Реєстрація авторського права на фотографію в Україні

У Законі України «Про авторське право і суміжні права» передбачена можливість реєстрації авторства на фотографію.

розгорнути
Замовити консультацію

Об’єктом авторського права є фотографічний твір. Тобто зображення, яке зафіксовано на:

 • негативі;
 • папері;
 • комп’ютерному диску;
 • іншому матеріальному носії.

Його можна візуально сприймати на самому носії або за допомогою різноманітної техніки.

Авторське право на фото: об’єкти і суб’єкти

В українському законодавстві є одна проблема – в ньому неможливо знайти чітке визначення того, що ж таке «фотографія». Відсутність терміну може стати причиною тривалого судового розгляду під час захисту авторського права.

Творці фотографій (фотографи) були визнані власниками авторського права не відразу. Фотографічні зображення довгий час вважалися результатом хорошого копіювання з використанням техніки (фотоапарата) і спеціальних хімікатів.

Визнавати фотографії як об’єкти авторського права в Україні почали з лютого 1992 року, коли були прийняті певні норми до Закону «Про авторські і суміжні права».

Замовити консультацію

Які права набуває автор твору у вигляді
фотографії при реєстрації авторських прав?

Автор твору у вигляді фотографії виступає суб’єктом авторського права, він може бути лише фізичною особою..

Немайнові права:

 • ваше авторство підтверджено в будь-якій країні світу;
 • захист репутації творця;
 • можливість публічного оприлюднення об’єкту.

Майнові права:

 • можливість дозволити або заборонити використовувати фотографічний твір через його поширення;
 • продаж фотографій;
 • переробка або зміна фото.

Фотограф отримує авторські права на зображення з дати отримання реєстрації. Вони діють ще 70 років після його смерті. Майнові ж зберігаються назавжди.

Особливості реєстрації фотографій
як об’єктів авторського права

Не більше 750 фото

В одній заявці ви можете зареєструвати не більше 750 раніше неопублікованих фотографій (потрібно вибрати програму «Неопубліковані фотографії») або до 750 опублікованих фото (з додатком «Опубліковані фотографії»).

Наявність вихідних даних (RAW файли, негативи)

Якщо у вас цифрова фототехніка з чутливою матрицею, для доказу своїх прав на фотографічний твір необхідно включити спеціальну опцію, яка автоматично записує ім’я автора, зберігати негативи в RAW в архіві.

Можна пред’явити сам фотоапарат, який творець використовував під час зйомки, робочі файли або інші вихідні матеріали. Звичайно ж, на фотокамеру у вас повинні бути документи з проставленим вашим ім’ям. Для підтвердження права на аналогові фотографії, слід правильно зберігати негативи. Не зайвим буде ведення журналу для обліку відзнятої плівки.

Знаки копірайту і ліцензійний договір

Рекомендується не передавати створені фотографії в форматі RAW або PSD третім особам, а в інтернеті на всіх своїх роботах проставляти знак копірайту в прийнятому стандарті. Але найбільш надійним способом захистити свої авторські права на фото, є офіційна їх реєстрація. У цьому випадку будь-яке його використання буде охоронятися на законодавчому рівні і стане можливим тільки при наявності підписаного вами договору.

Що має включати в себе заявка на реєстрацію авторського права на фото?

Повна інформація про автора, який є також заявником;

Дата створення об’єкта;

Декларація з підписом, що саме автор створив фотографію;

Назва об’єкта і сам об’єкт в матеріальному вигляді (формати jpg, .jpeg, .jfif).

Безкоштовна консультація юриста 4B при реєстрації авторського права на фотографію

Перед реєстрацією ви можете скористатися безкоштовною консультацією з юристом, на якій розповісти більш детально про ваші фотороботи, про цілі їх реєстрації – якщо такі є, обговорити нюанси стосуються конкретно вашої ситуації.

На консультації ви отримаєте розгорнуту відповідь на всі питання, а також уточнення і нюанси реєстрації, про які ви раніше могли не підозрювати.

Наші фахівці забеспечать професійну допомогу, дадуть відповідь на будь-які ваші питання і допоможуть уникнути проблем під час реєстрації авторського права на фото. Ми надаємо й інші послуги, про які ви можете дізнатися на сайті або при особистій розмові.

4B – надійний партнер в захисті ваших прав на глобальних ринках і світових маркетплейсах
Замовити консультацію

Відгуки про нашу роботу

Дмитро Гудз

Працюємо з компанією 4b більше 4х років. Консультуємося з питань e-commerce, національного та міжнародного оподаткування, кредитування тощо. Допомагали у відкритті та подальшого супроводу компанії за кордоном. Відвідуємо багато тематичних цікавих та корисних івентів. Професіонали свого діла, привітлива та ввічлива команда, завжди на зв’язку. Раджу до співпраці.

