Порядок подання звітності по КІК в Україні у 2023 році

Час читання: 20 хвилин

2023 рік – це перший рік подання звітності за контрольованими іноземними компаніями за звітний період 2022 року. У цій статті ми розглянемо детально подання звітів: хто і коли має це робити, які є штрафи за несвоєчасне подання та як правильно підготувати всі необхідні документи.

Додатково розглянемо які зміни може внести до процесу законопроект 8137, який зараз перебуває на розгляді, та як підготуватися до можливих новацій у питаннях подання звітів КІК.

Обов’язки, що виникають у контролюючої особи

Контрольованою іноземною компанією відповідно до українського законодавства вважається будь-яка юридична особа та, в деяких випадках, утворення без статусу юридичної особи (партнерства, трасти, фонди), що зареєстрована у будь-якій країні, крім України, і при цьому контролюється податковим резидентом України.

Контролюючою особою може вважатися як фізична особа так і юридична особа (компанія). І перший обов’язок, який у них виникає – це подання повідомлення про придбання, зміну або втрату частки в іноземній компанії. Детально ми розглянули питання про те, хто, у яких випадках та як подає відповідне повідомлення до податкової в попередній статті.

Другий обов’язок – це підготовка фінансової звітності про діяльність компанії та отриманий прибуток. І, в деяких випадках, сплата податків, якщо немає умов для звільнення від оподаткування. Саме ці два питання ми розберемо у цій статті.

В яких випадках необхідно подати звіт про КІК

Якщо ви за актуальними законодавчими нормами є контролюючою особою, то звіт подаєте у будь-якому випадку. Не є приводом для звільнення від подання звітності жодна з цих ситуацій:

 1. Наявність підстав для КІК-звільнень (коли фінансовий результат КІК не збільшує податкову базу контролюючої особи).
 2. Збитковість КІК (негативне значення прибутку КІК до оподаткування).
 3. КІК, що не працює: навіть якщо ваш звіт буде порожнім, його все одно необхідно подати.
 4. КІК, що ліквідувалися не через процедуру ліквідації (залишені компанії, ліквідовані відповідними органами країн самостійно за відсутність сплати податків та відсутність діяльності).

У кожному з цих випадків ви зобов’язані подати звіт у встановленому порядку.

Єдина ситуація, за якої ви не подаєте звіт – це якщо ви втратили статус контролюючої особи до кінця звітного періоду. Наприклад, продали частку або з якихось причин припинився фактичний контроль. У такому разі ви зобов’язані подати до податкової повідомлення про те, що більше не є для компанії контролюючою особою. І в такому разі подавати звіт вам не потрібно.

Оподаткування КІК

Отже, у вас є іноземна компанія, яка вже сплатила податки в країні реєстрації. Як і чому може виникнути потреба сплачувати податки ще й в Україні? І скільки їх доведеться заплатити?

На щастя, є дуже велика ймовірність, що додатково вам витрачатися не доведеться.

Звільнення від оподаткування КІК

Почнемо з короткого пояснення: якщо ви зареєстрували компанію в таких популярних країнах як Польща, США чи Великобританія, дохід – менше 2 млн євро на рік, а діяльність активна (виробництво, послуги, торгівля, IT), то додаткових податків в Україні платити не доведеться .

А тепер розберемо ці умови більш предметно, щоб зрозуміти, якими нормами цей процес регулюється. Враховуються кілька критеріїв.

Перший – чи є між країною реєстрації та Україною договір про відсутність подвійного оподаткування? Такі договори підписані з багатьма юрисдикціями: США, Великою Британією, Кіпром, Грузією, Чехією, Естонією тощо (усього 73 країни). Якщо такий договір є, то можливе звільнення від податків в одному з двох випадків (достатньо однієї з умов):

 1. Основна діяльність компанії – активна, тобто компанія щось виробляє, надає послуги та несе відповідні ризики, а частка її пасивного доходу не перевищує 50% усієї суми доходів. Пасивним доходом у цьому контексті вважаються роялті, дивіденди, відсотки за депозитами, які отримує ваша КІК.
 2. Ваша КІК сплачує в країні реєстрації податок на прибуток не менше базової ставки податку на прибуток підприємств в Україні, або менше такої ставки не більш як на 5%. Якщо точніше, то в Україні ефективна ставка – 18%, тож у країні реєстрації ефективна ставка має бути 13% або більше.

Ефективна ставка – це сума всіх податкових зборів, які сплачуються з доходу (наприклад, прибутковий податок + ПДВ + військовий збір) за вирахуванням можливих відшкодувань та пільг.

