Як відкрити рахунок у європейському банку для компанії українцю

Як відкрити розрахунковий рахунок для компанії у європейському банку. Інструкція

Час читання: 12 хвилин

Корпоративний розрахунковий рахунок у Європі – це найважливіший інструмент для власників бізнесу, які ведуть свою діяльність у декількох країнах або мають міжнародних партнерів. Відкриття рахунку в європейському банку дозволяє проводити фінансові операції у різних валютах, здійснювати розрахунки з іноземними контрагентами та надійно зберігати кошти. У цій статті поговоримо про те, як відкрити банківський рахунок у Європі, що для цього потрібно і скільки така процедура буде коштувати.

Хто може відкрити рахунок у Європі

Щоб відкрити корпоративний розрахунковий рахунок у Європі, необхідно мати юридичний статус компанії, зареєстрованої в одній із країн Євросоюзу чи Європейського економічного простору. Крім того, потрібно надати документи, що підтверджують особу та адресу директорів та бенефіціарних власників компанії, а також докази її діяльності та фінансового стану.

Вимоги щодо відкриття корпоративного розрахункового рахунку у європейському банку можуть відрізнятися залежно від конкретної країни. Однак, загалом, для цього необхідно, щоб компанія відповідала таким критеріям:

 • Бажано мати юридичну адресу в країні відкриття рахунку. Це може бути офіс, склад, виробниче чи інше приміщення, де компанія фактично здійснює свою діяльність. Наприклад, у Великобританії та Польщі це обов’язкова умова, а в Німеччині банки можуть вимагати від вас кредитної історії в країні.
 • Мати зареєстрований юридичний капітал. Розмір статутного капіталу може змінюватись в залежності від країни та типу компанії.
 • Мати статут та інші установчі документи, оформлені відповідно до законодавства країни відкриття рахунку.
 • Мати директора чи управляючого, який є громадянином чи резидентом країни відкриття рахунку.
 • Залежно від обраного банку можуть знадобитися додаткові відомості та умови, такі як мінімальний баланс на рахунку, щомісячна комісія, ліміти операцій тощо.

Важливо! Європейські банки ретельно перевіряють заявки на відкриття рахунків нерезидентами. Причиною відмови може бути перебування у списках санкцій, невизначені джерела доходів, розбіжність цілей активів із заявленими, і навіть некоректність подання документів. Шанс повторного розгляду заявки мінімальний, є можливість потрапити до чорних списків. Тоді ви не зможете відкрити рахунок у жодному банку Євросоюзу.

Переваги відкриття рахунку в банку Європи

Перед тим, як відкрити рахунок за кордоном, громадянам України необхідно переконатися, що переваг банківської системи в Європі більше, ніж недоліків. Чи дійсно вам потрібний рахунок у європейському банку? Перерахуємо фактори на користь позитивної відповіді:

 1. Свобода ведення бізнесу у Європі. Європа є одним із найбільших економічних центрів світу, і відкриття рахунку у місцевому банку дає бізнесу можливість вести справи у всьому регіоні. Це включає укладання угод з компаніями на території Євросоюзу, ведення рахунків у євро та доступ до місцевих фінансових ринків. Наприклад, компанія, яка хоче експортувати свої товари до ЄС, може відкрити рахунок у європейському банку, щоб приймати платежі від клієнтів із єврозони.
 2. Поліпшення ділової репутації. Наявність рахунку в європейському банку може підвищити ділову репутацію компанії та довіру до неї з боку європейських партнерів. Це пов’язано з тим, що місцеві банки вважаються надійнішими та стабільнішими, ніж банки в інших країнах. Наприклад, якщо фірма з України хоче укласти угоду з компанією в ЄС, наявність рахунку в європейському банку може підвищити шанси на успіх.
 3. Зниження витрат. Європейські банки можуть пропонувати вигідніші умови для корпоративних рахунків, ніж банки в інших країнах, включаючи нижчі комісії за перекази. Крім того, відкриття рахунку в Європі дозволяє уникнути подвійної конвертації під час проведення фінансових операцій. Наприклад, комісії за міжнародні перекази можуть бути значно нижчими, якщо вони здійснюються між рахунками в європейських банках.
 4. Гарантоване збереження коштів. Європейські банки регулюються строгими правилами, які забезпечують захист вкладів клієнтів. Наприклад, у Німеччині гарантійне відшкодування у разі банкрутства банку становить 100 000 євро на одного клієнта, а у Великій Британії – 85 000 фунтів стерлінгів. Це забезпечує додатковий захист коштів бізнесу, що зберігаються на рахунку в європейському банку.

