Патенти та Amazon: як захистити свій бізнес

В минулому матеріалі ми говорили про Торгові Марки та як уникнути помилок при неймінгу для своєї Private Label. Сьогодні у нас схожа тема – будемо говорити про патенти.

І якщо про Торгову Марку на старті Private Label бізнесу ще хтось замислюється, то, як показує наш досвід спілкування з підприємцями, про патенти – майже ніхто. І дарма.

При використанні чужої ТМ вам доведеться перебрендувати товар, а ось якщо виявиться, що ви продаєте запатентовану кимось раніше продукцію – наслідки будуть набагато серйозніші і обійдуться набагато дорожче.

На ідею цього матеріалу нас наштовхнув досить часте питання на форумі amazon-продавців і випадок, з яким ми зіткнулися в своїй практиці.

Для початку питання. Звучить він так: “Як я можу перевірити чи запатентований товар, який я планую продавати на Amazon?”.

Питання цілком резонне, адже рекомендація яка гуляє по безкоштовним facebook-групах для амазонщиків “запитати у китайського виробника про те, чи не запатентований чи їхній товар” – м’яко кажучи, зовсім ні про що, і вже давно не працює. Який китайський виробник, що відправляє свій товар за кордон, колись замислювався про патенти? Продали та забули – це правило діє для 70%+ відсотків китайських заводів, заводиків та напівпідвальних цехів.

Одне із частих питань на форумі amazon-продавців. Чи є там доречні та правильні відповіді? На жаль немає.

Але перед тим як відповісти на питання по перевірці патентної чистоти до початку продажу на Amazon, давайте розглянемо один дуже показовий кейс, аналогічний тому, з яким ми зіткнулися в своїй практиці.

Органайзер для посуду і трирічне порушення патентного права

Вхідні дані:

На Amazon є лістинг з органайзерами для посуду. Лістинг створений у серпні 2017 року компанією Web Deals Direct LLC. Скрін лістингу видно на зображені нижче. І судячи за значенням BSR та великому числу відгуків – товар продається давно і добре.

Органайзер для посуду від компанії Web Deals Direct LLC, успішно продається на Amazon

Також в США, абсолютно в іншому штаті існує компанія Veyes LLC, яка нам цікава остільки оскільки володіє патентом на дизайн органайзера для посуду під номером D886,543.

А тепер найцікавіше: дата видачі патенту 13 грудня 2017 року, це на 3 місяці пізніше початку продажу схожого органайзера компанією Web Deals Direct LLC.

Патент на органайзер для посуду, що належить компанії Veyes LLC

Ми припускаємо, що компанія Web Deals Direct навіть не знає про існування патенту на схожий органайзер, так само як і Veyes LLC про те, що органайзер зі схожим дизайном успішно продається на Amazon. Швидше за все компанії працюють в різних нішах або навіть на різних ринках.

Але питання залишається відкритим: чи може компанія-власник патенту заблокувати продаж органайзерів на Amazon?

Швидше за все так, але для компанії Web Deals Direct можна вибудувати хорошу лінію захисту і відстояти їхнє право на продаж своєї продукції.

Лінія захисту для Web Deals Direct LLC

Що можна зробити в ситуації, коли патентоутримувач, про якого ви навіть не підозрювали, подає на вас скаргу та звинувачує в продажу запатентованої ними продукції або дизайну?

  1. Потрібно знайти органайзери зі схожим дизайном (як в патенті), але які продавалися на Amazon або на інших площадках більше ніж за 6 місяців до видачі патенту.
  2. При розгляді справи варто скористатися принципом Ordinary Observer Test (тест звичайного покупця). Згідно з цим принципом, тест вимагає, щоб порівнювали подібності в дизайні в цілому, а не схожості окремих елементів.

Якщо подавати апеляцію, то можна спробувати зосередитись на відмінностях свого товару від товару, описаного в патенті, а також судові прецеденти. У нашому випадку апеляція може містити наступні пункти:

  • Відмінність в розмірі секцій;
  • Відмінність в кількості внутрішніх відділень: 4 в товарі, 5 – в патенті;
  • Стінки внутрішніх відділень в товарі мають рівну форму, в той час, як в патенті вони вигнуті;
  • В якості судового прецеденту можна взяти справу Lanard Toys Limited v. Dolgencorp LLC, Ja-Ru, Inc., Toys “R” Us-Delaware, Inc.

