+38 (044) 374-50-80 info@4b.ua

Патенти в IT:
Як і що можна запатентувати

Дмитро Табан-Тарлов
Юрист в сфері охорони
інтелектуальної
власності
Дата публікації:

24

липня, 2020
Патентування своїх продуктів і розробок, є необхідним етапом при побудові бізнесу.

Для того, щоб отримати патент на нову ідею, потрібно знати про етапи отримання патенту, види патентів і що робити, щоб отримати рішення про реєстрацію.

Крім видів патентів, сьогодні ми розберемо відмінності патентного права від авторського, особливості реєстрації патентів в різних країнах, а також кілька прикладів.

А почнемо ми з відповіді на питання: що можна запатентувати в IT-сфері?

Що можна запатентувати у сфері IT

Об’єкти, які можна запатентувати у вигляді винаходу, можуть відрізнятися в залежності від обраної країни. Але в цілому, найпоширеніші види, це цілі апарати, які використовуються у виробництві, так і дрібні запчастини до них. Також це можуть бути товари, які вже давно відомі ринку, але в них внесена досить велика кількість змін, щоб в цілому змінити корисність цих виробів.

За статистикою, 80% виданих патентів за останній час, як раз і є поліпшенням або новим рішенням, та стосуються раніше виданих патентів.

Якщо підсумувати, то це можуть бути:

 • Машини, апарати, запчастини до них;
 • Фармакологічні препарати;
 • Програмне забезпечення, алгоритми;
 • Електроніка, аксесуари, побутові предмети, аксесуари.
Статистика по выданным патентам - Патенты в IT. Как и что можно запатентовать
80% патентів, виданих останнім часом, це не що інше, як поліпшення і нові рішення для вже раніше виданих патентів.

Відмінність патентного права в ІТ від авторського права

Програмне забезпечення досить часто реєструють в якості патенту, але все ж рідше ніж у вигляді об’єкта авторського права. Залежно від виду патенту і юрисдикції, дія охоронного документа варіюється від 10 до 25 років, при цьому авторське право продовжує діяти додатково ще від 50 до 70 років після смерті автора. Але попри тривалість дії охорони авторського права, цей вид інтелектуальної власності має свої мінуси.

Оскільки ПЗ реєструється як літературний твір, то в державний орган подається pdf файл з вихідним кодом, написаним на одній з мов програмування і захист поширюється тільки на цей текст. Якщо змінити мову програмування та перекомпілювати програму – буде дуже складно довести, що відбулося порушення прав. Також авторське право не захищає функціональність програми, і для цього якраз і використовують можливість зареєструвати ПЗ як патент.

Зате авторське право відмінно підходить для захисту шрифтів. Нещодавно ми вже писали про те, як захищаються авторські права на шрифти в США
.

Попри більш тривалий термін захисту, який надається авторським правом, обійти його (захист) набагато легше, ніж при використанні патенту на ПЗ.

Види патентів

В першу чергу, основні види патентів діляться на:

 • Винаходи
 • Дизайни
 • Корисні моделі

Корисна модель для реєстрації повинна мати новизну і здатність до промислового застосування, в той час, як винаходи, також повинні володіти винахідливістю. Під реєстрацію цих об’єктів може підпадати нові пристрої, алгоритми, технічні рішення, а також процеси.

Патенти на дизайн захищають зовнішню форму виробу, який володіє неочевидними естетичними властивостями.

Реєстрація патентів в різних країнах

У кожній юрисдикції свої особливості реєстрації. Наприклад, корисні моделі не можна зареєструвати в США і Канаді, але можливо в Україні, Японії та Німеччини. Патенти на дизайн в Європі мають назви «Community designs», які прирівнюються до торгових марок і їх не можна включити в IPbox на Кіпрі.

В цілому, заявки на реєстрацію патенту можна подати двома шляхами:

 1. Локально, у відомство кожної країни, де у заявника сконцентровано бізнес-діяльність і йому цікавий цей ринок.
 2. За договором про патентну кооперацію (PCT),де заявка подається через національне відомство (наприклад, Патентне бюро України) відразу по декількох країнах.

Другий варіант досить привабливий, якщо не одне але – якщо виникнуть проблеми на етапі експертизи в локальній країні, то необхідно буде заручатися допомогою патентного повіреного обраної країни.

Також можемо сказати, що наші клієнти зацікавлені саме в ринку США, але тут потрібно бути готовим до одного нюансу. У 80% випадках, якщо за договором про кооперацію, Ви вказуєте країну США, то необхідно бути готовим до попередньої відмови через невідповідність заявки правилам USPTO, через те, що в США правила жорсткіші, ніж в інших країнах.

Все частіше на перший план виходить Китай і захист авторських прав в цій країні. Зазвичай мова йде про захист товарів для уникнення проблем з патентним тролінгом, який став особливо актуальним в останні роки. Але, ми впевнені, що і захист ІТ-продуктів стане не менш актуальним в щонайближчий час.

