Реєстрація авторських прав на комп’ютерні програми в Україні

Існує багато різноманітних об’єктів авторського права

розгорнути
Замовити консультацію

Авторське право може бути зареєстровано на:

 

 • завершені (оприлюднені) програми;
 • не завершені (не оприлюднені) програми;
 • окрему частину програми, якщо вона може працювати самостійно.

Які комп’ютерні програми можуть бути об’єктом авторського права?

В інтернеті можна знайти чимало випадків, коли програмістам забороняли висувати претензії, якщо їх код використовується десь ще. Якщо ви зареєструєте авторське право на свій об’єкт, тоді подібного з вами трапитися просто не може.

Вперше авторське право на комп’ютерну програму було зареєстровано на території США в 1964 році. Сьогодні інтелектуальна власність в інтернеті захищається в усьому світі.

В українському законодавстві програмне забезпечення є набором інструкцій, які використовують слова, схеми, цифри, символи та код. Комп’ютер зчитує їх і діє саме так, як було задумано програмістом. При цьому авторське право може захищати тільки форму вираження, тобто сам код, написаний певною людиною. Але до цієї категорії не входять концепції, ідеї або принципи.

Замовити консультацію

Які права набуває програміст в процесі реєстрації авторських прав?

Немайнові права:

 • визнання авторства – наприклад, на дисках або інших носіях, де буде виходити програма, буде вказано ім’я її творця;
 • можливість залишатися анонімним – якщо творець цього хоче, то він може заборонити вказувати своє ім’я або використовувати для цього псевдонім;
 • зберегти твір в цілісності, протидіяти його спотворенню або посяганню на нього.

Майнові права:

 • автор отримує виняткове право використовувати свою програму;
 • творець може дозволити або заборонити третім особам використовувати програму.

Під виключним правом мається на увазі можливість використовувати її в різних формах, встановлювати для застосування за прямим призначенням, записувати на носії, викладати в мережу для продажу або скачування, покращувати її.

Хто може реєструвати авторське право на комп’ютерну програму?

Один творець

Фізична особа

Кілька авторів

Якщо вони працювали спільно (фізичні особи);

Юридична особа

Якщо автор (и) працюють на дану компанію і створили об’єкт в рамках своїх службових обов’язків для цієї юр. особи (службовий твір).

Які матеріали потрібно надати для реєстрації авторського права на комп’ютерну програму?

 • Повна інформація про автора твору та заявника;
 • Декларація з підписом, яка підтверджує, що саме ця людина є творцем програми;
 • Дата створення;
 • назва об’єкта і сам об’єкт в спеціальному форматі .mid, .midi, .rmi (Musical Digital Interface), .mdb (Microsoft Access Database), db (Database File), db (Database File) або в .pdf (Portable Document Format) , doc (Microsoft Word Document), .htm, .html (HyperText Markup Language), .docx (Microsoft Word Open XML Document) (в разі, якщо подається код програми).

FAQ по процедурі реєстрації авторського права на комп’ютерну програму

1. Чи обов’язкова процедура реєстрації авторських прав на комп’ютерну програму?

Реєструвати авторські права на комп’ютерні технології – не обов’язкова процедура. Але вона буває досить корисною. Наприклад, якщо виникне суперечка щодо авторства коду, то творцем буде вважатися саме та людина, яка вказана в офіційному документі. Тобто, якщо хтось інший встигне раніше зареєструвати авторство вашої програми, то саме ви будете доводити протилежне через суд.

2. Чи може бути запатентованою комп’ютерна програма?

На території України комп’ютерні програми можуть отримати авторське право, але не можуть бути запатентованими.

Безкоштовна консультація юриста 4B при реєстрації авторського права на комп’ютерну програму

Перед реєстрацією ви можете скористатися безкоштовною консультацією з юристом, на якій розповісти більш детально про ваше ПО, про цілі реєстрації – якщо такі є, обговорити нюанси, які стосуються конкретно вашої ситуації.

На консультації ви отримаєте розгорнуту відповідь на всі питання, а також уточнення і нюанси реєстрації, про які ви раніше могли не підозрювати.

З нашою допомогою ваш продукт безпечно вийде на ринок, а ви зможете не переживати за свої гроші.

4B – надійний партнер в захисті ваших прав на глобальних ринках і світових маркетплейсах
Замовити консультацію

Відгуки про нашу роботу

Дмитро Гудз

Працюємо з компанією 4b більше 4х років. Консультуємося з питань e-commerce, національного та міжнародного оподаткування, кредитування тощо. Допомагали у відкритті та подальшого супроводу компанії за кордоном. Відвідуємо багато тематичних цікавих та корисних івентів. Професіонали свого діла, привітлива та ввічлива команда, завжди на зв’язку. Раджу до співпраці.

