Міфи про реформи електронної комерції в Англії і ЄС

Час читання: 10 хвилин

1 липня 2021 року серед держав-членів Європейського союзу (ЄС) була введена одна з найвизначніших реформ по ПДВ для електронної комерції при продажах фізичним особам (B2C) за 30 років – введення систем OSS, IOSS і зміна зобов’язань маркетплейсів по виконанню податкових зобов’язань по VAT.

Раніше Великобританія вийшла зі складу ЄС і провела реформу електронної комерції незалежно від країн ЄС. Незважаючи на те, що вищевказані реформи і мають загальні риси, проте необхідно розглянути ці реформи окремо один від одного.

Хоча реформи покликані спростити оподаткування, як і у випадку з будь-якими іншими змінами, розуміння того, що вони означають, може виявитися складним завданням для керівників бізнесу та привести до помилкового трактування змін.

Міф перший: Мені більше не потрібен бухгалтер/Мені не потрібно подавати звіти по VAT. Amazon самостійно збирає і перераховує ПДВ по всіх країнах ЄС.

Давайте розберемося, в яких випадках маркетплейси (Amazon, Etsy, eBay та інші) виступають податковими агентами в Великобританії. Нагадаємо, що Великобританія – це більше не частина ЄС. У Великобританії реформа електронної комерції вступила в силу відразу після виходу Англії з ЄС (Brexit) з 01.01.2021. Реформа спрямована тільки на продаж В2С, отже, для продажів В2В змін не було, тому що податкові служби і так можуть проконтролювати бізнес, а не продажу фізичним особам.

В яких випадках збором і сплатою VAT UK буде займатися Амазон?

  • Продаж товарів фізичним особам вартістю до 135 фунтів зі складів, які знаходяться за межами Англії, покупцям в Англії.
  • Продаж товарів фізичним особам зі складів в Англії (в тому числі FBA) від компаній, які не мають постійного представництва в Англії.

Для більшої зручності розглянемо кілька прикладів.

Приклад 1.
Естонська компанія використовує FBA в Великобританії для продажу фізичним особам та бізнесу у Великобританії. На рахунок естонської компанії буде приходити сума від продажу товару В2С з вирахуванням VAT UK в розмірі 20%, тобто Амазон утримає 20% VAT UK і перерахує цю суму до податкової служби Великобританії.

Приклад 2.
Британська компанія використовує FBA в Великобританії для продажу фізичним особам та бізнесу у Великобританії. На рахунок британської компанії буде приходити повна сума від продажу товару В2С з VAT UK в розмірі 20%, тобто Амазон не виступатиме податковим агентом в цьому випадку.

В обох зазначених прикладах, незалежно від того чи буде Амазон виступати податковим агентом, продавець повинен буде подавати звітність, тому що зберігає товари на FBA (зберігання товарів = реєстрація VAT).

Зверніть увагу, що якщо директор компанії нерезидент Великобританії, то з першого продажу необхідно реєструвати VAT UK номер і подавати звітність по VAT UK.

За цим посиланням >> ви знайдете повне пояснення від Амазон про вплив реформи на продавців (для доступу потрібно вхід в Seller Central).

Важливо запам’ятати просту формулу: зберігаєте товари на складах FBA в одній з країн ЄС = повинні мати реєстрацію VAT в цій країні.

В яких випадках збором і сплатою VAT серед країн ЄС буде займатися Амазон?

З 1 липня 2021 року Amazon буде стягувати ПДВ з продажу товарів, доставлених клієнтам B2C в ЄС, замовлених через Amazon, якщо:

  • Товари доставляються зі складів за межами ЄС безпосередньо покупцеві фізичній особі в ЄС (В2С) і їх вартість не перевищує 150 євро.
  • Товари будь-якої вартості зі складів в ЄС, якщо компанія продавця зареєстрована не в ЄС.

Приклад 1.
Англійська компанія (зареєстрована за межами ЄС) продає товари покупцям в ЄС зі складу FBA в Німеччині. Тільки при продажах B2C Амазон виступатиме податковим агентом – збирати і перераховувати VAT в податкову службу країни призначення (країни ЄС, де знаходиться покупець).

При продажах В2В платити податок в податкову службу Німеччини буде зобов’язаний сам продавець. Оскільки продавець зберігає товари на FBA в Німеччині, то згідно із законодавством необхідно мати номер VAT DE і подавати звітність по VAT DE.

