Як підготувати свій Amazon-бізнес до Brexit

Час читання: 5 хвилин

Ось уже 4 роки Лондон та Брюссель не можуть дійти згоди щодо низки економічних і торговельних угод щодо виходу Британії з ЄС. Але, незважаючи на це, Brexit неминучий і Amazon-підприємцям потрібно підготувати до нього свій бізнес.

Як це зробити? Про це сьогодні і поговоримо.

Отже, Великобританія залишає Європейський єдиний ринок і Митний союз ЄС з 1 січня 2021 року. У зв’язку з цим вам слід звернути увагу на нові особливості при розмитненні товарів, а також подбати про розподіл товарних запасів між складами в ЄС і Великобританії.

Amazon опублікував гайд для підприємців по Brexit, який ви можете знайти в Seller Central за цим посиланням >>. Ну а ми зараз пройдемося по ключовим датам і діям, які варто зробити, щоб ваші товари не застрягли в Британії.

Ключові дати по Brexit

14 листопада

З 14 листопада Amazon більше не переміщує товари (removal orders) через митний кордон між Англією і країнами ЄС (Німеччиною, Францією, Італією, Іспанією, Польщею та Чехією). Тобто ви не зможете видаляти замовлення (removal orders) зі складів у цих країнах для повернення на склад у Великобританії (і, відповідно, навпаки). Ви повинні були подбати про removal orders заздалегідь, тому що сам процес видалення займає близько двох тижнів.

18 грудня та нові особливості PAN-EU

C 18 грудня припинено переміщення товарів по Pan-EU між Англією і країнами ЄС.

Нагадаємо, що Pan-European FBA (Pan-European Fulfilment by Amazon, Pan-EU) – це опція складу Amazon, яка дозволяє підприємцям зберігати свої товари на 7 європейських складах і тим самим гарантувати найкоротші терміни доставки товарів покупцям, а продавцям – низькі збори за доставку.

Раніше, при використанні Pan-EU достатньо було відправити свої товари на якийсь один склад Amazon в Європі, а сам маркетплейс розподіляв їх вже по складах в інших країнах. Програмою була охоплена і Британія, але тепер, після Brexit, все змінюється – Британія випадає зі списку країн Pan-EU.

Тепер, вам необхідно окремо організовувати поставки в Британію, а окремо в ЄС за програмою Pan-EU. Незручно? Так, але є і один невеликий плюс.

Amazon оновила програму Pan-EU. Раніше, для продажу товарів в ЄС вам потрібно було мати VAT-номер в усіх країнах, де є склади Amazon (Великобританія, Німеччина, Іспанія, Італія, Франція, Польща та Чехія). Після Brexit з цього списку випадає Британія, але головне: зараз Amazon буде відправляти ваші товари тільки в ті країни, де у вас є зареєстрований VAT-номер.

Наприклад, вам не цікаві ринки Італії і Іспанії. Ви не реєструєте VAT в цих країнах, не вказуєте його в налаштуваннях облікового запису Amazon, а маркетплейс не надсилає ваші товари на склади цих країн. Детальніше про зміни в Pan-EU можете почитати за цим посиланням >>

Схема роботи програми Pan-EU від Amazon: товар зберігається на складах кількох країн ЄС

21 грудня та зміни в EFN

З 21 грудня запускається припинення роботи сервісу European Fulfillment Network між Великобританією з країнами ЄС (Францією, Німеччиною, Іспанією та Італією).

На відміну від Pan-European FBA, програма EFN (European Fulfillment Network ) була більш цікавою для дрібних FBA-підприємців. EFN дозволяла зберігати товари на одному складі ЄС, з якого Amazon відправляв їх покупцям у 27 країнах ЄС.

Плюсом EFN було і залишається – необхідність мати всього один VAT-номер в країні, де ви зберігаєте свої товари. Мінус – високі збори за доставку і більш тривалий час виконання замовлень (хоча бейджик Prime на товарах присутній). З настанням Brexit, із програми EFN випаде Британія.

28 грудня

До цієї дати повинні бути припинені обидві програми (і Pan-EU, і EFN) для Великобританії. 28 грудня стане останнім днем, коли мешканці ЄС зможуть купити товари, що зберігаються на складах Amazon в Британії, і навпаки.

Схема роботи програми EFN (European Fulfillment Network) від Amazon: товар зберігається на складі однієї країни ЄС, звідки вирушає всім європейським покупцям.

Як підготуватися до Brexit?

Щоб пом’якшити вплив всіх перерахованих вище змін, вам слід оптимізувати постачання товарів на склади ФБА в країни ЄС і Великобританії. Тобто у вас було достатньо товарів для продажу по обидві сторони від нової митного кордону.

Для отримання даних щодо оптимізації розподілу товарів між складами в Великобританії і в країнах ЄС зробіть наступне:

 • Крок 1. Для того, щоб подивитися рекомендації про кількість товарів, перейдіть в Seller Central по шляху Inventory -> Inventory planning -> Restock Inventory. Після переходу за вказаним посиланням, в верхньому правому кутку виберіть “download report”.
 • Крок 2. Завантажте список ASIN з Вашого каталогу FBA, а також рекомендації з розподілу запасів між Англією і країнами ЄС.
 • Крок 3. Перейдіть на сторінку Brexit inventory split help page для перегляду того, яким чином зараз розподілені товари між Англією та країнами ЄС (EU 4 – Німеччина, Франція, Італія та Іспанія). Звіт по розподілу запасів оновлюється щотижня. Нижче наведено приклад звіту, який буде отриманий зазначеним способом.