Крім того, маючи рахунок у банку Європи, ви можете брати участь у програмах підтримки малого та середнього бізнесу, керувати своїми фінансами через онлайн-банкінг, мобільний додаток або телефонний сервіс, а також розраховувати на високий рівень конфіденційності ваших даних.

Можливість відкриття рахунку нерезидентами

У питанні резидентства заявника загальна ситуація є неоднозначною. На законодавчому рівні немає перешкод для відкриття банківського рахунку в Європі нерезидентам. Однак, на практиці це зробити буде складніше, ніж резидентам. Таких заявників очікує ретельніша перевірка, підвищені комісії та постійний моніторинг фінансових операцій за рахунком. Окремі банки вимагають, щоб директор вашої компанії був резидентом країни, де ви відкриваєте корпоративний рахунок. 

Мінуси відкриття банківського рахунку в Європі

Зрозуміло, що бочка меду переваг рахунку в європейському банку не може обійтися без ложки дьогтю. Перед початком процедури ви повинні бути впевнені, що вам це дійсно необхідно (наприклад, ви відкрили компанію в одній із країн Європи, і вам потрібний банківський рахунок для виконання фінансових операцій та зберігання коштів). Серед головних недоліків виділяють такі:

 • Складна та тривала процедура відкриття рахунку. Найчастіше, щоб відкрити рахунок у європейському банку українцю, необхідно особисто відвідати банк у країні реєстрації компанії. Це буде складно для більшості чоловіків-українців, оскільки умови виїзду з країни чоловічого населення дуже обмежені. Крім того, процес відкриття рахунку може тривати декілька тижнів і навіть місяців.
 • Високі вимоги до компаній-власників рахунку. Наприклад, щодо розміру статутного капіталу, досвіду роботи на ринку та наявності позитивної кредитної історії. Це ускладнить відкриття рахунку для невеликих та молодих компаній.
 • Дороге обслуговування. Вартість обслуговування корпоративного рахунку в Європі може бути вищою, ніж в Україні.
 • Підвищений ризик блокування рахунку за найменшої підозри щодо законності операцій та джерел активів. Європейські банки ставляться до рахунків нерезидентів із випередженням, і завжди уважніше шукають ознаки шахрайства та відмивання грошей. 

Перед відкриттям рахунку у банку ЄС необхідно ретельно оцінити всі переваги та недоліки цього рішення. Якщо компанія відповідає вимогам банків та готова до складного та тривалого процесу, то відкриття рахунку у банку Європи буде вигідним рішенням.

Процедура відкриття рахунку

Найскладніше у процесі відкриття рахунків у європейських банках – це підготовка документів та проходження перевірок. Сам процес виглядає так:

Крок 1: виберіть банк

Вивчіть інформацію про банки країни, де плануєте відкрити рахунок. Дізнайтеся, які з них лояльно ставляться до нерезидентів, прочитайте умови обслуговування та вимоги до заявника. У різних банках умови та розцінки можуть сильно відрізнятися. Виберіть найкращий для вас варіант.

Крок 2: підготовка документів

Це дуже важливий момент, адже другого шансу може не бути (європейські банки мало коли витрачають час на розгляд повторних заявок). Зібраний пакет документів має в точно відповідати вимогам банку і місцевому законодавству. Усі папери мають бути завірені нотаріально. Документи, які обов’язково запитують усі банки Європи:

 • посвідчення особи заявника;
 • квитанції про оплату комунальних послуг (не старше 3-ох місяців) для підтвердження місця проживання;
 • Curriculum vitae (CV);
 • банківська виписка, якщо ви вже маєте рахунок в іншому банку;
 • докази законності джерел доходу.

Крок 3: KYC – підтвердження особи нерезидента

Європейські банки вимагають від заявників-нерезидентів підтвердити свою реальність. Для цього вам доведеться заповнити анкету та надіслати банку верифікаційні документи. Відомості, які вам необхідно буде надати:

 • резидентство;
 • джерела доходів;
 • дані про бізнес та контрагентів;
 • активи у власності;
 • адресу реєстрації та проживання;
 • політична активність (якщо є);
 • зв’язки з компаніями та фізособами, які перебувають під санкціями;
 • зв’язки з Україною, Росією та США.

