Громадянство за інвестиції vs громадянство за родинним корінням

Час читання: 15 хвилин

Сучасна геополітична карта світу налічує 193 незалежні держави-учасниці ООН. Більшість цих країн у своїй внутрішній політиці ставлять в пріоритет забезпечення громадянством усього населення власної території.

Залежно від наявного громадянства можливо розраховувати на відповідний рівень життя, освіти, набір громадянських та політичних прав. Однак, останнім часом тема отримання другого громадянства стає все популярнішою. Розглянемо чому це відбувається та які є можливі шляхи для отримання омріяного паспорта.

Шляхи набуття іноземного громадянства

Звичайно, стійкий зв’язок з державою, що надає права та обтяжує зобов’язаннями, визначає і багато аспектів життєдіяльності кожного громадянина. Але поступово більш людей стають незадоволені можливостями свого громадянства. Причин на те може бути декілька:

  • політична: бажання жити в більш стабільній країні або ж мати запасний майданчик на випадок надзвичайної ситуації;
  • міграційна: з наявністю паспорта іншої країни можливо легше отримувати візи та дозволи на проживання в ЄС за простішою процедурою;
  • сімейна: навчання в ЄС в рази дешевші для резидентів ЄС, ніж для українців; немає обов’язку проходити строкову військову службу;
  • бізнесова: спрощені умови бізнес процесів від відкриття банківського рахунку до отримання дозволу на роботу, податкові переваги для власників бізнесу при отриманні дивідендів.

Безперечно, щоб стати громадянином іншої держави потрібно відповідати чіткому переліку умов. Найчастіше законодавство країн передбачає наступні варіанти отримання громадянства:

  • громадянство за інвестиції
  • громадянство за родинним корінням
  • натуралізація
  • громадянство на підставі перебування у шлюбі
  • громадянство за особливі заслуги перед країною

Цікавий факт: в ТОР-3 країн, резиденти яких подають заявку на громадянство Великобританії через інвестиції, входять: Гонконг (19%), Китай (17%) та США (12%). Дані наведено на IV квартал 2020 року.

Натуралізація як процес передбачає проживання в країні протягом певного періоду і на підставі цього отримання паспорту громадянина цієї країни. Дуже знайомий варіант для багатьох, оскільки досить часто це відбувається наступним чином: кваліфікований фахівець від’їжджає за запрошенням на роботу в іншу країну, отримує дозвіл на постійне місце проживання, знаходиться там 3-5-7 років та після цього – очікуваний паспорт.

Громадянство на підставі перебування у шлюбі є одним з варіантів натуралізації. Цьому зазвичай передують так звані «візи нареченої» або «віза нареченого», коли одному або одній з пари надається право перебувати в країні визначений термін. Після цього потрібно прожити у шлюбі на території держави майбутнього громадянства. Тут знов таки кожна країна самостійно вирішує скільки. Наприклад, Великобританія вимагає спільного сімейного життя протягом 2 років, Угорщина – 3, Німеччина – 3 та ін.

На жаль, чекати вигідної та, що не менш важливо, легальної пропозиції від закордонних роботодавців або щирої (а ще перевіреної органами влади) «пропозиції від руки і серця» від коханої або коханого іноземця трапляється не усім. Проявити особливі заслуги перед країною також може не кожен. Отож, розглянемо перші дві умови більш лояльні для нас.

Громадянство за родинним корінням

Актуальне для жителів прикордонних регіонів України, зокрема, для Одеської та Чернівецька області – Румунія та Болгарія, як варіант отримання другого громадянства, для Львівської та Волинської області – Польша, для Закарпаття – Угорщина.

При виборі цього механізму отримання громадянства потрібно довести міграційним органам родинні зв’язки з родичами, які мають відношення до обраної країни. Такими родичами можуть бути батьки, дідусі та бабусі. Відповідно підтверджуючими документами можуть бути свідоцтва про народження, свідоцтва про одруження, паспорти та архівні довідки.

Наступною вимогою, що вказується «приймаючою» країною, є знання мови на достатньому рівні.

Законодавство Румунії та Болгарії в такому випадку не встановлює складення іспиту на знання мови, проте члени комісії під час складення присяги задають уточнюючі питання, якими перевіряється рівень володіння мови, і вже на власний розсуд приймають рішення про надання громадянства.

Польське та угорське законодавство під тиском міжнародних урядових організацій все ж було змінено в частині складання іспиту на знання мови. То ж тут варто сідати за вивчення мови, щоб можна було пояснити цілі отримання громадянства, політичний устрій країни другого паспорта та підтримувати бесіди на базовому рівні.

Терміни отримання громадянства за корінням як правило законодавством чітко не встановлюються, оскільки ситуація кожного заявника розглядається міграційними органами індивідуально і може тривати від 1 до 5 років. Навіть якщо з документами все буде чудово, то етап зі знанням мови проходять далеко не всі, а корупційна складова ще ніколи не давала 100% гарантії.

