Податкова реформа ЄС 2021: адаптація e-commerce бізнесу до змін

На постійній основі ми відстежуємо податкове законодавство на предмет змін, які можуть вплинути на бізнес наших клієнтів і в обов’язковому порядку інформуємо їх в разі потреби.

З 1 липня 2021 року набула чинності реформа електронної комерції в ЄС, по якій пороги дистанційних продажів були скасовані і одночасно була введена система OSS (One-Stop-Shop), яка дозволяє продавцям декларувати і оплачувати VAT зі всіх своїх продажів в ЄС централізовано тільки в одній державі-члені ЄС (а не у всіх 27!/де ведуться продажі).

При досягненні порогу дистанційних продажів в країни ЄС в 10 000 EUR (без VAT) за рік, необхідно реєструватися в OSS і стягувати ставку VAT за місцем знаходження Вашого покупця для всіх продажів в інші країни.

Портрет клієнта

Наш клієнт – естонська компанія, яка активно займається торгівлею на Амазон з 2017 року. Продажі ведуться на Амазон в Англії і ЄС, і торговий оборот компанії складає більше 10 000 євро в місяць. Товари зберігаються в Англії і Німеччині. Компанія зареєстрована для VAT в Англії, Німеччині та Франції.

Опис проблеми

Ми ведемо бухгалтерський облік цієї компанії і в рамках підготовки наших клієнтів до змін в податковому законодавстві ЄС, ми зв’язалися з компанією і запропонували спосіб її адаптації до майбутніх змін.

Бізнес клієнта активно розвивається, продажі ростуть і в зв’язку з цим компанія легко перевищувала пороги дистанційних продажів в країнах ЄС (більш відомі як thresholds)

Довідка: За чинним серед країн ЄС правилам, а саме «місце поставки» вигається, щоб продавці стягували ПДВ за ставкою ПДВ країни проживання свого покупця при досягненні певного порогу продажів (так званий threshold) – це відомо, як принцип призначення (споживання).

Це означає, що продавці повинні реєструвати ПДВ в кожній країні, де досягли порогу дистанційних продажів (найчастіше цей поріг становить 35 000 євро, однак в Німеччині, Нідерландах і Люксембурзі – 100 000 євро).

У 2020 році компанія клієнта перевищила threshold у Франції і в зв’язку з цим була зареєстрована для VAT FR, також практично був перевищений threshold в Іспанії.

До слова, ми постійно відстежуємо чи не перевищені thresholds для наших клієнтів.

Спосіб вирішення проблеми

Ми проаналізували вплив реформи електронної комерції в ЄС як на компанії, які зареєстровані в ЄС, так і за межами євросоюзу. Детальніше розглянемо вплив реформи на компанії ЄС, тому що бізнес клієнта знаходиться в ЄС.

У червні 2021 роки ми обговорили з клієнтом чи зберігається товар у Франції і запропонували закрити VAT FR і зареєструвати OSS в Естонії (OSS для компаній з ЄС реєструють тільки в країні реєстрації компанії).

В результаті ми зареєстрували VAT в Естонії для реєстрації в OSS, а далі зареєстрували OSS в Естонії і скасували реєстрацію VAT FR з 1 липня 2021 року.

Результат

18 червня 2021 року ми зателефонували і обговорили з клієнтом подальший план дій.

У той же день було подано заяву на закриття VAT номера у Франції. Для прийняття заяви потрібно було подати звіт за червень 2021 – останній звітний період до вступу OSS в силу.

Технічно отримати дані про продажі на Амазон можна з 5 числа, тому звіт був поданий 10 липня 2021 року. VAT номер був закритий 15 липня 2021 року.

28 червня 2021 року було подано заяву на реєстрацію OSS з 1 липня 2021 року в департамент Естонії. Вже на наступний день (29 червня) заяву було схвалено.

В результаті адміністративний тиск на бізнес було зменшено. Клієнту не потрібно обслуговувати звітність VAT FR (12 звітів за рік), також не потрібно реєструвати VAT і подавати звіти по VAT номерах в країнах, де перевищені пороги дистанційних продажів. Подаватиметься лише щоквартальна звітність OSS (4 звіти в рік).

Як адаптувати бізнес до реформи електронної комерції в ЄС?

Ось кілька порад, які допоможуть підготуватися до впливу нової реформи.

 • Переглянути та оновити дані вашого облікового запису продавця на Amazon
  Перевірте, чи правильно вказано реєстраційну адресу компанії і дані по реєстрації VAT в країнах ЄС.
 • Перевірте зазначені ціни товарів
  Продавець повинен вказувати ціни товарів для покупця з урахуванням усіх застосованих податків, включаючи VAT країни покупця. Наприклад, лістинги на Amazon.es повинні включати іспанський VAT за відповідною ставкою – 21%.
  Налаштування ціноутворення можна подивитися в розділі “Manage inventory”.
 • Автоматизуйте виставлення рахунків з VAT для зручності
  У квітні Амазон ввів нову метрику, яка оцінює коректність виставлених інвойсів. Для автоматизації виставлення інвойсів Ви можете підключити Amazon VAT calculation service.
 • Перевірте і підтвердіть (в разі необхідності) свої зобов’язання по реєстрації VAT в ЄС
  Продавці як і раніше, зобов’язані бути зареєстрованими для VAT в країнах, де зберігають товари, і подавати звітність в цих країнах.

Замовте БЕЗКОШТОВНУ консультацію

Гарантовано надамо цінну інформацію безпосередньо для вашого бізнесу

Інші кейси
команди 4b

Відхилення заявки на отримання Amazon Brand Registry в США

Фінальна відмова – маркер того, що шанси на отримання патенту наближаються до мінімуму. Але цей кейс свідчить: не варто прощатися з уже зробленими інвестиціями в охорону прав інтелектуальної власності.

Фінальна відмова патентної експертизи – не привід втрачати надію

Фінальна відмова – маркер того, що шанси на отримання патенту наближаються до мінімуму. Але цей кейс свідчить: не варто прощатися з уже зробленими інвестиціями в охорону прав інтелектуальної власності.

Додаткова верифікація акаунтів, які досягли виплат в розмірі 15 тисяч євро

Нормальна практика на європейських амазон-акаунтах проводити додаткову верифікацію при досягненні ліміту виплат 15000 євро. Але не завжди все відбувається гладко і з першого разу.