститися.

Вгорі прямокутної таблички знаходиться текст «Апостиль», під яким поміщений текст «Гаазька конвенція від 5 жовтня 1961 року». Цей заголовок повинен бути написаний французькою мовою, щоб апостиль був дійсним (стаття 4 Конвенції).

У пронумеровані поля додається наступна інформація з десяти пунктів:

 • країна;.
 • ім’я та прізвище ким був підписаний;.
 • посада особи;.
 • найменування установи, печаткою / штампом якого скріплений документ;.
 • засвідчується апостилем;.
 • назва міста, в якому проставлено апостиль;.
 • дата проставлення апостиля;.
 • назва органу, що проставив апостиль;.
 • реєстраційний номер апостиля;.
 • друк / штамп установи, що проставив апостиль;.
 • підпис посадової особи, що проставив апостиль.

Приклад апостиля, країна – Англія.

Які органи уповноважені проставляти апостиль?

Кожна країна, яка підписала Конвенцію, може призначити ті органи, які можуть видавати апостиль відповідно до їх юрисдикцією. Наприклад, Сполучені Штати призначили державного секретаря (Secretary of State) різних штатів зазначеним органом.

В Україні дану процедуру може виконувати Міністерство юстиції України, якщо документи видані органами судової влади, юстиції, а також сюди входять документи, які оформляються нотаріусами України. Документи стосуються сфери освіти і науки підпадають під повноваження Міністерства освіти і науки України, інші види документів, які не охоплюються двома попередніми органами, передаються в Міністерство закордонних справ.


Приклад апостиля, країна – Естонія.

Замість висновку: в яких випадках може бути отримана відмова в проставленні апостиля

При легалізації документа за допомогою апостиля краще звернутися до фахівців, які проаналізують документ безпосередньо перед процедурою апостилізації.

Щоб зберегти свій час і кошти, в разі відмови на заяву в проставленні апостиля, вам варто розібратися з усіма особливостями вашого документа. Є ряд причин, за якими можна отримати відмову.

Рішення залежить не тільки від якості документа, його читабельності, від внесення непідтверджених правок, грає роль також країна, для якої документ призначається. Наприклад, відповідно до статті 12 Конвенції, документ можуть не прийняти в роботу, якщо він призначається для використання в країні, яка не приєдналася до Гаазької конвенції або є учасницею Конвенції, але висловила заперечення проти приєднання України.

корисні матеріали в нашому блозі

Wish – нова e-commerce платформа. Для кого потенційно цікава та як з нею працювати?

Wish – нова платформа, що продає 1,7 мільйона товарів на день. Різноманітні функції реклами, постійна підтримка продавців та реальна можливість продавати на весь світ – все це чекає на продавців Wish вже зараз.

читати далі
Попередній пошук за ТМ: Чи не зайве витрачання грошей?

Навіщо, в принципі, проводити такий попередній пошук по ТМ? По-перше, важливо зазначити, що власники торгових марок мають повну монополію на вже зареєстровану ТМ. А отже схожі марки можуть отримати відмову в реєстрації.

читати далі
Альтернативні способи захисту порушених прав на торговельні марки в мережі Інтернет: UDRP, UA-DRP та інші

Розбираємо Єдину політику розгляду спорів щодо доменних імен (UDRP) та інші альтернативні процедури вирішення доменних спорів. А також приклади недобросовісного використання чужого зареєстрованого позначення в якості домену.

читати далі