Термін патентування та необхідні документи

В середньому термін реєстрації патенту на дизайн займає близько 18 місяців, на винахід – близько 3 років. Але, наприклад в США, є можливість прискорити експертизу, додавши необхідний пакет документів (патентний пошук, Форма перевірки патентної електронної системи) і заплативши збір, що зменшує термін реєстрації у два рази.

В цілому майже для всіх юрисдикцій пакет документів для реєстрації патенту на винахід, повинен виглядати наступним чином:

 • область техніки, рівень техніки;
 • короткий опис, повний;
 • реферат;
 • формули;
 • креслення.

Ми рекомендуємо перед подачею заявки, зробити патентний пошук (Prior art Search), в якому буде проаналізовано, чи володіє Ваш продукт усіма характеристиками для реєстрації в якості патенту. Також радимо вибирати фірму, якій Ви довіряєте і впевнені, що вони не будуть використовувати Ваші напрацювання.

Регистрация ПО в Украине – Патенты в IT. Как и что можно запатентовать
В Україні програмне забезпечення можна зареєструвати тільки в якості корисної моделі

Практичні аспекти патентування ПЗ

У зв’язку з тим, що IT рішення і програми стають необхідним атрибутом при веденні бізнесу, то в цій статті ми зробимо наголос на реєстрації програмного забезпечення в якості патенту.

Програми за своєю природою можуть представлятися в різних варіаціях:

 1. Алгоритм
 2. Інтерфейс
 3. Метод, спосіб використання, дії пристрою, ігри або програми
 4. Код
 5. Апаратура
 6. Архітектура

Перші три в цьому списку – є найпопулярнішими продуктами, які підлягають реєстрації та мають більше шансів бути захищеними патентом.

Найчастіше за допомогою патентів захищають алгоритм, інтерфейс і метод, яким ПЗ використовує технічні пристрої під час своєї роботи.

Приклади патентів в IT

В Патенті на корисну модель № 129836 (в Україні можливо зареєструвати програму тільки в якості корисної моделі) заявлено, що основним результатом заявленого способу в порівнянні з попередніми аналогами є спрощення алгоритму генерації закритих ключів і підвищення швидкості роботи.

Якщо розглядати США, то інтерфейси є найбільш поширеними в патентування.

Патент на винахід №10,664,797, яким володіє технологічна компанія Nvidia, розкриває новий графічний інтерфейс користувача для медіацентрів, а саме метод роботи розділів медіацентру для навігації по медіаконтенту.

Нещодавно Amazon отримав патент №10,664,797 на алгоритм контролювання обсягу даних по ділових операціях своїх продавців, починаючи від процесу постачання товару до доставлення його покупцеві, що підпадає під першу групу IT-продуктів.

Також є можливість отримати метод роботи гри. Англійська компанія International Game Technology зареєструвала ігрову систему і спосіб ставок.

Ми рекомендуємо, перш ніж запускати свій продукт в якості стартапу, не розкривати його через вчинення патентного пошуку, особливо до подачі заявки на патент. До того ж в США легше це зробити за допомогою Provisional patent application. За допомогою цієї заявки Ви можете попередньо «забронювати патент», якщо Ваш продукт ще до кінця не готовий, розписати найголовніші особливості та не боятися, що недобросовісний постачальник або партнер, подасть заявку раніше Вас.

Середня вартість патентів у світі

На закінчення хочемо торкнутися питання вартості патентування. Залежно від країни, а також системи подачі, ціни за реєстрацію патентів на винахід, можуть відрізнятися кардинально.

В Україні збори за повну реєстрацію, включаючи подачу, експертизу і видачу свідоцтва, досягають 300$ мінімально плюс послуги кваліфікованого юриста. У США збори мінімально досягають вже 500$. Якщо ж подаватися через систему Патентній кооперації, то необхідно буде сплатити якусь кількість зборів, починаючи зі збору національного відомства заявника і закінчуючи країною, в якій заявник хоче захистити свій винахід.

Водночас це безсумнівно цінний актив на майбутнє, адже Ви не тільки зможете захищати свої майнові права на патент від недобросовісних порушників, а й отримувати вигоду, у вигляді роялті мінімум 5% з кожного проданого товару або на інших умовах, в залежності від умов ліцензійного договору.

Вам потрібна допомога в ефективному захисту Вашого ПЗ або іншої інтелектуальної власності? Переходьте за посиланням і заповнюйте форму, ми відповімо на Ваші питання і надамо консультацію по темі патентування та авторського права.

0 коментарів

Опублікувати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Ваш надійний партнер по реєстрації та супроводу бізнесу за кордоном, підготовці фінансових звітів та аудиту, реєстрації торгових марок

РОЗДІЛИ САЙТУ

ПРО КОМПАНІЮ

Учасник міжнародної мережі постачальників послуг:

КОНТАКТИ

Офіс в Україні:
Київ, вул. Парково-Сирецька, 4В
Тел.: +380 (44) 374-50-80
Email: info@4b.ua

Офіс в США:
26 Diplomat Parkway Unit CU2-15 Hallandale, FL 33009
Тел.: +1 609 775 99 04
Email: usa@4b.ua