Крок 4: подання заявки

Деякі європейські банки припускають віддалене відкриття рахунку. У цьому випадку вам потрібно буде пройти співбесіду з менеджером банку онлайн, а зібрані документи надіслати міжнародною поштою (копії – на Email). Однак для схвалення заявки та підписання документів у більшості випадків керівництво банку наполягатиме на особистій зустрічі.

На етапі співбесіди ризик отримати відмову також дуже високий: приводом може стати повнота і виразність відповідей на запитання при співбесіді, слабке розуміння особливостей місцевої банківської системи та законодавства, спроби змінити діловий тон співбесіди на особистий довіру. До того ж для ведення переговорів знадобиться володіння англійською мовою, як мінімум (а краще – рідною мовою банківського співробітника).

Українцям відкрити корпоративний рахунок у ЄС буде ще складніше, оскільки Україна наразі ставитиметься до високоризикових країн.

Інформація, яку запитує банк, щоб відкрити рахунок

Європейські банки з підозрою ставляться до нерезидентів, які бажають відкрити корпоративний розрахунковий рахунок. Перевірка ваших даних буде ретельною та прискіпливою. Це пов’язано з боротьбою проти відмивання грошей, шахрайства та тероризму.

Європейські банки можуть запитати у нерезидентів, які бажають відкрити корпоративний розрахунковий рахунок, такі дані:

 1. Інформація про компанію:
  • назва компанії, її юридична адреса, номер реєстрації, вид діяльності;
  • копія статуту, свідоцтва про реєстрацію, протоколу про призначення директорів та інших керівних органів;
  • відомості про власників, їх імена, адреси, дати народження, громадянство;
  • копії паспортів або інших документів, що засвідчують особу власників;
  • інформація про структуру власності компанії, включаючи частки володіння кожного власника;
  • інформація про діяльність компанії, включаючи фінансові показники, оборот, джерела фінансування.
 2. Інформація про представників компанії:
  • ПІБ, паспортні дані, адреси проживання та реєстрації, контактна інформація;
  • копії паспортів чи інших документів, що засвідчують особу представників;
  • контракти із контрагентами;
  • довіреність, що підтверджує повноваження представників діяти від імені компанії.
  • довідка про несудимість (рідко)
 3. Інформація про передбачувані операції за рахунком:
  • напрями діяльності компанії, її торгових партнерів;
  • очікуваний оборот та обсяг операцій по рахунку;
  • передбачувана кількість транзакцій на місяць.

Крім того, банки іноді вимагають додаткову інформацію, залежно від конкретної ситуації. Наприклад, можуть знадобитися відомості про походження коштів, що вносяться на рахунок, або документи, що підтверджують ділову репутацію компанії.

Як відкрити корпоративний рахунок у європейському банку, не виїжджаючи з України?

Оскільки більшість банків потребує особистої присутності заявника, відкриття корпоративного рахунку може бути проблематичним для тих, хто не може з різних причин покинути Україну. Є два можливих рішення:

 1. Залучити до відкриття рахунку довірену особа, яка оформить заявку та відправиться на особисту зустріч замість вас (у неї має бути довіреність, або керуюча посада в компанії – директор, або казначей).
 2. Відкрити рахунок у віртуальній платіжній системі онлайн.

Корпоративні рахунки для нерезидентів оформлюють, наприклад, такі онлайн-сервіси: Payoneer, Wise, Paysera, Revolut.

Особливості відкриття корпоративного розрахункового рахунку у різних країнах Європи

Для прикладу візьмемо Німеччину, Швейцарію, Велику Британію та Польщу.

Німеччина

Без європейського паспорта відкрити корпоративний рахунок дистанційно у Німеччині неможливо: особиста присутність нерезидента при підписанні договору з банком є обов’язковою. Не забудьте підтвердити у банку законність свого перебування на території країни.

Ще одна особливість німецьких банків – більшість потребує підтвердження кредитоспроможності у місцевій кредитній організації SCHUFA.

Шанси на сприятливе рішення банку підвищить демонстрація вашої готовності вести економічну активність у країні: наприклад, укласти договір на користування мобільним зв’язком та надати банку витяг з нього.

Швейцарія

У Швейцарії є ймовірність не потрапити в квоту: щоб не привертати уваги регуляторів, швейцарські банки обмежують кількість нерезидентів, які можуть відкривати у них корпоративні рахунки.

Так як онлайн-банкінг у Швейцарії розвинений на високому рівні, подати заявку на відкриття рахунку можна онлайн. Однак, вам все одно необхідно надати організації оригінали документів, і багато банків вимагають особистої зустрічі для співбесіди та підписання паперів.

