DEMPE – новий наступ на офшори?

Час читання: 5 хвилин

Податки не люблять платити навіть великі корпорації – достеменно відомий факт, так само як і той, що вони часто вдаються до схем з використанням офшорних зон. Нова ініціатива Організації Економічного Співробітництва та Розвитку (ОЕСР) під назвою DEMPE, покликана привчити мультинаціональні корпорації до сплати податків і зменшити їх бажання йти в офшори.

Сьогодні говоримо про те, що таке DEMPE і кого торкнеться нова хвиля боротьби з офшорами.

У 2017 році був опублікований звіт Global Intangible Finance Tracker (посилання на звіт GIFT), який “засвітив” розміри нематеріальних активів (товарні знаки, ліцензії, ноу-хау) великих транснаціональних корпорацій.

Як виявилося, що в середньому, розмір нематеріальних активів великих компаній перевищує половину вартості самих компаній.

Серед любителів ховати податки в офшорах – практично всі великі бренди

У лідерах рейтингу за розмірами нематеріальних активів (НМА) виявилися косметичні компанії, оборонка та галузь IT. Рейтинг очолили компанії, які у всіх на слуху (в дужках розмір їх НМА):

  • Procter & Gamble (97%)
  • Unilever (96%)
  • L’Oréal (88%)
  • AT&T (70.6%)

Також в рейтингу засвітилися Amazon, Microsoft, Apple, Alphabet (Google), Alibaba, Facebook.

У звіті GIFT була показана розбивка розмірів нематеріальних активів по галузях. Серед лідерів виявилася косметика, оборонка, IT та фармацевтичний бізнес.Що компанії ховають в офшорах

Ну дорожчають бренди, здавалося б що тут поганого. Якби не один трюк для зниження податків з НМА, до якого вдавалися великі компанії.

Вони реєстрували свої нематеріальні активи в офшорах, куди під виглядом ліцензійних платежів, роялті або відсотків за позиками перераховувався прибуток, який компанії генерували по всьому світу.

На практиці це виглядало наступним чином: власник бренду міг створити свою компанію, наприклад, у Великобританії, а свій товарний знак зареєструвати в економічній зоні з низькими податками, наприклад, на Кіпрі. Частина доходів британської компанії перераховувалася на Кіпр в якості роялті. Британська казна недоодержувала податки.

Цілком природно, що таке не могло тривати вічно.

Організація економічного розвитку та співробітництва (ОЕСР) вирішила наставити корпорації на шлях істинний і розробила концепцію DEMPE.

Які наслідки матиме запровадження DEMPE

DEMPE (розшифровується як Development, Enhancement, Maintenance, Protection and Exploitation of intangibles) – це концепція розвитку, вдосконалення, обслуговування, захисту та експлуатації нематеріальних активів. Концепція вперше була представлена ​​ще 5 жовтня 2015 року, у звіті ОЕСР “Aligning Transfer Pricing Outcomes with Value Creation”(посилання на звіт)

Зокрема, стаття 6.30 звіту ОЕСР визначає “групову синергію” – базовий принцип, згідно з яким, прибуток від експлуатації нематеріального активу повиннен розподілятися всередині мультинаціональних компаній відповідно до внеску кожної з компаній.

Тобто якщо повернутися до нашого прикладу з Британо-Кіпрської компанією, то компанія на Кіпрі буде мати право на частину прибутку, отриманого від НМА, пропорційну її внеску у розвиток нематеріальних активів корпорації.

Вступ в дію концепції DEMPE призведе до того, що прибуток від експлуатації нематеріальних активів всередині групи компаній, буде розподілятися пропорційно їх вкладенням у розвиток НМА.

Щоб ще краще пояснити позицію ОЕСР щодо НМА, наведемо цитату з того ж звіту від 5 жовтня 2015 року:

“Одне те, що конкретний член групи компаній є законним власником нематеріальних активів, саме по собі не обов’язково означає, що правовласник має право на будь-який дохід, отриманий бізнесом від експлуатації нематеріальних активів”

Якщо знову повернутися до прикладу з Британо-Кіпрською компанією, то якщо компанія на Кіпрі не виконувала функції DEMPE (розвитку, вдосконалення, обслуговування, захисту та експлуатації нематеріальних активів), то податкові органи Великобританії, швидше за все, заборонять відрахування роялті та переведення їх на Кіпр з оподатковуваного прибутку компанії у Великобританії, особливо якщо функції DEMPE були виконані британською організацією.