Маркетплейс виступає податковим агентом тільки зі збору та сплати VAT, а продавець – нерезидент ЄС зобов’язаний подавати звітність по VAT в країні, де зберігає свої товари.

Приклад 2.
Естонська компанія (зареєстрована в ЄС) продає товари покупцям в ЄС зі складу FBA в Німеччині. В даному випадку Амазон не виступатиме податковим агентом для компанії і продавця – продавець самостійно збирає і перераховує податок до податкової служби країни покупця, а також подає звітність по VAT в ЄС.

Детальну інформацію з цього питання шукайте за цим посиланням >>

Міф другий: Я можу скасувати реєстрації ПДВ, які є у моєї компанії, і використовувати OSS/IOSS.

Згідно із законодавством ЄС у сфері VAT, продавець зобов’язаний мати стільки реєстрацій VAT, скільки складів використовує (нагадаємо, що FBA – це використання складу).

Зберігання товарів в країні ЄС = Реєстрація VAT в країні зберігання.

Система OSS була впроваджена одночасно зі скасуванням порогів дистанційних продажів (більш відомі як ‘thresholds’) з 1 липня 2021 року.

Ця система дозволяє компаніям, які працюють в сфері електронної комерції, подавати єдину квартальну декларацію з VAT про всі продажі в країнах ЄС (до складу ЄС входять 27 країн!), і не реєструвати VAT у всіх країнах, де ведеться продаж (пороги дистанційних продажів були обнулені з 1 липня 2021 року). Отже, OSS є добровільною альтернативою реєстрації VAT у всіх країнах, де ведуться продажі в країнах ЄС.

Система OSS не може використовуватися для звітності по VAT UK, а також для звітності по VAT в ЄС в країнах зберігання товарів. Звітність по VAT в ЄС в країнах зберігання товарів подається окремо від звітності OSS.

Приклад.
Чеська компанія продає товари з використанням FBA-складів в Німеччині і Італії по всіх країнах ЄС. При досягненні порогу в 10 000 євро (мікро-поріг по VAT, до досягнення якого європейська компанія може звітувати по VAT в країні реєстрації компанії при продажах товарів в країни, де не зберігаються товари) у компанії буде вибір зареєструватися для VAT в країнах ЄС, куди доставляються товари зі складів в Німеччині і Італії, або зареєструвати OSS в Чехії.

При виборі другого варіанту, чеській компанії необхідно буде подавати періодичну звітність по VAT в Чехії, Німеччині, Італії та квартальний звіт OSS. Звітність по VAT в Німеччині і Італії буде призначена для відображення продажів покупцям в Німеччині і Італії, а через OSS надаватиметься інформація з продажу в інші країни ЄС і оплата VAT також буде проходити через OSS.

Можна зробити висновок, що продавці, які зберігають товари на складах в інших країнах ЄС (в тому числі FBA), не отримають вигоди від впровадження OSS. Вони повинні залишатися зареєстрованими для VAT в кожній країні, де зберігаються товари, і відповідно, виконувати податкові зобов’язання – збір і сплата податків, подача звітності.

Підприємці, що зберігають товари на складах FBA, не отримають вигоди від реєстрації OSS. Їм все одно потрібні реєстрації VAT, в країнах, де зберігається товар.

Міф третій: Моя компанія зареєстрована за межами ЄС і мені потрібно зареєструватися в OSS/я не можу зареєструватися в OSS.

Є три можливих схеми приєднання продавців до OSS в залежності від виду діяльності та країни реєстрації компанії:

  • Union OSS
  • Non-Union OSS
  • Import OSS.

Різницю між існуючими схемами приєднання ми показали в таблиці нижче:

Non-Union OSS
УчасникиКомпанії, які зареєстровані не в ЄС
ДіяльністьНадання послуг фізичним особам
Union OSS scheme
УчасникиКомпанії, які зареєстровані не в ЄС
Компанії, які зареєстровані в ЄС
Маркетплейси
ДіяльністьЄвропейська компанія: дистанційний продаж товарів і послуг особам, які не обкладаються податком, в іншій країні ЄС.
Не європейська компанія: продаж товарів тільки на відстані.
Маркетплейси: дистанційний продаж товарів і продаж товарів на внутрішньому ринку.
Import OSS scheme
УчасникиБудь-який бізнес
ДіяльністьДистанційні продажі товарів, що імпортуються із-за меж ЄС, відправками вартістю менше 150 євро (для підприємств, що не входять в ЄС, потрібен посередник). Таким посередником може виступати Амазон, тоді в IOSS не потрібно реєструватися.