У швейцарських банках вам необхідно буде обґрунтувати причину відкриття рахунку саме у них, зробити початковий депозит (розмір залежить від конкретного банку, але суми найчастіше суттєві) та надати довідку про несудимість.

Польща

Польські банки схвалюють заявки лише на відкриття рахунків для польських компаній, при цьому власник бізнесу (або його довірена особа) має знаходитися на території країни. При розгляді заявки береться до уваги наявність у компанії контрагентів, які були б резидентами Польщі, а також специфіки діяльності фірми на території країни.

Якщо компанія, для якої відкривається рахунок, зареєстрована понад рік тому, вам потрібно буде надати до банку Certificate of Good Standing (сертифікат благополуччя). Усі документи мають бути польською мовою та завірені нотаріально.

Великобританія

У Великобританії компанія, для якої відкривають рахунок, має фізично бути присутньою в країні (мати офіс, склад, або виробництво). Директор фірми має бути при відкритті рахунку в банку особисто.

Для перевірки відповідності вимог британські банки проводять комплексну перевірку клієнтів due diligence. Від вас вимагатимуть підтвердження місцевої адреси фірми та доказів ведення діяльності компанії на території Великобританії.

Заявку на відкриття рахунку в Англії можна подати онлайн, проте далі представники банку вимагатимуть особистої зустрічі.

Вартість відкриття та супроводу рахунку в банку Європи

Цінова політика кожного банку своя. Важливо розуміти, що відкриття корпоративного рахунку може бути вигідним не тільки вам, але і банку. Наприклад, якщо ви одразу внесете кошти на депозит, або скористаєтеся платними банківськими послугами. У такому разі відкриття рахунку може бути безкоштовним.

В іншому випадку вартість відкриття корпоративного рахунку в Європі залежить від великої кількості змінних, і знаходиться в межах від 900 до 8000 євро.

Ціни на обслуговування також відрізняються. Наприклад, у німецькій Deutsche Bank підтримка корпоративного рахунку коштує 12.90 – 34.90 євро на місяць. У банку Великобританії Barclays перший рік сервісу у базовому пакеті безкоштовний, а далі – від 10 євро на місяць.

Висновок

На жаль, відкрити рахунок у банку Європи набагато складніше, ніж в Україні, особливо для нерезидентів. Шанси провалити співбесіду, або помилитися під час подання документів дуже високі. Але навіть якщо ви все зробите правильно – це все одно не дає гарантій, що заявку буде схвалено.

Імовірність позитивного вирішення питання можна значно підвищити, скориставшись послугами юридичної компанії 4B. Досвідчені експерти допоможуть на всіх етапах підготовки як консультаціями, так і безпосередньою участю.

Якщо ж вам вдалося, якщо ви подолали бюрократичну машинку європейських банків і змогли отримати корпоративний розрахунковий рахунок – це одразу додає авторитетності та довіри вашій компанії як в очах іноземних партнерів, так і серед місцевих органів контролю.

корисні матеріали в нашому блозі
Стратегії управління правами Інтелектуальної власності

Для багатьох бізнесів інтелектуальна власність (ІВ) – важлива частина їхніх бізнес-процесів та репутації, а в деяких компаній її вартість може навіть перевищувати вартість виробничих потужностей або бути основним джерелом доходу. У цій статті ми розглянемо як захистити такий цінний актив та отримати з нього максимальний прибуток. Що таке інтелектуальна власність компанії? WIPO – Всесвітня організація […]

читати далі
Як зареєструвати патент на винахід у Китаї

У Китайській Народній Республіці (КНР) підбили «патентні» підсумки 2023 року, згідно з якими кількіст2ь виданих охоронних документів на винаходи в країні збільшилася на 15,4%. Таким чином, під кінець 2023-го в Китаї налічувалося 4991 млн чинних охоронних документів. Інтерес до отримання патенту на винахід у КНР зберігається як у жителів країни, так і серед іноземних громадян. […]

читати далі
Related на Amazon. Розблокування пов’язаних Seller Account

На Amazon налічується понад 310 мільйонів активних облікових записів. Це не дивно з огляду на те, які широкі можливості платформа надає для ритейлерів по всьому світу. Крім того, безліч продавців об’єднують свої зусилля для спільного просування товарів на платформі, і при цій кооперації створюють усередині даних тригери для зв’язування своїх акаунтів. Хоча самі собою тригери […]

читати далі