Як бачите, відстояти право на продаж свого товару може бути не просто, важливі найдрібніші деталі та розуміння прецедентного права США. Якщо у вас або ваших колег виникли проблеми з конкурентами або патентоутримувачами, які хочуть заблокувати ваш продаж на маркетплейсі – звертайтесь до нас. Наші юристи детальніше розглянуть суть проблеми і допоможуть грамотно вибудувати лінію захисту.

Як провести патентний пошук ДО початку продажів на Amazon?

Сподіваємось нам вдалося переконати вас, що патентна чистота обраного вами товару не менш важлива, ніж його маржинальність або конкурентоспроможність.

Повертаємося до нашого початкового питання: як перевірити не запатентований чи товар, обраний для продажу на ринку США (або будь-якому іншому)?

Найпростіше та правильне рішення – звернутися до експертів, які знають на що звертати увагу і як правильно проводити патентний пошук. Ви можете натиснути кнопку нижче, залишити заявку і наші юристи зв’яжуться з вами для з’ясування обставин справи.

Подати заявку на патентний аналіз

Самостійний аналіз патентної чистоти товару

Якщо ви не шукаєте легких шляхів, тоді можете провести самостійний аналіз патентної чистоти. І найнадійніший метод – купити аналогічний товар у конкурентів і уважно його вивчити. У США прийнято виносити на упаковку з товаром або на сам товар номера патентів (іноді їх відливають відразу на пластику товару).

Дані про патенти іноді можна знайти на продукції (на фото жорсткий диск від компанії Western Digital)

Чи зможе покупка товару відповісти на всі питання по патентах? Звичайно, ні. Адже запатентованим може бути не тільки сам товару, а й дизайн упаковки, і таке зазвичай не вказують. Та й самих патентів може бути набагато більше, ніж винесено на стікер або сам товар.

Тому, поки товар в дорозі, радимо не втрачати часу та пошукати згадки про патент в лістингу товару на Amazon. Нижче приклад – лістинг з поїлкою для домашніх гризунів зі спеціальною запатентованою конструкцією.

Інформація про патент в лістингу Amazon

В якості ще одного непрямого доказу того, що товар не запатентований, може вам послужити число продавців з аналогічним товаром. Якщо їх багато, то швидше за все, товар не має патенту. Але сильно довіряти такому параметру не варто, бувають винятки.

Ну і останнє, що ви можете зробити самостійно – пошукати дані про патент в мережі, використовуючи відкриті джерела. До них можна віднести вже відоме нам Управління по патентах і товарних знаків США (USPTO) і такий ресурс як Google Patents. Посилання нижче:

Ось і всі інструменти, які доступні вам для патентного пошуку, але для початку цього може бути достатньо та це однозначно краще рекомендації “запитати постачальника”.

Висновки

З кожним роком Amazon все більше посилює боротьбу з контрафактним товаром і посилює контроль за дотриманням прав на інтелектуальну власність. Тому, обов’язково перед стартом продажу своєї Private Label варто перевірити товар на патентну чистоту.

Це потрібно зробити навіть у випадку, якщо ви не збираєтесь патентувати свій товар. Перевірка патентної чистоти товару дозволяє вберегти ваш бізнес від претензій патентоутримувачів, судових позовів і заборони на продаж продукції в конкретній країні.

Якщо ви ВЖЕ зіткнулися з перерахованими складнощами – звертайтеся в 4B.ua, ми детальніше розглянемо ситуацію та докладемо максимум зусиль, щоб зберегти ваше право на продаж продукції.

Замовте БЕЗКОШТОВНУ консультацію

Гарантовано надамо цінну інформацію безпосередньо для вашого бізнесу

Інші кейси
команди 4b

Відхилення заявки на отримання Amazon Brand Registry в США

Фінальна відмова – маркер того, що шанси на отримання патенту наближаються до мінімуму. Але цей кейс свідчить: не варто прощатися з уже зробленими інвестиціями в охорону прав інтелектуальної власності.

Фінальна відмова патентної експертизи – не привід втрачати надію

Фінальна відмова – маркер того, що шанси на отримання патенту наближаються до мінімуму. Але цей кейс свідчить: не варто прощатися з уже зробленими інвестиціями в охорону прав інтелектуальної власності.

Додаткова верифікація акаунтів, які досягли виплат в розмірі 15 тисяч євро

Нормальна практика на європейських амазон-акаунтах проводити додаткову верифікацію при досягненні ліміту виплат 15000 євро. Але не завжди все відбувається гладко і з першого разу.