Дмитро Гудз

ARTVOOM

Дуже дякую компанії 4B за швидкий зворотній звязок, після першої конференції, в якій обговорили всі деталі, компанія 4В відразу подала заявку на торгівельну марку в США.Тож, можу радити їхні послуги.

ARTVOOM

Vorwarts Pharma SIA

З компанією 4В працюємо з 2019 року. Звернулися до компанії із запитом побудови алгоритму виходу на ринок Німеччини через маркетплейс Амазон. Здобули високо кваліфіковану консультацію Андрія Матяша щодо всіх юридичних, податкових моментів, які супроводжували наш проект.

Особливо приємно, що після консультації співробітники компанії 4В Лідія, Вікторія, Олександр просто «за руку» супроводжували та допомагали на всіх етапах нашого проекту – реєстрація та верифікація акаунту продавця Амазон, реєстрація VAT та реєстрація торгової марки у Німеччині. Сьогодні компанія 4В якісно забезпечує податкову звітність нашої компанії у Німеччині. Ми дуже вдячні компанії 4В за професійну допомогу та просто приємну комунікацію!

Vorwarts Pharma SIA

COOTICO LLC

Працюю з 4B 1 рік, мій партнер вже більше 3-х років. І поки що не виникало жодної ситуації, в якій вони не змогли б нам допомогти.

Дуже подобається комплексний підхід, особливо це відчувається при запуску нового бренду, коли не хочеться витрачати час на бюрократію та заповнення сотень форм. Торгова марка, LLC, облікові записи, все робиться швидко і безпроблемно.

COOTICO LLC

Enjoy The Wood

У 2020 році нам була потрібна компанія для запуску на Kickstarter, з цього і почалося наше співробітництво з 4B. Спочатку ми зареєстрували компанію у США, потім в Естонії, щоб працювати з європейським ринком.

Сьогодні 4B підтримує адміністрування наших номерів платника податку з продажу у 10 штатах. Адміністраує ПДВ у Великій Британії та Німеччині.

Ми зареєстрували дві торгові марки та вирішуємо всі питання інтелектуальної власності разом із юристами 4B.

Ми задоволені роботою з 4B насамперед через їхнє занурення в діяльність клієнта, пошук індивідуальних рішень та постійне спілкування. В даний час з командою 4B ми можемо вирішити всі наші питання з юридичної чи бухгалтерської сторони.

Enjoy The Wood

UNIQANTIQ

Ми працюємо з командою юристів 4B вже понад 3 роки.

Коли ми розпочинали бізнес на Amazon, ми відразу звернулися до фахівців 4B для реєстрації торгової марки, а через півроку зареєстрували компанію.

Однією з переваг компанії є надання повного спектра послуг із підтримки іноземних компаній. Сюди входить підготовка та подання фінансових та податкових звітів, необхідних для виконання вимог місцевих державних органів, а також у деяких випадках для своєчасної сплати податків.

Ми також звернулися до компанії 4B за послугами зі сплати податку з продажів.

Враховуючи бажаний результат, отриманий UNIQANTIQ, ми можемо впевнено рекомендувати 4В як надійного партнера з юридичного супроводу бізнесу.

Ми оцінюємо нашу співпрацю з 4В успішною та взаємовигідною. Бажаємо Вам професійних успіхів та процвітання.

UNIQANTIQ

COLLAR Company

Ми повністю задоволені сервісом компанії 4В.

Вже багато років ми співпрацюємо разом і не змінюємо підрядника. Найбільше ми задоволені бухгалтерією, консультаціями з податків, та питаннями пов’язаними з реєстрацією ТМ в США і Великобританії.

Команда 4В професіонали, легкі у спілкуванні, що особливо подобається
найбільше, це те, що вони можуть вирішити БУДЬ-ЯКУ проблему. Це не складає великої для них проблеми. Тут ви не зустрінете токсичних людей!

Дуже рекомендуємо 4В для вирішення будь-яких юридичних питань для бізнесу.

COLLAR Company

Чому варто обрати саме нас?

Юридична компанія 4В на ринку 7 років, ми не “робимо все”, що свідчить про вузьку спеціалізацію та знання тонкощів конкретних ніш.

Надаємо послуги для 3 напрямків:

 • e-commerce;
 • IT-компанії;
 • виробники та експортери.