Із звіту GIFT: перша 20-тка компаній по вартості нематеріальних активів. Готові посперечатися, що Ви знаєте, більшість з них.

Ще один приклад того, як працює DEMPE

Наприклад, існує італійський бренд спортивного одягу, представлений групою компаній в Італії, Німеччині та Швейцарії.

Група компаній розробила нову лінійку напівпрофесійного спортивного одягу. Італійське підприємство придбало ліцензії на технології виробництва у третіх осіб. Британська компанія виробляє товар, а також запустила брендову онлайн-платформу, на якій покупці одягу можуть завантажити набір вправ бонусом до своєї купівлі. Швейцарська компанія зайнялася розширенням і оновленням продуктової лінійки нового одягу.

Кожна з компаній робить свій внесок, виконуючи певні дії щодо розвитку нематеріального активу, тобто виконує функції DEMPE.

До введення DEMPE весь залишковий дохід від експлуатації нематеріальних активів йшов би італійському підприємству, оскільки він на законних підставах володіє інтелектуальною власністю бренду і договірними правами на технологію виробництва.

Однак тепер, коли DEMPE була введена, кожна з трьох компаній, описаних вище, має право на пропорційну частку доходу, отримуваного від певних нематеріальних активів, які вони допомогли розробити, поліпшити, зберегти, захистити або використовувати.

Податкові органи ЄС вже використовують DEMPE в свою користь у судах, донараховуючи податки за неправомірний переказ прибутку в офшори

Підсумки запуску ініціативи DEMPE: ще один удар по офшорам

На сьогоднішній день корпорації з країн G20 повинні проводити аналіз DEMPE, щоб переконатися, що компенсації за експлуатацію нематеріальних активів всередині групи компаній розподіляються згідно до внесків кожного з учасників.

Але це тільки вершина айсберга. Куди цікавіше те, що податкові органи ЄС вже використовують DEMPE в свою користь у судах, донараховуючи податки за неправомірний переказ прибутку в офшори.

Висновок: офшори стають все менш привабливими, навіть для великих міжнаціональних корпорацій.

Європейські податкові адміністрації, не чекаючи рекомендацій ОЕСР з питання концепції DEMPE, щоб не втрачати сотні мільйонів євро, самостійно змінюють підхід до розподілу міжнародного прибутку міжнаціональних корпорацій, прагнучи до того, щоб податок на прибуток сплачувався не в офшор, а в країні, де цей прибуток формується.

Ми готові допомогти з оптимізацією прямих і непрямих податків Вашого бізнесу

Працюєте на міжнародних ринках? Звертайтеся до нас за консультацією або скористайтеся нашою послугою “Міжнародне податкове планування”.

Допоможемо налаштувати грамотне використання зарубіжних структур у розробці податкової стратегії, яка дозволить Вам на законних підставах знизити податкове навантаження і оптимізувати прямі та непрямі податки.

корисні матеріали в нашому блозі

Wish – нова e-commerce платформа. Для кого потенційно цікава та як з нею працювати?

Wish – нова платформа, що продає 1,7 мільйона товарів на день. Різноманітні функції реклами, постійна підтримка продавців та реальна можливість продавати на весь світ – все це чекає на продавців Wish вже зараз.

читати далі
Попередній пошук за ТМ: Чи не зайве витрачання грошей?

Навіщо, в принципі, проводити такий попередній пошук по ТМ? По-перше, важливо зазначити, що власники торгових марок мають повну монополію на вже зареєстровану ТМ. А отже схожі марки можуть отримати відмову в реєстрації.

читати далі
Альтернативні способи захисту порушених прав на торговельні марки в мережі Інтернет: UDRP, UA-DRP та інші

Розбираємо Єдину політику розгляду спорів щодо доменних імен (UDRP) та інші альтернативні процедури вирішення доменних спорів. А також приклади недобросовісного використання чужого зареєстрованого позначення в якості домену.

читати далі