Дмитро Гудз

ARTVOOM

Дуже дякую компанії 4B за швидкий зворотній звязок, після першої конференції, в якій обговорили всі деталі, компанія 4В відразу подала заявку на торгівельну марку в США.Тож, можу радити їхні послуги.

ARTVOOM

Vorwarts Pharma SIA

З компанією 4В працюємо з 2019 року. Звернулися до компанії із запитом побудови алгоритму виходу на ринок Німеччини через маркетплейс Амазон. Здобули високо кваліфіковану консультацію Андрія Матяша щодо всіх юридичних, податкових моментів, які супроводжували наш проект.

Особливо приємно, що після консультації співробітники компанії 4В Лідія, Вікторія, Олександр просто «за руку» супроводжували та допомагали на всіх етапах нашого проекту – реєстрація та верифікація акаунту продавця Амазон, реєстрація VAT та реєстрація торгової марки у Німеччині. Сьогодні компанія 4В якісно забезпечує податкову звітність нашої компанії у Німеччині. Ми дуже вдячні компанії 4В за професійну допомогу та просто приємну комунікацію!

Vorwarts Pharma SIA

COOTICO LLC

Працюю з 4B 1 рік, мій партнер вже більше 3-х років. І поки що не виникало жодної ситуації, в якій вони не змогли б нам допомогти.

Дуже подобається комплексний підхід, особливо це відчувається при запуску нового бренду, коли не хочеться витрачати час на бюрократію та заповнення сотень форм. Торгова марка, LLC, облікові записи, все робиться швидко і безпроблемно.

COOTICO LLC

Enjoy The Wood

У 2020 році нам була потрібна компанія для запуску на Kickstarter, з цього і почалося наше співробітництво з 4B. Спочатку ми зареєстрували компанію у США, потім в Естонії, щоб працювати з європейським ринком.

Сьогодні 4B підтримує адміністрування наших номерів платника податку з продажу у 10 штатах. Адміністраує ПДВ у Великій Британії та Німеччині.

Ми зареєстрували дві торгові марки та вирішуємо всі питання інтелектуальної власності разом із юристами 4B.

Ми задоволені роботою з 4B насамперед через їхнє занурення в діяльність клієнта, пошук індивідуальних рішень та постійне спілкування. В даний час з командою 4B ми можемо вирішити всі наші питання з юридичної чи бухгалтерської сторони.

Enjoy The Wood

UNIQANTIQ

Ми працюємо з командою юристів 4B вже понад 3 роки.

Коли ми розпочинали бізнес на Amazon, ми відразу звернулися до фахівців 4B для реєстрації торгової марки, а через півроку зареєстрували компанію.

Однією з переваг компанії є надання повного спектра послуг із підтримки іноземних компаній. Сюди входить підготовка та подання фінансових та податкових звітів, необхідних для виконання вимог місцевих державних органів, а також у деяких випадках для своєчасної сплати податків.

Ми також звернулися до компанії 4B за послугами зі сплати податку з продажів.

Враховуючи бажаний результат, отриманий UNIQANTIQ, ми можемо впевнено рекомендувати 4В як надійного партнера з юридичного супроводу бізнесу.

Ми оцінюємо нашу співпрацю з 4В успішною та взаємовигідною. Бажаємо Вам професійних успіхів та процвітання.

UNIQANTIQ

COLLAR Company

Ми повністю задоволені сервісом компанії 4В.

Вже багато років ми співпрацюємо разом і не змінюємо підрядника. Найбільше ми задоволені бухгалтерією, консультаціями з податків, та питаннями пов’язаними з реєстрацією ТМ в США і Великобританії.

Команда 4В професіонали, легкі у спілкуванні, що особливо подобається
найбільше, це те, що вони можуть вирішити БУДЬ-ЯКУ проблему. Це не складає великої для них проблеми. Тут ви не зустрінете токсичних людей!

Дуже рекомендуємо 4В для вирішення будь-яких юридичних питань для бізнесу.

COLLAR Company

Чому варто обрати саме нас?

Юридична компанія 4В на ринку 7 років, ми не “робимо все”, що свідчить про вузьку спеціалізацію та знання тонкощів конкретних ніш.

Надаємо послуги для 3 напрямків:

 • e-commerce;
 • IT-компанії;
 • виробники та експортери.