Наприклад, в Україні податок на прибуток 18%, а у Польщі ваша компанія сплачує не 19% загальної ставки, а як нове підприємство користується пільговою ставкою для нових компаній у 9%. У такому разі ефективна ставка в Польщі буде 9% і, якщо немає інших умов звільнення від податків за КІК, вам доведеться їх сплатити.

Так, станом на 2023 рік в Україні діють такі ставки:

 • 18% – податок на прибуток для юридичних осіб;
 • 18% – податок на доходи фізичних осіб плюс 1,5% військовий збір – для фізичних осіб;
 • 9% – для проміжних дивідендів фізичних осіб.

Другий критерій, передбачений пунктом 392.4.1 пункту 392.4 статті 392 Податкового кодексу України, який дозволяє уникнути додаткового оподаткування – це розмір вашого скоригованого прибутку (розглянемо це питання більш детально у наступному розділі). Якщо сума прибутку від усіх КІК, що вам належить, не перевищує 2 млн євро за звітний рік, то цей прибуток не обкладається додатковим податком в Україні.

Третій допустимий критерій, згідно з вищезгаданим пунктом 392.4.1 пункту 392.4 статті 392 Податкового кодексу України – це публічність вашої КІК. Якщо її акції представлені на біржі, схваленій Кабміном, ви також не сплачуєте в Україні додаткових податків на її скоригований прибуток.

Четвертий – благодійність. Якщо ваша іноземна компанія може підтвердити, що доходи не розподіляються між засновниками та учасниками, а віддаються на благодійність відповідно до законів країни реєстрації, то також не потрібно сплачувати податки в Україні. Цю норму закріплено пунктом 392.4.1 пункту 392.4 статті 392 Податкового кодексу України.

Якщо ж ви як контролююча особа не потрапляєте під жодну з умов попереднього пункту, то все ж таки змушені сплачувати податок в Україні. А отже повинні знати, що оподаткуванню підлягає не весь прибуток вашої КІК, а лише частина скоригованого прибутку, пропорційна долі, якою ви володієте на кінець звітного періоду.

Скоригований прибуток

Скоригований прибуток – це фінансовий показник, який відображає прибуток компанії, скоригований на певні витрати або доходи, які не пов’язані з її основною діяльністю. Це дозволяє більш точно оцінити реальну прибутковість компанії та її фінансовий стан. Відповідно, податок стягується із суми після всіх коригувань.

Критерії коригування для 2022 та 2023 звітних років дещо відрізняються.

Коригування прибутку до оподаткування 2022:

 1. Віднімається прибуток, отриманий через постійні представництва в Україні.
 2. Скоригований прибуток КІК зменшується на суму нарахованих доходів від участі в капіталі українських юридичних осіб та на суму дивідендів від українських резидентів.
 3. При ланцюжку володіння за послідовними КІК – скоригований прибуток першого КІК зменшується на суму нарахованих доходів від участі у капіталі в інший КІК і на суму дивідендних доходів, що виплачені чи підлягають виплаті на користь першого КІК з інших КІК.

Коригування прибутку до оподаткування 2023:

 1. Збитки КІК за інвестиційними операціями з ЦП чи корпоративними правами відносяться на майбутні періоди.
 2. Процентні витрати визнаються у розмірі не більше 30% від суми фінансового результату до оподаткування, відрахування фінансових витрат та суми амортизаційних відрахувань КІК за даними фінансової звітності звітного (податкового) періоду, в якому здійснюється нарахування таких відсотків.
 3. Не враховуються збитки від переоцінки ЦП, крім ОВДП та облігацій місцевих позичок, та інвестиційні втрати від вкладень у пов’язаних осіб.
 4. Доходи та витрати КІК за операціями із пов’язаними особами визначаються за правилами ТЦУ України.

Усі ці коригування та інші додаткові відомості про фінансові операції відображаються у Додатках до звіту. Усього їх три: Додаток К, Додаток ТЦ, Додаток ЦП. Більш детально ми про них скажемо в розділі, присвяченому оформленню звіту.

Строки подачі звітності

Незважаючи на те, що норми про КІК були прийняті в українському законодавстві ще у 2020 році, але спочатку у зв’язку з карантином, а потім війною (зміни до ПКУ від 7 березня та 25 листопада 2022 року) терміни подання звітності переносилися, тож термін подання перших звітів настає лише 2023 року. Розберемо цей момент детальніше.