Необхідні зміни налаштування акаунта в зв’язку з Brexit

Вам необхідно вирішити на складах в яких країнах ви будете зберігати товари і вносити необхідні налаштування на сторінці продавця:

Видалення товарів після 14 листопада 2020 року

 • Введіть адресу в Великобританії для видалення товарів з фулфілмент-центру в Великобританії.
 • Введіть адресу в ЄС (крім Великобританії), щоб видалити товарні запаси з фулфілмент-центрів в Німеччині, Франції, Італії, Іспанії, Польщі та Чехії. Для повернення товарів необхідно створити removal orders за адресою, який є локальним по відношенню до місця зберігання товарів.
 • Якщо включено автоматичне видалення, то removal orders будуть оброблятися тільки в тому випадку, якщо зазначений для автовидалення адреси є локальним по відношенню до місця зберігання товарних запасів.

Зберігання товарів

Для вибору складу в країні, де ви плануєте або не плануєте зберігати товари потрібно внести такі налаштування:

Settings-Fulfilment by Amazon-Cross Border Fulfilment settings (edit)

Постачання товарів та їх розмитнення

Якщо ви здійснюєте поставку з Англії в ЄС або навпаки, то вам необхідно ознайомитися з тарифами та умовами розмитнення, які будуть впроваджені після закінчення перехідного періоду.

З 1 січня 2021 року вам потрібно буде подавати експортну митну декларацію при вивезенні товарів з Англії та імпортну митну декларацію при ввезенні товарів в ЄС. Ви можете звернутися до форвардера за наданням цих послуг.

Для розмитнення товарів потрібна буде наступна інформація:
 

 1. VAT номер.

Реєстрацію VAT необхідно отримувати, якщо Ви зберігаєте товари на складах ФБА або досягли річного порогу дистанційних продажів.
 

 1. EORI номер.

В першу чергу, на необхідність отримання двох номерів EORI слід звернути увагу продавцям, які постачають товари з Великобританії в ЄС і навпаки, а також продають або планують продавати на маркетплейсах Великобританії та ЄС, і поставляють товари з третіх країн (найчастіше це Китай і СНД) після закінчення перехідного періоду.
 

 1. HS codes, які визначають вартість розмитнення товарів – залежно від категорії товарів (ваш форвардер про це в курсі).
 1. Країна походження товарів (де товари були зроблені).
 1. Ліцензії/сертифікати/права на інтелектуальну власність для переміщення товарів за кордон.
 1. Інвойс від постачальника, в якому зазначено: опис товарів, Product SKU code, HS commodity code, вартість у фунтах/євро, кількість товару, вага вантажу, номер і тип упаковки, країна походження товарів, назва і адреса експортера, номер EORI експортера, адреса фулфілмент-центру Amazon.

Висновки

Як бачите, підготовка до Brexit ще триває і корективи в законодавство ще вносяться, але амазонщикам вже пора діяти і готуватися до майбутніх змін.

Податкова Англії та податкові органи країн ЄС все ще готуються до появи митного кордону між ЄС і Великобританією і продовжать надавати все нові та нові роз’яснення. Ми ж рекомендуємо ознайомитися ось з цим документом.

Очікується, що торговельна угода між Великобританією і ЄС може знизити тарифи на товари, вироблені в Великобританії та ЄС, але імпорту від третіх сторін (наприклад, Китаю) зниження тарифів не торкнеться.

Також коротко хочемо нагадати, що Brexit торкнеться і питань захисту інтелектуальної власності. Наприклад, власники брендів з Великобританії повинні зареєструвати свій товарний знак як у Великобританії, так і в ЄС, перш ніж вступити в програму Amazon Brand Registry в 2021 році. Наприклад, тільки власники зареєстрованих в Британії ТМ зможуть повідомляти про порушення їх прав на Amazon.co.uk.

Не забувайте заглядати час від часу в наш блог. Ми збираємося ще не раз торкнутися теми Brexit і тих змін, які він буде вносити в Amazon-бізнес.

корисні матеріали в нашому блозі

Як вийти на європейський Амазон. Частина 3: тонкощі розміщення та реклами товару, оптимізація лістингів та правила маркетплейсу

Попередня стаття від експертів 4В «Як вийти на європейський Амазон. Частина 2: Підготовка, логістика товару та початок продажів» ми розповіли про те, які обов’язки з’являються у продавця після реєстрації компанії. Також торкнулися теми логістики та захисту інтелектуальної власності. Однак питання про просування товарів та правила роботи на платформі залишилося відкритим. Саме про це і йтиметься […]

читати далі
Як вийти на європейський Амазон. Частина 2: Підготовка, логістика товару та початок продажу

У нашій попередній статті «Як вийти на європейський Амазон. Інструкція» ми детально розповіли, у чому полягає вигода освоєння європейського ринку Amazon. Ми розібралися, чим відрізняється торгівля на Amazon US та EU, і надали деякі рекомендації щодо вибору товару та створення облікового запису. У другій частині цього матеріалу поговоримо, що чекає продавця після реєстрації компанії та […]

читати далі
Все про бізнес у польщі — від реєстрації компанії до податків та звітів. Частина 1

В попередній статті ми детально розглянули, які переваги для ведення бізнесу дає створення юридичної особи в Польщі. А також які організаційні форми доступні для іноземців і як обрати серед них оптимальну. Але як відкрити компанію? Читайте нашу статтю, щоб дізнатися, які основні кроки необхідно зробити і які документи  необхідно буде підготувати. Як відкрити фірму у […]

читати далі