Якщо ж з документами про родинне походження все гаразд, мова, історія, звичаї та традиції також є знайомими, можна обирати цей шлях. Зараз існує багато країн, території яких змінилися за минуле сторіччя через різні обставини і мешканці опинилися за межами їх сучасних кордонів. Не дивлячись на посилення вимог вступу в громадянство, вони все одно проводять процеси повернення населення та заохочують репатріацію.

Громадянство за інвестиції

Першими країнами, які прагнули зміцнити свою економіку та впровадили програми громадянства за інвестиції – Citizenship by Investment – стали країни Карибського басейну. Піонер серед них є маленька острівна держава Сент-Кіттс і Невіс, яка запустила цей механізм у 1984 році.

Процедура отримання громадянства за інвестиції виглядає простішою: не потрібно вчити мову, значно коротші терміни (від 4х місяців до 1 року) і перелік документів більш зрозумілий. Проте, як завжди тут є інший елемент – вартість.

Як показує практика, громадянство за інвестиції – засіб, яким часто користуються заявники з досить непрозорим фінансовим становищем, тому міграційними органами значна увага приділяється саме фінансам – інвестиціям, які будуть наповнювати бюджет країни другого паспорта.

Тут варто готувати документи, які будуть підтверджувати походження коштів, що в подальшому будуть використанні як інвестиції. Такими документами можуть бути податкова декларація, заповіт, договір про продаж певних активів (корпоративні права, нерухомість, інтелектуальна власність і т.д.). Окремо буде розглядатись сам заявник та його біографія: походження, родинні зв’язки, освіта, служба в армії, соціальні мережі, наявність/відсутність судимостей, зв’язки з політично пов’язаними особами, перебування особи під санкціями.

У Сент-Кітс та Невіс існує так званий фонд диверсифікації сахарної промисловості (SIDF), саме через нього реалізується программа “громадянство через інвестиції”.
Щоб отримати громадянство Сент-Кітс та Невіс, потрібно зробити внесок у Сахарний фонд на суму від 250 тисяч. долл. США до 450 тыс. долл. США (сума залежить від кількості членів сімей заявників)

Потрібно зазначити, що механізм отримання громадянств за інвестиції не завжди передбачає повернення таких інвестицій, і в більшості випадків його можна назвати придбанням громадянства, оскільки інвестиції не повертаються інвестору.

Альтернативно можна розглядати покупку нерухомості в країні, куди подається заявка на отримання громадянства. Перелік об’єктів нерухомості окремо затверджується урядом, вартість таких об’єктів є суттєво вищою ніж безповоротне інвестування і саму нерухомість не можна продавати протягом встановленого періоду (від 3х до 7ми років). Таким чином, така нерухомість не просто стоїть, а генерує невеликий дохід, проте його розмір не можна вважати суттєвим. І сам факт права власності в певній країні не гарантує права нового громадянина на постійне проживання в цьому обєкті, оскільки це в своїй більшості є готельні номера або апартаменти.

У підсумку можна зазначити, що отримання громадянства набирає обертів. Всесвітня пандемія, що розпочалась минулого року, тільки підтвердила це. Сьогодні, кожна людина бажає отримувати від держави не тільки вимоги виконання своїх обов’язків, а й переваги від свого громадянства. Отже, це змушує шукати інші варіанти та інші країни.

Якщо Ви зацікавлені в отриманні іноземного громадянства, в першу чергу необхідно зрозуміти який результат Ви хочете отримати в кінці тривалого шляху – відновлення свого коріння, придбання потенціальної нерухомості або можливість вільного пересування між країнами. Визначились? Чекаємо Вас на консультації, під час якої наші юристи допоможуть обрати ту програму, що підходить саме Вам.

корисні матеріали в нашому блозі

Wish – нова e-commerce платформа. Для кого потенційно цікава та як з нею працювати?

Wish – нова платформа, що продає 1,7 мільйона товарів на день. Різноманітні функції реклами, постійна підтримка продавців та реальна можливість продавати на весь світ – все це чекає на продавців Wish вже зараз.

читати далі
Попередній пошук за ТМ: Чи не зайве витрачання грошей?

Навіщо, в принципі, проводити такий попередній пошук по ТМ? По-перше, важливо зазначити, що власники торгових марок мають повну монополію на вже зареєстровану ТМ. А отже схожі марки можуть отримати відмову в реєстрації.

читати далі
Альтернативні способи захисту порушених прав на торговельні марки в мережі Інтернет: UDRP, UA-DRP та інші

Розбираємо Єдину політику розгляду спорів щодо доменних імен (UDRP) та інші альтернативні процедури вирішення доменних спорів. А також приклади недобросовісного використання чужого зареєстрованого позначення в якості домену.

читати далі