Звіт потрібно подати лише у тому випадку, якщо ви є контролюючою особою на момент 31 грудня 2022 року (або іншого звітного періоду, якщо це передбачено країною реєстрації). Тобто, наприклад, ви придбали частку КІК у травні 2022 року та подали відповідний звіт, а потім у жовтні 2022 року цю частку продали і також подали до податкової відповідного повідомлення, то ви перестаєте вважатися контролюючою особою і за діяльністю цієї компанії вам звіт подавати не потрібно.

Термін подання цього повідомлення для компаній, зареєстрованих у 2022 році, сплив у березні 2023 року, відповідно до змін до Податкового кодексу України від 25 листопада 2022 року. І зараз таке повідомлення потрібно подати в період 60 календарних днів. Детально умови та процес подання таких повідомлень ми розглянули у нашій попередній статті.

Після подання повідомлення необхідно підготувати та подати звіт про діяльність компанії. Подається він разом із річною декларацією фізичної особи або податковою декларацією підприємства за звітний податковий рік. А точніше:

 • для фізичної особи – до 1 травня року, наступного за звітним (тобто до 1 травня 2023 року для звіту за результатами 2022 року);
 • для юридичної особи – до 1 березня року, наступного за звітним.

Однак поки що є можливість подання спрощеної звітності. Повний звіт щодо КІК вимагає надати фінансові показники діяльності компанії. Але якщо у вас цих даних немає, ви можете подати спрощений звіт, без фінансових показників, у встановлений термін. А далі зобов’язані до кінця звітного року зібрати та надати відповідні фінансові показники для повного звіту. Більш детально ми розглянемо це у наступних розділах.

Також є можливість подати звітність лише у 2024 році, разом із фінансовою звітністю за 2023 рік. Але при цьому у звіті має бути зазначено скоригований прибуток КІК за 2022 рік відповідно до задекларованих показників за 2023 рік. У такому разі штрафи не застосовуватимуться. Ця норма регулюється пунктом 54 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ.

Що таке звітний період КІК та чому це впливає на зобов’язання подання звіту?

Звітним періодом в Україні вважається календарний рік, з 1 січня по 31 грудня. Відповідно, податкова відстежує результати та стягує податки з доходів, отриманих саме за цей період. І якщо в країні реєстрації вашої КІК діють такі ж правила, то ви подаєте звіт у 2023 році за весь 2022 рік.

А, наприклад, у компанії, зареєстрованої в США, звітний період починається з 1 жовтня 2022 року і закінчується 30 вересня 2023 року. Відповідно, у звіті враховуватимуться операції саме за цей проміжок часу. Тоді звіт подаватиметься у 2024 році, спільно зі звітністю за весь 2023 рік.

Інший приклад – ви придбали компанію, зареєстровану у Канаді у січні 2021 року. Вона має звітний період з 1 квітня 2021 року до 31 березня 2022 року. Тому коли ви подаєте у 2023 році до української податкової звіт за 2022 рік, то включаєте в нього дані про КІК тільки за операції з 1 квітня 2021 року до 31 березня 2022 року.

У новому законопроекті 8137 розглядають можливість подавати фінансову звітність через рік після звітного періоду. Тобто, наприклад, у 2026-му за 2024 рік. Ця норма вводиться для того, щоб компанії могли без поспіху підготувати фінансовий звіт. Якщо цей законопроект буде ухвалено, то у скороченому звіті більше не буде потреби.

Штрафи за подання звітності про КІК

За 2022 та 2023 звітні роки штрафи та пеня за несвоєчасне подання звітності по КІК не застосовуються. Ця норма регулюється ст. 54 Перехідних положень Податкового кодексу.

І це великий плюс, оскільки штрафи за різні види порушень у цій сфері дуже великі: від 50 до 1000 прожиткових мінімумів (на 1 січня 2023 року). Тобто при розмірі прожиткового мінімуму 2684 грн – від 134 200 до 2 684 000 грн.

Важливо пам’ятати, що ця норма стосується саме подання звітності щодо діяльності компанії. Але ніяк не стосується подання Повідомлення про КІК.

Як оформити звіт КІК

Як подається звіт? Подається він в електронній формі через особистий кабінет разом із декларацією у відповідний термін, за кожною КІК окремо. Тобто якщо ви – контролююча особа у кількох іноземних компаніях, то вам потрібно підготувати декілька звітів.

Для цього потрібно заповнити відповідні стандартизовані бланки. Форми цих звітів затверджено Наказом Міністерства фінансів №254 від 25 серпня 2022 року. Наразі, станом на березень 2023 року, законодавство передбачає можливість подати спочатку скорочений звіт щодо КВК, а потім, до кінця року, повний звіт.

