+38 (044) 374-50-80 info@4b.ua

Поняття подвійного оподаткування

  1. 4b.ua
  2. »
  3. Публікації
  4. »
  5. Податки
  6. »
  7. Поняття подвійного оподаткування
Ярослава Дьо
Юрист-експерт
відділу e-Сommerce
Дата публікації:

31

липня, 2018

Сьогодні ми докладно обговоримо подвійне оподаткування, розкриємо його суть і механізм роботи. Всі ці аспекти будемо розглядати на прикладі Amazon-підприємців і необхідність застосування таких аспектів саме для них.

Рано чи пізно, у кожного Amazon-підприємця настає період усвідомлення необхідності реєстрації компанії.. Компанія у зв’язці з банківським рахунком або правильно підібраною платіжною системою, є гарним інструментом для захисту бізнесу, врегулювання питання оподаткування і найголовніше – стрімкого розвитку бізнесу в цілому.

Для того, щоб краще розібратися що таке подвійне оподаткування і зрозуміти механізм його роботи, пропонуємо розглянути такий варіант:

Громадянин і податковий резидент України має Amazon аккаунт, зареєстрований на компанію. Для прикладу візьмемо американський ринок і найпростішу організаційно-правову форму компанії в США: LLC (Limited Liability Company), тобто товариство з обмеженою відповідальністю, наприклад, у Флориді.

У такій ситуації можливі два варіанти розвитку подій:

Варіант №1

Товар активно продається, обороти по аккаунту збільшуються, компанія декларує доходи, платить податки та весь зароблений дохід власник компанії реінвестує в бізнес (закупівля нових партій товару, оплата постачальнику, форвардерам, рекламних та маркетингових активностей).

Двойное налогообложение в Украине - Понятие двойного налогообложения

Ситуація, в якій ми можемо говорити про подвійне оподаткування, виникає, коли власник американської компанії (наприклад), будучи податковим резидентом України вирішить вивести дохід у вигляді дивідендів на особисті потреби.

Варіант №2

Ситуація з прибутками така ж, як і в першому випадку, але на цей раз власник бізнесу вирішив розподілити дохід компанії за допомогою виплати дивідендів акціонеру, тобто собі, скажімо так, на особисті потреби.

Поняття подвійного оподаткування виникає саме в Варіанті №2. Яким чином?

Подвійне оподаткування з боку України

Повернемося до того, що власник компанії громадянин і податковий резидент України, а за законодавством України та відповідно до статті 179 Податкового кодексу України (ПК) платник податків зобов’язаний подавати річну декларацію про майновий стан і доходи.

Це означає, що дохід у вигляді дивідендів від американської компанії повинен бути задекларований в річній декларації фізичної особи, і з цього доходу повинен бути сплачений податок. Такий податок сплачується не за ставкою 18%, як зазначено в статті 167.1 Податкового кодексу, до якої всі звикли, а за ставкою 9% + 1,5% військового збору, яка застосовується згідно ст. 167.5.4. ПК:

«..для доходів у вигляді дивідендів по акціях та/або інвестиційних сертифікатах, корпоративні правах, нарахованих нерезидентами, інститутами спільного інвестування та суб’єктами господарювання, які не є платниками податку на прибуток”.

Отже, з боку України щодо податків ситуація зрозуміла: отримали прибуток, задекларували його, заплатили податок за ставкою 10,5%, враховуючи військовий збір. А що ж в США?

Подвійне оподаткування з боку США

Відповідно до законодавства США, компанія LLC є простою або, як її інакше називають, прозорою організаційно-правовою формою. Головна її особливість полягає в тому, що компанія по суті не є суб’єктом корпоративного оподаткування.

Простими словами: це означає, що всі доходи, які отримала LLC відразу переходять у власність її учасників.

Кожен учасник повинен включати належну йому частку доходу LLC у свій сукупний річний дохід і сплачувати відповідний прибутковий податок в США. Тут ми розуміємо, що всі податкові зобов’язання LLC накладаються на фізичну особу – власника компанії. Податок, який має заплатити компанія, тепер переходить в декларацію фізичної особи.

А що зі ставками податків в США?

У своєму блозі ми вже неодноразово писали про податкову систему США, яка є трирівневої. Але в цій ситуації нас цікавлять тільки ставка податку на доходи фізичних осіб.

За законодавством США ця ставка розраховується за прогресивною шкалою від 15% до 38% в залежності від суми прибутку компанії (чим більше компанія заробила, тим більше податку платить фізична особа).

 

Відповідно до Конвенції про уникнення подвійного оподаткування, одна і та ж сума доходу не повинна обкладатися податками два рази (обома країнами). Податок сплачується в тій країні, в якій діє вища податкова ставка.

Повертаємося до виплати дивідендів та питання уникнення подвійного оподаткування. Після того, як всі податки по компанії були сплачені, приймається рішення про виплату дивідендів акціонеру.

Приклад розрахунку податків для подвійного оподаткування Україна – США

Для простоти розрахунку беремо суму в 50 000 $.

У США ця сума буде обкладатися за ставкою 15%, а в Україні за ставкою 10,5%, і тут включаєтьс Конвенція про уникнення подвійного оподаткування, яка була підписана між Україною і США в 1995 році.

Відповідно до цієї Конвенції одна сума не повинна обкладатися податком два рази обома країнами. Це означає, що власник компанії, задекларувавши та сплативши податки в США, звільняється від сплати податків в Україні, з огляду на те, що ставка в США вище, ніж українська (це дуже важливий момент).

При поданні річної декларації в державні органи України такій фізичній особі достатньо взяти довідку з американської податкової та довести, що 50 000 $ його доходу вже «чисті», тобто податок був сплачений.

Подібний принцип працює і за угодами України з іншими країнами щодо подвійного оподаткування.

0 коментарів

Опублікувати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Ваш надійний партнер по реєстрації та супроводу бізнесу за кордоном, підготовці фінансових звітів та аудиту, реєстрації торгових марок

РОЗДІЛИ САЙТУ

ПРО КОМПАНІЮ

Учасник міжнародної мережі постачальників послуг:

КОНТАКТИ

Офіс в Україні:
Київ, вул. Парково-Сирецька, 4В
Тел.: +380 (44) 374-50-80
Email: info@4b.ua

Офіс в США:
26 Diplomat Parkway Unit CU2-15 Hallandale, FL 33009
Тел.: +1 609 775 99 04
Email: usa@4b.ua