Non-Union OSS: дозволяє підприємствам, що не входять в ЄС, реєструватися в одній країні і повідомляти про всі продажі тільки послуг (не товар!) приватним особам в одній декларації з ПДВ. Раніше ця схема застосовувалася тільки до електронних послуг, але тепер доступна для всіх послуг.

Union OSS: дозволяє підприємствам з ЄС і за межами ЄС повідомляти про свої продажі товарів зі своєї країни кінцевого покупця в інші країни ЄС в єдиній декларації з ПДВ.

Компанії, які зареєстровані в ЄС, можуть зареєструвати OSS в країні реєстрації компанії.

При досягненні порогу дистанційних продажів в країни ЄС в 10 000 EUR (без VAT) за рік, необхідно або реєструватися в OSS і стягувати ставку ПДВ за місцем знаходження Вашого покупця для всіх продажів в інші країни, або зареєструвати VAT номери у всіх країнах, де ведуться продажі.

Якщо поріг не буде досягнуто, то передбачається, що замість зазначеного вище буде надана можливість стягувати ПДВ в країні, де зареєстрована компанія і перераховувати його в місцеву податкову службу. Поріг в 10 000 євро можна застосувати для компаній з ЄС.

Компанії, які зареєстровані за межами ЄС можуть зареєструватися в країні, де мають реєстрацію VAT (зберігають товари). Для таких компаній доцільно реєструватися в OSS в разі, якщо товари продаються не тільки через маркетплейси, а й через власний веб-сайт (наприклад, Shopify), тому що при продажах через власний веб-сайт немає маркетплейса, який може виступати податковим агентом і всі зобов’язання по VAT покладені на продавця.

Import OSS: дозволяє звільнення від податку на імпорт для товарів, які продаються приватним особам в зарубіжних країнах ЄС, якщо вартість замовлення (відправка) дешевше 150 євро. Митне декларування також спрощується. Якщо вартість перевищує 150 євро, застосовуються звичайні правила (повна митна декларація і імпорт, оплачувані на кордоні).

Замість висновку

В рамках сьогоднішнього матеріалу ми розглянули тільки 3 найпоширеніших міфи з приводу ролі маркетплейсів в новій реформі ПДВ в сфері електронної комерції. Хоч ми і постаралися розібрати все детально і з прикладами, ми гарно розуміємо, що існує багато окремих випадків, які потрібно розглядати індивідуально.

Якщо Ви в тій чи іншій мірі відчуваєте складнощі в розумінні нових умов роботи з ПДВ в ЄС, при продажі товарів фізичним особам – заповнюйте форму під цим матеріалом і наші експерти вивчать Вашу ситуацію детально і запропонують план дій з адаптації Вашого бізнесу до нових європейських реалій e- commerce бізнесу.

корисні матеріали в нашому блозі

Форма BE-12 Survey Forms for 2022

Подібно до Олімпійських ігор, які проводяться кожні чотири роки, кожні п’ять років Бюро економічного аналізу США (BEA) вимагає від усіх американських юридичних осіб, що перебувають у іноземній власності (неважливо, це Single Member LLC чи корпорація), заповнити і подати форму BE-12. Що ж таке BE-12?  Це обов’язкове опитування у формі звіту, яке проводить Бюро економічного аналізу […]

читати далі
Як отримати патент на винахід в Україні. Частина 1

Чим далі, тим швидшим стає процес технологічних змін: нові пристрої, нові методи, нові речовини, нові способи виконання звичайних завдань. Штучний інтелект кінець кінцем! Зараз не проходить дня, щоб десь не з’являлись нові технологічні продукти. І в умовах постійно зростаючої конкуренції патентування своїх винаходів – важливий інструмент боротьби за ринкові ніші і можливість забезпечити своєму бізнесу […]

читати далі
Як зареєструвати торгову марку у Великобританії

За даними урядового порталу Великобританії, кількість заявок на реєстрацію торгових марок у цій країні стрімко збільшується рік у рік. Якщо у 2016 році кількість охочих захистити свій бренд становила всього 65 710 осіб, то у 2021 році їх було вже 196 639. Експерти пояснюють таку тенденцію насамперед виходом Великобританії з Євросоюзу, про що свідчить велика […]

читати далі