Різниця між ними дуже проста: збігаються всі дані, окрім фінансових показників. У спрощеному звіті їх подавати не потрібно.

Спрощений звіт КІК

Він складається з 19 пунктів і повністю повторює пункти з 1 по 10 і з 12 по 20 основного звіту. Пропущений 11 пункт – це інформація про кількість працівників компанії.

Які дані потрібно заповнити?

 1. Тип звіту: звітний, звітний новий або уточнюючий та строк, за який подається звіт.
 2. Дані про контролюючу особу: податковий номер або серія та номер паспорта, найменування органу, до якого подається звіт, вид контролю за КІК (формально-юридичний чи фактичний).
 3. Дані про іноземну компанію: організаційно-правова форма, назва та юридична адреса українською та англійською мовами, країна, в якій зареєстровано КІК, реєстраційний та податкові номери, межі звітного періоду в країні реєстрації, якщо вони відрізняються від календарного року.
 4. Розмір часток володіння, у тому числі з розбивкою на пряме та опосередковане володіння (у відсотках). А також структура володіння, якщо воно є опосередкованим (через інших осіб, через утворення без статусу юридичної особи, через пов’язаних осіб).
 5. Якщо звіт подається на підставі фактичного контролю, то вказати причини його виникнення (довіреність, право на керування рахунками тощо).
 6. Дані про номінального власника (ПІБ або повне найменування юридичної особи, паспортні дані або реєстраційний код юридичної особи, юридична адреса).

Важливо! Дані заповнюються українською та англійською мовами, незалежно від місця реєстрації компанії. Відповідно, якщо ваша КІК – німецька, французька, польська тощо, то необхідно заздалегідь подбати про наявність коректного перекладу інформації українською та англійською.

Завантажити скорочену форму (нова версія 2023):

Повний звіт КІК

Якщо ви подавали скорочений звіт, то повний необхідно підготувати та подати до 31 грудня 2023 року, якщо інші терміни фінансової звітності не передбачені країною реєстрації КІК. Подібні приклади ми розглянули у розділі про терміни подачі.

По суті вам необхідно взяти той самий скорочений звіт та доповнити його інформацією про фінансові показники. З пункту 1 по 20 – ті самі дані, тільки додається пункт 11, про кількість співробітників.

Наступні пункти, з 21 по 30, стосуються податків та прибутку як самої іноземної компанії, так і безпосередньо контролюючої особи. Усі розрахунки подаються у гривнях без копійок. Покроково розглянемо, які дані потрібно підготувати:

 1. Валюта звітності (валюта країни реєстрації) та курс гривні, за яким усе буде перераховуватись. Зверніть увагу, використовується так званий середньозважений курс за підсумками всього звітного року.
 2. Суми доходів та прибутку КІК від операційної діяльності та прибуток до оподаткування. Сюди включаються доходи від продажу товарів, майна, послуг, роялті, відсотки, премії тощо.
 3. Скоригований прибуток: прибуток або збитки за підсумками фінансового результату до оподаткування та коригування фінрезультату. Якщо цей пункт заповнюється, то разом зі звітом необхідно подати Додаток К, де показані всі необхідні розрахунки.
 4. Частка прибутку КІК, яка є базою оподаткування контролюючої особи – пропорційно її частці у компанії.
 5. Сума прибутку, звільненого від оподаткування, якщо для цього є умови і самі які умови.
 6. Якщо іноземна компанія отримувала дивіденди від українських компаній, то також необхідно вказати суми та вказати підконтрольних осіб, через які ці дивіденди були отримані. Якщо такі дивіденди були отримані, вам знадобляться паспортні або реєстраційні дані цих осіб.
 7. Сума прибутку, фактично виплачена контролюючій особі.
 8. Перелік операцій, які були проведені КІК з:
  • пов’язаними особами-нерезидентами;
  • нерезидентами, зареєстрованими в країнах (територіях), включених до Переліку №1045: це країни, в яких податок на прибуток підприємств на 5 або більше процентних пунктів нижчий, ніж в Україні, або ж надаються пільгові умови податку на прибуток.
  • нерезидентами, організаційно-правова форма яких потрапляє до Переліку №480: це форми реєстрації підприємств, які залежно від законодавства країни реєстрації також звільнені від сплати податку на прибуток. Якщо на ці суми було скориговано прибуток КІК, ці дані також мають бути зазначені у Додатку К.
 9. Сума прибутку КІК, отриманого від усіх постійних представництв в Україні у розрізі кожного з них. Цю суму також відображають у Додатку К.

Фінальна частина – інформація про Додатки, якщо вони включені до звіту:

 • Додаток К – власне таблиця з коригуваннями прибутку.
 • Додаток ТЦ – складається у разі, якщо було самостійне коригування ціни контрольованих операцій у звітному періоді.
 • Додаток ЦП – звіт з операцій з цінними паперами.

Також до звіту додається засвідчена належним чином копія фінансової звітності КІК, і, якщо це необхідно, заява про відмову від звільнення від оподаткування прибутку контрольованої іноземної компанії, яка подається у довільній формі відповідно.

Повна форма звіту з додатками К, ТЦ, ЦП:

Аудиторська перевірка та первинні документи КІК

Податкова інспекція, і вони наголошують, може вимагати у вас надання аудиторської звітності з фінансів іноземної компанії, яку ви контролюєте. Причому ця звітність має бути складена за міжнародними стандартами.

З більшою ймовірністю таку звітність вимагатимуть у тих осіб, які самі складали фінансову звітність виключно для Української податкової. Таке відбувається в тому випадку, якщо законодавство країни реєстрації вашої КІК не вимагає звітувати за аналогічними показниками.

Також вкрай бажано підготувати первинні документи, оскільки можуть вимагати у процесі перевірки.

Обидва ці додаткові джерела інформації так само, як і звіт, мають бути або українською, або англійською мовою. Якщо оригінали документів іншою мовою, вам необхідно буде підготувати переклади.

Відповідно до ст. 392.6.4.4 Податкового кодексу України, перевірка контролюючої особи не може проводитися частіше, ніж один раз на два календарні роки. Проте перевірки щодо КІК не належать та не впливають на строки та порядок проведення інших перевірок, передбачених ст. 75 того ж таки кодексу.

Однак у контексті перевірок також важливо згадати законопроект 8137.

На даний момент ст. 39-2.6.4.1 передбачається лише 2 підстави для перевірки контролюючої особи:

 • коли контролюючий орган дізнався про неподання звітності (або подання її з порушеннями);
 • ненадання відповіді на їх запит.

За новим законопроектом цей пункт планують доповнити новими підпунктами, які дадуть можливість проводити позапланову документальну перевірку, якщо:

 • контролюючий орган буде вважати, що інформація у вашому звіті не є вичерпною або не відображає інформацію стосовно всіх ваших КІК;
 • контролюючий орган дізнається про те, що ви несвоєчасно подали або взагалі не подали повідомлення про КІК.

Як бачимо, підготовка звіту щодо діяльності контрольованої іноземної компанії потребує збору та підготовки досить великої кількості інформації. Особливо в тих випадках, коли законодавство країни реєстрації КІК ліберальніше за українське і не вимагає аналогічної фінансової звітності. Правильно підготувати та подати всі необхідні документи вам допоможуть фахівці компанії 4В.

корисні матеріали в нашому блозі

Як отримати патент на винахід в Україні. Частина 1

Чим далі, тим швидшим стає процес технологічних змін: нові пристрої, нові методи, нові речовини, нові способи виконання звичайних завдань. Штучний інтелект кінець кінцем! Зараз не проходить дня, щоб десь не з’являлись нові технологічні продукти. І в умовах постійно зростаючої конкуренції патентування своїх винаходів – важливий інструмент боротьби за ринкові ніші і можливість забезпечити своєму бізнесу […]

читати далі
Як зареєструвати торгову марку у Великобританії

За даними урядового порталу Великобританії, кількість заявок на реєстрацію торгових марок у цій країні стрімко збільшується рік у рік. Якщо у 2016 році кількість охочих захистити свій бренд становила всього 65 710 осіб, то у 2021 році їх було вже 196 639. Експерти пояснюють таку тенденцію насамперед виходом Великобританії з Євросоюзу, про що свідчить велика […]

читати далі
Як відкрити компанію в Естонії. Інструкція

Естонія – одна з найпривабливіших країн для відкриття бізнесу у Європі. Це пов’язано з розвиненою цифровою інфраструктурою (перше місце в рейтингу Internations у категоріях “вільний доступ в інтернет” та “держпослуги онлайн”), простою системою оподаткування та підтримкою підприємництва у вигляді державної програми e-Residency, яка допомагає нерезидентам відкрити свій бізнес в Естонії. Ця стаття допоможе вам прискорити […]

читати далі